İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Tatil Rotaları

Buradasınız

Yaşa 24 Haziran 2017

Havaların düzelmesiyle birlikte artık açık havada vakit geçirmek isteyenlerin sayısı arttı. Kısa süreli ya da günübirlik turlar için alternatif birçok lokasyon bulunuyor. İstanbul’un sıkıcı ve yoğun hayatından biraz olsun sıyrılmak isteyenlere 1 saatlik mesafede gidebilecekleri yolculuk önerileri bizden…

Ağva

İstanbul’a yalnızca 100 km uzaklıkta bulunan Ağva, İstanbul’un temposundan bir süre uzaklaşmak isteyen ziyaretçileri için koyları ve muhteşem doğası ile iyi bir seçim. Eskiden çoğunlukla bahar ve yaz aylarında İstanbullular içi sayfiye yeri sayılan Ağva, günümüzde kış aylarında da şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin tercihi. Kilim Koyu, Gelin Kayası, Saklı Göl, Ağva’da görülmesi gereken yerler.

ağva

Kandıra

Kandıra İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenler için mükemmel bir seçenek. İstanbul’a 1.5 saat uzaklıkta yer alan Kocaeli’nin Kandıra ilçesi, çam ormanlarıyla çevrili doğası ile dikkat çekiyor. 1-2 günlüğüne ciğerlerini temiz havayla doldurmak, el değmemiş tabiatın tadını çıkarmak isteyen ziyaretçilerini bekleyen Kandıra’da Kefken Adası, Kerpe, Kumcağız, Bağırganlı gibi sahiller görülmesi gereken önemli noktalar.

kandıra

Kilyos

Sakin bir ortamda denizin ve doğanın tadını çıkarmak, plaj ve deniz keyfini sürmek, bir sahil köyünde yemek yemek ve dinlenmek istiyorsanız, İstanbul Sarıyer ilçesinin güzel beldesi Kilyos’u ziyaret edebilirsiniz. Eski adı Kumköy olan ve Sarıyer’in Karadeniz sahil şeridinde bulunan bu sayfiye köyü, restoranları, çay bahçeleri, piknik yerleri ve Kilyos yolu üzerindeki kır lokantaları ile özellikle yaz aylarında yüz binlerce insana hizmet vermektedir. Cenevizlilerin yaptırdığı ve Sultan II. Mahmut’un restore ettirdiği Kilyos Kalesi de görülmeye değer.

kilyos

Kıyıköy

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy, özellikle günübirlik geziler ve hafta sonu kaçamakları için eşsiz bir rota. Şirin bir balıkçı köyü olan Kıyıköy’de konaklamak isteyenler için birçok pansiyon mevcut. Etrafı ormanlarla çevrili olan bu şirin kasabanın içinde ayrıca dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Nikola Manastırı da bulunuyor. Kasabada, ahşaptan ve taştan yapılmış Rum evleri de kesinlikle görülmeye değer.

kıyıköy

Maşukiye

Kocaeli iline bağlı olan Maşukiye, İstanbul’a 129 km, Kocaeli il merkezine 36 km, Kartepe’ye ve Sapanca Gölü’ne ise 13 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sakarya ile sınır olan belde, hem Sapanca Gölü’nün kıyısında hem de Kartepe’nin eteklerinde yer alır. Piknik keyfi yapabileceğiniz Kirazlı Yaylası, alabalık yiyebileceğiniz Alabalık Vadisi, Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası ile Maşukiye’ye yakın olan bir diğer nokta Sapanca Gölü mutlaka görülmesi gereken yerler.

maşukiye

Riva

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı olan ve ismini Rumca’dan su kenarındaki yerleşim bölgesi manasındaki kelimeden alan Riva, özellikle bahar ve yaz aylarında İstanbulluların önemli uğrak alanları arasında yer alıyor. Denizi, kumsalı ve keyif dolu manzarasıyla dikkat çeken Riva’da birçok plaj, lüks otel, pansiyon, kamp ve mesire yeri bulunuyor. Riva’yı ziyaret ettiğinizde Riva Deresi’nde tekne kiralayarak tekne turu da yapabilirsiniz.

riva

Poyrazköy

Coğrafi olarak Karadeniz ve Marmara’nın kesiştiği son nokta olan Poyrazköy, İstanbul’a 45 km, Beykoz ilçesine ise 13 km uzaklıkta bulunuyor. Kalabalıktan uzak ve sakin bir ortamda dinlenmek isteyenler için ideal bir ortam sunan Poyrazköy, rengarenk takaları, limanı ve balık lokantaları ile dikkat çekiyor. Poyrazköy'e gelirken yol üzerinde uğranabilecek Yoros Kalesi, mahallede bulunan Poyraz Kalesi ve Kadınlar Plajı görülmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

poyrazköy

Şile

Kocaeli Yarımadasının Karadeniz kıyısında yer alan ilçenin, doğusunda Kandıra, güneyinde Gebze, batısında Beykoz ve Çekmeköy, kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır. Denizi ve tarihi değerleriyle özellikle yaz aylarında hafta sonu kaçamaklarının gözdelerinden olan Şile’de, Türkiye'nin en büyük, dünyanın da ikinci büyük feneri olan Şile Feneri ile Heciz Kalesi, Şile Kalesi, Yeşilvadi, Değirmençayırı Şelalesi, Hacıllı Şelalesi ve Ağlayan Kaya görülmesi gereken yerler.

Garipçe Köyü

Hafta sonunu İstanbul'un içinde ama İstanbul'un trafik ve gürültüsünden uzak bir balıkçı köyünde geçirmek isteyenler için ideal bir mekan olan Garipçe Köyü, Sarıyer’e 10 km uzaklıktadır. Rumelikavağı ile Rumelifeneri’nin arasında bulunan küçük ve şirin köyde, bir bakkal, bir kahve ve üç restoran bulunuyor.

garipçe köyü

Avşa Adası

Özellikle İstanbul ve çevresindeki illerden yoğun turist çeken Avşa Adası, Marmara Adası’nın güneyinde bulunuyor. Avşa Adası’nın diğer adı “Türkeli” adası. Gerek eğlenmek ve gerekse dinlenmek için imkanları bulunan Avşa Adası'na yaz sezonunda İstanbul’dan her gün 2 ya da 3 deniz otobüsü ve İDO'ya ait gemi tarifeli sefer yapılmaktadır. Avşa Adası'nda oldukça fazla koy bulunmaktadır. Çınar, Kumtur, Mavikoy, Tavşanlı, İncirli, Kumburnu, Beyazsaray, Altınkum ve Yiğitler, adanın belli başlı koyları arasında yer almaktadır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.