Bedene Bahar Temizliği Yapmanın 5 Yolu

Buradasınız

Ye-İç 26 Nisan 2016

Nasıl ki tahin deyince pekmez, sucuk deyince yumurta, Arçil deyince Şota peşi sıra geliyorsa, bahar deyince de ardından temizlik diyesi geliyor insanın. Gelmiyorsa da gelmelidir en azından. Çünkü bir devri kapatıp yeni bir devri başlatacak kadar köklü bir temizlik için ihtiyacımız olan kan, damarlarımızdaki bahar enerjisinde mevcut.

Yalnız temizlik deyince aklınıza badana boyadan başlayıp eliniz değmişken avizenin taşlarını tek tek silmeye kadar geniş bir yelpazede uzanan o klasik bahar temizliği gelmesin. Biz burada bedenin ve hatta buna bağlı olarak ruhun temizliğinden bahsedeceğiz. Çünkü beden yorulur. Mideniz, sindirim sisteminiz, akciğeriniz, karaciğeriniz, boşaltım sisteminiz rahat bir nefes almak ister. Mesela nasıl mı? Şöyle:

Taze Sebze Suları Sıkıp İçin

Taze (ve tabii çiğ) sebze sularının içinde güçlü aktif enzimler vardır. Bu enzimler normalde sebzeler pişerken ısının etkisiyle yok olur. Eğer sebzeleri sıkıp suyunu içerseniz, bu enzimleri hiç sindirim gerekmeden doğrudan mideye gönderip vücudunuzdaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlayabilirsiniz. Karahindiba, maydanoz, kıvırcık, pancar, lahana, pazı ve ıspanak bu iş için biçilmiş kaftan. Sebze suyu detoksuna ister 1 ister 7 gün boyunca devam edebilirsiniz. Katı gıda tüketmemek, bol bol su içmek, belki arada çiğ badem atıştırmak bu detoksun diğer ritüelleri.

Su ve Bitki Çayları ile Küçük Bir Sistem Temizliği

Düzenli bir şekilde su ve bitki çayı içmek sistemi temizlemek ve nemlendirmek için en ideal yöntemdir. Her bitki çayının farklı bir temizleme özelliği vardır.  Karahindiba, dulavratotu, zencefil, meyan kökü, ısırgan, nane, rezene, kakule ve daha niceleri… Mesela faydalı olduğu kadar lezzetli de bir karışım yakalamak için zencefil, meyan kökü ve karahindibayı karıştırıp demleyebilirsiniz.

Stres Seviyenizi Yönetin

Geleneksel Çin tıp öğretileri der ki karaciğerin en büyük baş belası strestir. Karaciğer vücuttaki kan ve enerji akışından sorumludur ve stres bu akışın tıkanmasına neden olur. Bu da kalp sıkışmasının, çarpıntının ya da baş ağrısının kapıda olduğuna işarettir. Çok bilinen bir şey değildir ama stres iltihaba da yol açacak kadar ciddi bir sorundur. Gün içinde derin derin nefes almaya özen gösterin. Mesela yolda yürürken nefesinizi 8 adımda içeri çekip 12 adımda vermeyi deneyin ve gün içinde en az 1 saatinizi kafanızı boşaltacak basit bir aktiviteye ayırın.

Alışverişinizi Semt Pazarından Yapın

Mevsimlerin nabzı pazarda tutulur! Canınız kışın ortasında taze fasulye çekebilir ama emin olun doğru zaman bu zaman değildir. Eğer alışverişinizi pazarınızdan yaparsanız her meyvenin ve sebzenin en tazesine, en doğalına en kestirme yoldan ulaşırsınız. Mesela hemen önümüzdeki haftadan itibaren; pancar, kereviz, kuşkonmaz, kabak, salatalık, fasulye, lahana ve pırasa pazar filenizde yerini almaya başlayabilir.

Şişkinlik Yapacak Her Şeyden Uzak Durun

Buna midenize şişkinlik yapan yemekler de dahil, içinizi şişiren arkadaşlar da!  Çalışırken masanızın üzerinde sürekli atıştırmalık abur cubur bulundurmayın. Ayrıca televizyon karşısında kendinizi kaybetmekten de kaçının. Şişkinliği ve mide rahatsızlığını giderecek bir şeylere ihtiyacınız olduğunda şunlar aklınızda olsun: Salatalık, muz, kuşkonmaz, rezene tohumu, zencefil, nane, papatya… Bugün şişkinlik yapan ve sizi hem bedenen hem ruhen yoran şeyler, ilerleyen zamanlarda kansere dönüşebilecek kadar ciddi birer problemin habercisi olabilir. Hayatın bin bir türlü hali var, kansere karşı tedbirli olmakta fayda var.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.