Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Tatlı Katil: Beyaz Şeker
Tatlı Katil: Beyaz Şeker

iyihisset.com

21 Nis 2016

Uzak durulması gereken üç beyazın arasında beyaz şeker, sabıka dosyası en kabarık olandır. Bedenimizin ihtiyaç duyduğu ve doğada birçok besinin içinde bulunan şeker neden zararlı? Aslında şekerin kendisi zararlı değil, onu biz zararlı hale getiriyoruz. Şeker üretilen fabrikalarda uygulanan rafine etme işlemleri, şekeri aşırı şekilde zararlı bir besine dönüştürüyor.

Şeker Bağımlısı Nöronlar

Şekerli besinleri tükettiğimizde glikoz, mide ve bağırsaklarda emilerek hücrelere yollanır. Özellikle sinir sisteminin temel bileşenleri olan ve bilgi alışverişini sağlayan nöronlar bir tek glikozla beslenirler. Herhangi bir besin depoları olmadıkları için de sürekli olarak beslenmeye ihtiyaç duyuyorlar, yani nöronlarınız sizi sürekli dürten çocuklarınız gibi. Şeker istiyorlar, hiç doymuyorlar.

Çocuklar Neden Şeker Severler?

Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, yeni doğan bebekler değişik içeriklere sahip olan besinlerin arasından şekerli olanlarını seçiyor. Yetişkinliğe kadar devam eden bu süreci, bilim insanları yiyeceğin kıt olduğu zamanlarda yüksek kalorili besinleri tüketen insanların hayatta kalabilmesi sebebiyle evrimsel bir nedene bağlıyorlar.

Şekerin Bilinen Zararları

Aşırı şeker tüketiminin ve zararlı kimyasallarla rafine edilmiş beyaz şekerin vücudumuza birçok zararı olduğu yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmış durumda. Bunlardan en önemli olanları:

 • Kolesterolü yükseltir.
 • Diyabete neden olur.
 • Çocuklarda egzamaya neden olabilir.
 • Kalp-damar hastalıklarının riskini arttırır.
 • Kemik erimesine neden olabilir.
 • Şekerin kansere yol açtığı doğru değildir; fakat kanserli hücrelerin daha hızlı yayılmasını sağlayabilir.

Sağlıklı beslenme uzmanları, günlük enerji ihtiyacımızın % 10’unu şekerden karşılamamızın doğru beslenme şekli olduğunda hemfikir.

Kansere İnat Yaşasın Hayat!

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından olan kanserin oluşma riskini, çevresel etmenlere dikkat ederek (şehir kirliliği, genetiğiyle oynanmış besinler, güneşin zararlı ışınları vb.) üçte bir oranında azaltabildiğinizi biliyor muydunuz?

Önleminizi şimdiden alın, QNB Sigorta’nın Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’nı yaptırın. Kanserle mücadele etmeniz gerekirse destekçiniz olalım.

Doğal Şeker Her Yerde

Rafine toz şeker kullanmak zorunda mıyız gerçekten? Glikoz, früktoz (meyve içerisinde bulunan şekerler), laktoz (sütte bulunan şeker) ve maltoz (pirinçte bulunan şeker) gibi sakkaritler içeren besinler zaten günlük şeker ihtiyacımızı karşılayabiliyorlar.

Ayrıca organik bal ve pekmez tüketerek de bedenin ihtiyaç duyduğu günlük şeker miktarını karşılayabilirsiniz. Bunların dışında organik olan kuru ve yaş meyveler ara öğünlerde tüketilebilir. Evde reçel yapacağınız zaman, eski insanlar gibi şeker yerine pekmez kullanabilirsiniz.

Stevia bitkisinden üretilen tatlandırıcılar da şeker tüketimini azaltmak isteyen kişiler için ideal olur.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.