Başarılı İşletmelerin Sırrı: Mutlu Çalışanlar

Buradasınız

Yaşa 29 Mart 2016

Müşteri odaklı çalışan şirketlerin piyasada başarılı olabilmeleri için olmazsa olmaz bir kural var, mutlu çalışanlar. Müşteri memnuniyeti, çalışanların mutluluğuyla doğru orantılı; çünkü hiç kimse asık suratlı ve depresif görünen çalışanlara sahip markalara güvenmiyor. Bu noktada patronlara, yöneticilere, CEO’lara ve müdürlere önemli bir görev düşüyor: Çalışma ortamını mutluluk verici bir yere dönüştürmek.

Çalışanları Mutlu Hissettirmek

Çalışanları mutlu hissettirmek ama nasıl? Daha fazla maaş, daha fazla tatil, daha kaliteli yemekler? Bu tür artılar elbette ki çalışanların morallerini yükseltecektir ama kesin çözüm değiller. Zaten araştırma şirketlerinin yaptıkları çalışan anketlerinin sonuçlarına göre de mutsuzluğun ilk sebebi olarak ilgisizlik gösteriliyor. Genellikle elindekiyle pek yetinmeyen insanoğlunu çalışırken mutlu hissettirmek için biraz farklı düşünmek ve maddi değerlerden çok manevi noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Her İnsanın Kendine Ait Fikirleri Olur

İnsanlar çalıştıkları yerlerle bağ kurmayı severler. İster daha alt birimlerde ister daha üst birimlerde olsun, çoğu çalışan şirketi hakkında yeni fikirler üretir fakat çoğunlukla tüm çalışanlar fikirlerini beyan edecek platform ya da fırsat bulamazlar. Tam olarak bu sorunu çözecek bir şirket içi bilgi ağı, çalışanların şirketle daha sıkı bağlar kurarak mutlu olmalarını sağlar. Kendi fikrinin uygulamaya geçirildiğini gören her insan, çok daha iyi hissedecektir.

İnsanlar Geleceği Öngörebilmek İsterler

İnsanlar olarak geleceğin belirsizliği karşısında sürekli mücadele ediyoruz. Risk raporları, strateji planlama ve öngörü yeteneği, iş dünyasında bu mücadelemizi yansıtan kavramlar. Doğal olarak çalışanlar da geleceklerinin belirsiz olmasını istemez. Bu yüzden şirketin hedefleri net ve çalışanların gelecek planlarıyla bağlantılı olmalı.

Güvence, Mutluluk Getirir

Eğer çalışanlarınıza onların geleceklerine önem verdiğinizi gösterirseniz, beraber yaptığınız işi sadece bir para kazanma aracı değil, aynı zamanda bir gelecek güvencesi olarak göreceklerdir. Bu konuda Grup Emeklilik sözleşmelerini inceleyebilir, işveren olarak çalışanınız adına katkı payı ödeyebileceğiniz gibi, katkı payı ödemeden yalnızca çalışanlarınızın katkı payı ödediği grup emeklilik planı da oluşturabilirsiniz.

QNB Sigorta’nın Grup Emeklilik planına bir göz atın, çalışanlarınız için en uygun emeklilik sözleşmesiyle grup emekliliğin avantajlarından faydalanın.

İş Yerinizi Çekici Hale Getirin

Çoğu çalışan neden hızlıca mesainin bitmesini bekler? Çalışmaktan sıkıldıkları için mi? Yapılan çalışan anketleri aslında bu durumun çalışmayla değil de çalışılan mekânla ilgisi olduğunu gösteriyor. Çoğu ofis ne yazık ki devlet dairesinin sıkıcı tasarımından öteye gidemiyor. Peki, işverenler bu durum karşısında ne yapabilir?

Ofislerde Sosyal Aktivitelere Önem Verin

Okullarda 45 dakika eğitime, 15 dakika dinlenmeye ayrılır. Bu uygulamanın bir nedeni var, insan beyni belirli bir süre boyunca çalışmak istiyor ve onu gereğinden fazla çalıştırırsanız hata yapma riski çok fazla artıyor. O yüzden bir çalışanın 9-6 arası sadece işine odaklanmasını beklemek ya da onu zorunlu kılmak performansını düşürmekten başka bir işe yaramıyor.

İş yerlerine çalışanların küçük molalar vererek stres atabilecekleri eğlence ekipmanları (langırt, PlayStation vb.) koymak çalışan verimini arttırmak için ideal bir yol. Unutmayın, mutlu çalışanlara sahip olan işletmeler her zaman çok daha başarılı oluyorlar.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.