Mutlu ve Sağlıklı Olmanın 7 Püf Noktası

Buradasınız

Yaşa 12 Nisan 2016

Her insan yaşamı boyunca mutluluğun peşinden koşar. Üstelik mutluluk, çocukken hepimizin doğal olarak sahip olduğu bir kavramken ne olur da onu büyüdükçe kaybetmeye başlarız? Yapılan araştırmalara göre, bilgilenmekle mutsuzluk arasında doğru bir orantı var. Yani öğrenme kapasitenizi arttırıp zihninizi bilgilerle doldurdukça mutsuz olabilme riskiniz artıyor; çünkü stres yapabileceğiniz daha çok veriye sahip oluyorsunuz.

İyi Hissetmek İstiyorsan Önce Kendini Sev

Bilgi sahibi olmakla mutsuzluk arasındaki bağlantıya dayanarak, mutsuzluğu hayatımızdan kapı dışarı edebiliriz. Öncelikle zihnimiz üzerinde tam bir kontrole sahip olmalıyız, bunu da meditasyon ve yoga teknikleriyle yapabiliriz. Zihnin dolambaçlı yönlendirmelerinden kurtulduğumuzda, insanın özünde bulunan barış ve huzur noktalarına dokunduğumuzda, basitçe kendimizi sevdiğimizde gerçek mutluluk bize gelecek.

Yoga ve meditasyon teknikleri dışında, alışkanlıklarımıza yeni bir gözle bakıp, gerekiyorsa onları değiştirerek hayat kalitemizi ve mutluluk hormonlarımızı arttırabiliriz:

1- Hep Aynı Nefesi Almaktan Sıkılmadın mı?

Günlük hayatımızda kısa süreli nefesler alıp veririz ki zaten çoğu zaman nefes alıp verdiğimizin farkında olmayız bile. O, kendiliğinden alınıp verilir ama iyi hissetmek için bu yeterli değil; bu yüzden nefes alıştırmaları yapmalısınız.

 • Günde en az 10 kere derin (6-7 saniyelik) nefesler alıp verin.
 • Mümkün olduğunca, haftada 3-4 kez 30 dakikalık derin nefesler alıp verebileceğiniz yürüyüşlere çıkın.

2- Sulak Yerler Daha Yaşanır Olurlar

Şehirler boşuna su kaynaklarına yakın yerlerde kurulmuyorlar. Dünya’nın 3/4’ü sudan oluşuyor, insan bedeninde de suyun oranı hemen hemen aynı. Su olmayan yerde yaşam olmuyor, o yüzden bedeninizi asla susuz bırakmayın.

 • Günde en az 2 litre su içmeye çalışın.
 • Su içmeyi unutuyorsanız iHydrate gibi size hatırlatan uygulamaları kullanabilirsiniz.

3- Esneklik

Sağlıklı olmanın olmazsa olmazlarından biri de, esnek bir vücuda sahip olmak. Vücudunuzdaki kasları kontrol etmeyi öğrenmekle hem olası sakarlıkların önüne geçer hem de kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

 • Her egzersiz programından önce 10 dakika boyunca ısınma hareketleri yapın.

4- Hareketlilik

Yaşam hareketten oluşuyor. Bedenimiz egzersiz yapmak, dans etmek ve enerjik olmak istiyor. Modunuzu yüksek tutmak ve pozitif olmak için:

 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Yolculuklarınızı olabildiğince yürüyerek yapmaya çalışın.

5- Beslenme

Dengeli beslenme, mutlu ve sağlıklı bir birey olmanın en önemli kuralı.

 • Günlük almanız gereken besin öğelerini her zaman dikkate alın.
 • Tek tip beslenme yapmayın; protein, karbonhidrat ve yağ oranlarını doğru bir şekilde karşılayın.

6- Arınma

Hem fizyolojik hem de psikolojik rahatsızlıklardan uzak durabilmenin en önemli şartlarından biri de kişisel temizlik ile bedensel arınma.

 • Haftada en az 1 gün olmak üzere detoks diyeti yapın.
 • En az 2 günde 1 duş almaya özen gösterin.
 • İmkânınız oldukça kişisel bakım salonlarına gidin.

7- Canlılık

Her yeni güne tüm gücünüzle ve dinç olarak başlamak istiyorsanız:

 • Yüzünüzü yıkadıktan sonra kendinize güzel sözler söyleyin.
 • İşe/okula gitmeden önce 1 dakikalık derin nefes alıp verme alıştırması yapın.
 • 5 dakikalık ısınma hareketleri güne çok daha enerjik başlamanızı sağlar.

Kansere İnat Yaşasın Hayat!

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmek için beslenme ve egzersiz kadar belli aralıklarla sağlık kontrolleri yaptırmak da oldukça önemli. Örneğin kanserle mücadelede önemli etkenlerden birinin erken teşhis olduğunu biliyor muydunuz? Erken teşhisle kanser % 90’lara varan oranlarda tedavi edilebiliyor.

Hayatta her şeye karşı hazırlıklı olmak en güzeli, sağlıklı kalmak için üzerimize düşeni yaparken, beklenmedik hastalık risklerine karşı da kendimizi güvence altına alabiliriz. QNB Sigorta’nın Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile yani tüm kanser türlerini (cilt kanseri hariç) ilk evreden itibaren kapsam altına alan bir poliçeyle, kansere karşı önleminizi alabilirsiniz. Üstelik kansere yakalanma ihtimalini azaltmak için sunduğu ücretsiz ve indirimli hizmetlerden de yararlanmak sizin elinizde!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.