Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Hangi Yaşta Ne Kadar Uyumalısın?
Hangi Yaşta Ne Kadar Uyumalısın?

iyihisset.com

08 May 2016

Şu hayattaki en büyük sorunlardan biri uyku sorunudur. Uykusuzsanız en sevdiğiniz yemek önünüze gelse veya kendinizi eğlence dolu bir partide ışınlanmış bulsanız bile bunlardan keyif alamazsınız.

İnsanın ruh halinden zihinsel ve bedensel işlevlerini yerine getirmeye kadar her şeyini etkileyen uyku, yeteri kadar alınmadığında hayat kâbusa dönebiliyor. Peki, yeterli uyku süresi ne kadardır, kim ne kadar uyumalıdır ki güzelce dinlenebilsin? Bu sorunun cevabını ABD Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı araştırmanın bilgilerini aktararak vereceğiz. Fakat unutmayın, söz konusu insan olduğunda her zaman istisnaları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bunlar genel bilgiler zira 4 saat uykuyla gayet dinç bir şekilde uyanan insanlar da var.

Yenidoğanlar (0-3 Ay)

Meme emmek, ağlamak, altlarını kirletmek ve uyumak dışında yapacak başka şeyleri yok zaten minişlerin. Yenidoğanlar için belirlenen ideal uyku süresi günlük 14 ila 17 saat arası. 11 ila 13 saat arası da normal kabul ediliyor. 19 saatten fazla uyku ise önerilmiyor. Çünkü ne o öyle, hayata uyumak için mi geldin?

Bebekler (4-11 Ay)

Bir bebek günde 12 ila 15 saat arasında bir süre boyunca uyuyorsa bu normal kabul ediliyor. 10 saatten az, 18 saatten fazla uyuyorsa belli ki bir sıkıntısı var yavrucağın.

İlk Adımlarını Atmış Çocuklar (1-2 Yaş)

Yürümeye yeni başlamış çocuklar 11-14 saat uyusalar süper olur ama 9-16 saat arasındaki uyku da normal kabul ediliyor. Dünyada geçirilen zaman arttıkça herkesin huyu suyu ortaya çıkıyor, bazı minikler uyumamak için direnirken bazılarına da gösterin yastığı hemen oraya serilsinler.

Okul Öncesi Dönemdeki Minikler (3-5 Yaş)

10 ila 13 saat arası iyidir, 8 saatten az uyku kabul edilemez bir şeydir. Birkaç yıl sonra okula başlayıp erken kalkacaklar yazık, uyusunlar uyuyabildikleri kadar diye düşünmüyor değil insan.

Okula Gitmeye Başlayanlar (6-13 Yaş)

9 ila 11 saat arasındaki uyku ideal kabul ediliyor. 7 saatten az, 12 saatten fazla olması ise önerilmiyor.

Ergenlik Dönemindekiler (14-17 Yaş)

Ergenlik dönemindekilere ne dense büyük ihtimalle ters tepecektir ama uyumaları gereken ideal uyku süresi belirlenmiş durumda. Umarız “Size ne be, ne kadar uyuyacağımı size mi soracağım şu asi halimle!” diye öfkelenmezler. 8 ila 10 saat arası ergenler için ideal uyku süresi olarak gösteriliyor. 11 saatten fazla, 7 saatten az uyku ise soruna işaret ama ergenlik biraz fazla sorunlu olmak demek değil midir zaten?

Genç Yetişkinler (18-25 Yaş)

7-9 saat arası uykunun tavsiye edildiği bu genç bireylerimizden bazıları gençliklerine güvenip 6 saatten az uyumaya kalkıyorlar ama iyi bir şey değil.

Yetişkinler (24-64 Yaş)

Yetişkinler olarak sınıflandırılan insanlar için ideal uyku süresi belirlemek ne kadar mümkün emin değiliz; çünkü yaşam tarzları oldukça çeşitli. Ama sunulan süre, genç yetişkinlerde olduğu gibi yine 7-9 saat arası.

İleri Yaş Grubundakiler (65 Yaş ve Üstü)

Halk arasında “yaşlılar” olarak ifade edilen beyaz tatlı tontiş insanlar için ideal uyku süresi 7-8 saat. 5 saatten az, 9 saatten fazla uyku ise önerilmiyor. 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.