Çocukların Diş Doktoru Korkusunu Nasıl Yenilir?

Buradasınız

Sev 06 Mart 2021

çocuk diş doktoru korkusu

Çocukların daha küçük yaşlarında en çok korktukları yerlerden biri de dişçi koltuklarıdır. Çocukluk çağında daha sık çekilen ve büyük acılar veren diş ağrıları için gidilen doktorlar da bu korkulardan paylarını alırlar. Yapılan bazı araştırmalara göre, çocukların yüzde 80’den fazlası diş doktorlarından ve dişçi ortamından korktuklarını söylüyor. Bu korkunun yenilmesinden ve çocuğun hayatı boyunca diş doktorlarından korkmamasını sağlamak da anne babalara düşüyor. Gelin 6 Mart Dünya Diş Hekimleri Günü’nde çocukların bu korkusunu nasıl yenebileceğimize birlikte bir göz atalım.

Diş doktorlarını korku unsuru olmaktan çıkar

çocuk diş doktorunda mutlu

Hiçbir çocuk herhangi bir doktor, hele de diş doktorlarına karşı bir korkuyla dünyaya gelmez. Yaşamının ilk aşamalarında, onlara temel eğitimi verirken bizler bir korku unsuru olarak doktorları, polisleri vb. kişileri sıkça birer öğe olarak kullanırız. Bu da zamanla çocuğun zihninde diş doktorlarını büyütmesine ve onları korkulacak bir kişiymiş gibi görmesine neden olur. Bunun önüne geçmek için özellikle diş doktorlarını, dişçi koltuğunu birer korku mekanı ve karakteri olmaktan çıkarabilirsin. Bunun bir fobiye dönüşmesinin önüne geçmek için söylemlerini gözden geçirebilirsin.

Diş doktorunuzu dikkatli seçin

diş doktoru, çocuk, muayenehane

Çocuğundaki diş korkusunu yenmek için yapabileceğin bir diğer şey de diş doktorunu iyi seçmektir. Özellikle çocuklarla çalışan diş doktorlarının birçoğu bunun eğitimini alsa da, bazıları çocuklara yaklaşırken hatalı davranabiliyorlar. Bunun için alanında deneyimli ve uzman bir diş doktoru bularak, daha ilk noktadan çocuğunda dişçi korkusu olmasını engelleyebilirsin. Diş doktorunun kendisi kadar çalıştığı mekana, ofisine, bekleme salonuna da dikkat etmeyi unutma. Çocukların en ufak detaylara bile dikkat edeceklerini ve her şeyi görebileceklerini hesaba katmak gerek.

Doktorculuk oynamaya ne dersin?

çocuk, diş doktoru, oyun, eğlence

Çocuğunda dişçi ve doktor korkusunu yenmenin bir diğer eğlenceli yolu da oyundur. Zaman zaman evde doktorculuk oynayarak onlarda doktor fobisi oluşmasının önüne geçebilirsin. Bu oyunlar sırasında onlara aslında dişçilerin korkulacak bir yer ve kişiler olmadıklarını yavaş yavaş aşılayabilirsin.

Düzenli kontroller işe yarayabilir

çocuk, diş doktoru, diş fırçalama, anne

Birçok kişi kendileri ve özellikle de çocukları için, sadece bir sorun olduğunda, dişi ağrıdığında ya da bir sıkıntı çektiğinde diş doktorunun yolunu tutar. Bunun yerine düzenli şekilde dişçiye gidip kontrollerini yaptırırsan, çoğu zaman herhangi bir acılı işleme de gerek kalmadan doktorun yanından ayrılabilirsin. Bu şekilde çocuğun da bu sürecin normal olduğunu, dişçinin her zaman acı veren şeyler yapmadığını görecek ve ona karşı bir korku beslemeye başlamayacaktır.

Çocuklarınızın, diş sağlığını korumak ve sağlıklı bir diş yapısına sahip olmalarını sağlamak sizi mutlu edecektir. Sadece ihtiyaç duyduğunda değil, düzenli olarak bu kontrolleri yaptırarak sağlığını koruma altına alabilirsin. Bunun için QNB Sigorta’nın sunduğu Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’nı tercih edebilirsin. Hayatın risklerine karşı seni ve sevdiklerini koruma altına alan bu sigorta aynı zamanda diş sağlığınızı da düşünüyor. Diş sağlığı hizmetlerini de kapsayan Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası ile bu hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.