Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Kalbinizin Bodyguard'ı Kırmızı İçecek

YE-İÇ05 Temmuz 2016

Çok eski zamanlardan beri aşkın simgesi olmuş organımız hakkında konuşacağız. “Pıt pıt” sesiyle bizi hayata bağlıyor, birçok duyguyu hissetmemizi sağlıyor. Göğsünüzün sol tarafına dokunun, kendisi orada yaşıyor. Şimdi bir süre elinizi orada tutun ve kalbinizi dinleyin. Belki memnun olmadığı şeyler vardır.

Sizce dünyada insan sağlığını en çok tehdit eden etmenlerden biri aşağıdakilerden hangisi olabilir? Solunum yolları hastalıkları? Kanser? DNA bozuklukları? Çevre Kirliliği? Kalp rahatsızlıkları?

Kalp rahatsızlıkları seçeneğinde karar kılanlar, doğru bildiniz, bravo! Her üç insandan biri kalp rahatsızlıklarına bağlı sorunlara maruz kaldığı için insanlık olarak bu konuya daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Birçoğumuz kalbine iyi bakmıyor, onu erkenden yaşlandırıyor. Peki, kalbimizi korumak için neler yapmalıyız? Sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve stresten uzak durmalıyız. Detaylandıralım:

 

Kendini Sev, Kalbini Koru, Domatesi Öp


Kalbimiz bizi hayatta tutan en önemli organımız, o attığı sürece devam ediyor yaşantımız. Bizi hiç yormuyor; kendi kendine mütevazı bir şekilde çalışıyor. O bu kadar iyi niyetliyken çoğumuz stresle, sağlıksız besinlerle, hareketsiz yaşamla ve sigara gibi zararlı maddelerle onun “canına okuyoruz.”

Bu kadar öz eleştiri yeterli görünüyor. Şimdi, kalp sağlığımız için neler yapabiliriz, onlara bir bakalım.

Kalbimize iyi gelecek, sağlık dostu bir kırmızı içecek tarifiyle yazımızı sonlandırıyoruz.

 

Kırmızı Kokteyl

 

Her gün düzenli olarak kırmızı kokteyl içerek kalbinizi güçlendirip, damar tıkanıklığını önleyebilirsiniz. Kırmızı kokteyl bu gücünü içerdiği vitaminler ve antitoksinlerden alıyor.

 

Malzemelerimiz

  • Bir bardak taze sıkılmış domates suyu,
  • Bir yemek kaşığı rendelenmiş zencefil,
  • 1 tane acı biber ya da ½ çay kaşığı kırmızıbiber,
  • ¼ bardak taze sıkılmış limon suyu,
  • 2 tane kereviz sapı.

 

Hadi Yapalım!

Tüm malzemeleri blender’ın içine koyun. Homojen bir karışım elde edinceye kadar çalıştırın. Öğün aralarında tüketmenizi tavsiye ettiğimiz bu içecek sindirime de yardımcı oluyor, afiyet olsun!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Yumurta konusunda geçmişte bilim dünyasını ikiye ayıran tartışmalar olsa da günümüzde yumurtanın faydaları daha çok dile getiriliyor. Uzmanlar 7’den 70’e herkesin düzenli olarak (aşırıya kaçmadan) yumurta tüketmesi gerektiğini söylüyor. Neden mi? Hemen anlatalım...

1. Yumurta Beyni Tıpkı Bir Zırh Gibi Koruyor


Yumurtada bulunan kolin, beynin en önemli yapı taşı olduğu için hafızayı koruyarak erken bunama riskini azaltıyor. Kolin ayrıca kanser hücreleriyle de savaşıyor. Ancak söz konusu kanser olunca, genetik faktörler ve hayat tarzını da kapsayan pek çok değişken var. Bu nedenle yumurta tüketmenin yanında daha profesyonel önlemler de almak gerekiyor. Örneğin Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak gibi... Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağınız bu sigortayla kendinizi maddi güvence altına almanın yanı sıra spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Yumurta Çok Zengin Bir D Vitamini Kaynağı

Güneş ışığıyla aktif hale geçen D vitamini, her ne kadar balık yağıyla özdeşleşse de yumurtada da bol miktarda bulunuyor. 1 tane yumurtayla günlük D vitamini ihtiyacınızın %4’ünü karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hiç yoktan iyidir!

3. Göz Sağlığını Koruyor

Yumurtanın faydaları, göz sağlığı konusunda da kendini gösteriyor. Yumurtada bulunan lutein, göz sağlığı problemlerini engelliyor, bozulma ve görme kaybı gibi sorunları minimuma indiriyor.

4. Karaciğeri Koruyor

Karaciğer sağlığı yeme, içme ve hayat tarzı gibi birçok faktörden çabucak etkilenebiliyor. Yumurtadaki fosfolipidler karaciğere zarar veren toksinleri yok ettiği için düzenli olarak yumurta tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5. Cilt ve Saçları Koruyor

İşte yumurtanın faydaları arasında en çok hoşunuza gideceklerden biri! Yumurtada bulunan biyotin ve B12 vitamini, saç ve ciltteki yıpranmaları mümkün olduğunca azaltıyor, yaşlanma belirtileriyle erken yaşta yüzleşmenizi engelliyor.

6. Kolesterolü Dengeliyor

Son yıllarda yapılan çalışmalar, yumurtanın sarısında bulunan kolesterolün zararlı olabileceğine dair soru işaretlerini yok ediyor. Bilimsel çalışmalara göre yumurtada bulunan kolesterol dengeleyici olmanın yanı sıra vücudun kendi ürettiği zararlı kolesterolü de engelliyor. Ayrıca yumurtada bulunan omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı da koruyor.

7. Kilo Verdiriyor

Yumurtanın faydaları arasında kilo kontrolü de yer alıyor. Yumurtada bulunan “örnek protein” tok tuttuğu için kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kilo verdirici etkisini artırmak için yumurtayı özellikle kahvaltı masalarından eksik etmemekte fayda var.

 Hemen Başvur