Çocuğun İçin En Uygun Güneş Kremini Nasıl Seçersin?

Buradasınız

Sev 07 Haziran 2022

güneş, yaz, sıcak, ışın, çocuk, krem, cilt, sağlık

Çocuklar ve bebeklerin ciltleri yetişkinlere nazaran çok daha hassas ve naziktir. Çocuklar ve bebekler için seçilen cilt ürünleri de onları rahatsız etmeyecek ve zarar vermeyecek türde, içerikte olmalıdır. Çocuğunun yaşına ve cilt tipine uygun güneş kremlerinden birini seçmek bu noktada oldukça önemlidir. Yaz aylarında da mutlaka yetişkinler gibi güneşe çıkarken çocuklara da güneş kremleri sürülmeli fakat yetişkinlerin kullandığı güneş kremlerinin aksine çocuklara çok daha farklı güneş kremleri seçilmeli. Peki çocuklar için en uygun güneş kremini nasıl seçeriz? Senin için araştırdık.

SPF 50 veya SPF 50+ faktörüne sahip olmalı

güneş, yaz, sıcak, ışın, çocuk, krem, cilt, sağlık

Çocukların ciltleri hassas olduğu için mutlaka güneş kremlerinin SPF oranlarının dikkate alınması gerekiyor. SPF faktörü, cildi güneşten gelen UV ışınlarına karşı ne kadar süre koruduğunu gösteren önemli bir detay. Çocuklarda oluşabilecek hücresel hasarların önüne geçmek için SPF değerinin yüksek olduğu güneş kremlerinin tercih edilmesi gerekiyor.

Vücut için ayrı, yüz için ayrı olmalı

güneş, yaz, sıcak, ışın, çocuk, krem, cilt, sağlık, gözlük

Güneş kremi ile ilgili yapılan en sık hata, farklı bölgeler için üretilen güneş kremlerinin tüm vücut için kullanılmasıdır. Çocuklar için güneş kremi seçerken yüz ve vücut kremlerinin farklı olduğuna ve bu bilinçle tercih yapılması gerektiğinin altı çiziliyor. Öte yandan çocuklar için özel olarak üretilen ürünlerin tercih edilmesi, yetişkin ürünlerinin çocuklar üzerinde kullanılmaması da büyük önem taşıyor.

Suya ve kuma dayanıklı olmalı

güneş, yaz, sıcak, ışın, çocuk, krem, cilt, sağlık, deniz

Çocuklar neredeyse bütün yaz tatilini suda ve kumda oynayarak geçiriyor. Bu noktada çocuklara sık sık güneş kremi sürülmesi gerekebiliyor. Bu durumu önlemek için suya ve kuma dayanıklı güneş kremlerinin tercih edilmesi büyük önem taşıyor.

Paraben içermemeli

güneş, yaz, sıcak, ışın, çocuk, krem, cilt, sağlık, gözlük

Çocuklar için tercih edilen güneş kremlerinin içeriğinin mutlaka incelenmesi gerekiyor. Özellikle paraben içeren güneş kremlerinin çocuklar için kullanımı oldukça yanlış bir davranıştır. Paraben cildi hassaslaştırıp egzamaya neden olabiliyor.

Yüksek toleransa sahip olmalı

güneş, yaz, sıcak, ışın, çocuk, krem, cilt, sağlık, deniz

Paraben dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer değer ise yüksek tolerans. Yüksek toleransa sahip olan güneş kremleri, çocuk ve bebeklerin ciltlerine uyarlanmış ve dermatolojik olarak test edilip onaylanmış ürünlerdir. Dolayısıyla satın alma aşamasında bu kriter de göz önüne bulundurulmalıdır.

Yaz aylarında açık havada olmak, denize ya da havuza girmek gibisi yoktur. Ancak özellikle çocuklar için güneşin kavurucu sıcakları ve doğrudan güneş ışığına da maruz kalmak zaman zaman sıkıntılı durumlara neden olabilir. Bunun önüne geçmek içinde uygun güneş kremlerini ve doktorunun önereceği içerikleri kullanabilirsin. Ancak sadece yazın değil yılın herhangi bir gününde sağlık sorunlarınla ilgili ihtiyaçlarında QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Hem kendinin hem de çocuklarının sağlık sorunlarında SGK haricinde özel sağlık kuruluşlarına ek bir ücret ödemeden hizmet alabileceğin bu sigorta aile üyelerinle poliçe yapman durumunda yüzde 10 indirimli.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.