Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kalp Krizine “Şşşt, Sakin Ol!” Diyen 10 Dost Yiyecek
Kalp Krizine “Şşşt, Sakin Ol!” Diyen 10 Dost Yiyecek

iyihisset.com

25 Ara 2015

En değerli yerimiz kalbimiz. Ona iyi bakmak en büyük görevimiz. Kırılmasını da kriz geçirmesini de asla istemeyeceğimiz kalplerimize iyi bakalım.

1. Her Derde Derman Sarımsak Yine Kalpleri Fethetti

Her Derde Derman Sarımsak Yine Kalpleri Fethetti

Kan sulandırıcı etkisi de sarımsağı tam bir kalp dostu yapıyor. Sarımsağın yakın arkadaşı soğan da aynı özellikleri taşıdığından kalp dostu olma makamına o da erişiyor.

2. Üzüm Çekirdeğini Dolduracak Sebep

Üzüm Çekirdeğini Dolduracak Sebep

Güçlü antioksidan özellikleriyle bilinen üzüm çekirdeği, kötü kolesterolün azalmasına katkıda bulunarak kalplerde kriz riskini önlüyor.

3. Atlar İşi Biliyor: Yulaf

Atlar İşi Biliyor

Lifli yapısı ile kolesterolü sünger gibi emen yulaf da kötü kolesterolün ezeli düşmanı. Biz de diyoruz neden atlar kalp krizi geçirmiyor. Meğer yulaftanmış.

4. Olmazsa Olmaz Balık

Olmazsa Olmaz Balık

Balıktaki yüksek Omega-3 yağ asidi, kan hücrelerinin birbirine yapışmasını ve pıhtılaşmayı önlüyor, damarlara esneklik kazandırıp kan akışının düzelmesine yardımcı oluyor. Ama hatırlatmakta fayda var: Balığı fırında, buğulama ya da ızgara olarak pişirin, kızartmadan uzak durun ki, kaş yapayım derken göz çıkmasın.

5. Öldürmeyen Kara Sevda: Bitter Çikolata

Öldürmeyen Kara Sevda: Bitter Çikolata

Kan basıncına ve pıhtılaşmaya yardım edebildiği için çikolatanızın bitter olması ve yüzde altmış kakao içermesi gerekiyor. Sütlü çikolata? Maalesef aynı işlevi görmüyor.

6. Zeytinyağı

Zeytinyağı

Akdenizliler için uzun yaşamın sırrı zeytinyağından günde dört yemek kaşığı yutun, kalp krizi riskini %40’a indirerek yaşayın yaşayabildiğiniz kadar. Hayat size güzel.

7. Yeşil Yapraklı Sebzeler, Çok İyiler

Yeşil Yapraklı Sebzeler, Çok İyiler

Her gün koca bir kâse salatayı sofralarınızdan eksik etmemenizin gerekli olmasının bir sebebi de yeşil yapraklı sebzelerin sadece diyet listelerinin baş tacı olmaları değil; kalbi de korumaları.

8. Kabuklu Kuruyemişler

Kabuklu Kuruyemişler

Badem, ceviz, Antep fıstığı gibi kabuklu kuruyemişler, televizyon karşısında, evde, işte her yerde yiyebileceğiniz kalp koruyan, stres azaltan yiyecekler.

9. Alo, Avokado?

Alo, Avokado?

Hâlen bir portakal ya da bir muz kadar evlerimize girmemiş olsa da, değeri son yıllarda daha da anlaşılan avokado iyi bir antioksidan ve potasyum zengini. İyi kalpli bir zengin ama.

10. Savaşçı Biri: Kuşkonmaz

Savaşçı Biri: Kuşkonmaz

Vücuttaki zararlı yağ hücrelerinin atılmasına ve kolesterolün düşmesine yardımcı olan kuşkonmaz ile sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz. 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.