Yazı Yüzerek Geçirmek İçin 10 Neden

Buradasınız

Hareket Et 21 Haziran 2017

yüzmek

Sıkılmadan spor yapmanın en iyi yolu olan yüzme, psikolojik olarak da rahatlık veriyor. Yüzerek vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırabilir, hayalinizdeki vücut şekline ulaşabilirsiniz. Yaz ayları da resmen geldiğine göre, bütün yazı yüzerek geçirmeniz için 10 nedeni sizin için derledik.

1. Tüm Kaslarınızı Çalıştırıyor

Yüzmenin faydaları arasında ilki, neredeyse tüm kasları eşit oranda çalıştırması. Spor salonu programlarında sadece belli kaslara yoğunlaşarak çalıştığınız için kimi zaman kemik ve kas problemi yaşamanız normal. Ancak yüzmede böyle bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz yok. Hal böyle olunca kemik ve eklem sağlığınızı en iyi şekilde korursunuz.

2. Çok Fazla Kalori Yaktırıyor

Yüzme, istenmeyen kalorileri yakarak kısa sürede forma girmek için en iyi yöntemlerden biri. Bir saat normal tempoda yüzerek yaklaşık 500 kalori yakabilirsiniz. Hatta yüzme sırasında metabolizmanız, o kadar hızlanır ki havuzdan veya denizden çıktıktan sonra bile kalori yakmaya devam edersiniz.

yüzerek kalori yakmak

3. Koordinasyonu Artırıyor

Gövde, baş, kollar ve bacaklarla beraber neredeyse vücudunuzdaki bütün kaslar aktif ve dengeli hale geldiği için beden koordinasyonunuz da maksimum düzeye çıkar.

4. Duruş Pozisyonunu Düzeltiyor

Yüzmenin faydaları arasında omurga sağlığını koruması da var. Özellikle bel-sırt ağrısı çekenler, masa başı işlerde çalışan veya duruş problemi yaşayanlar için ideal bir seçim.

5. Herkese Açık

80’li yaşlarda birinin spor salonunda ağır egzersizler yaptığını görmek zor olsa da denizde veya havuzda bu yaş grubuna sıkça rastlamak mümkün. Hatta aynı durum 2-3 yaşlarında çocuklar için de geçerli! Yani yüzme, yaştan ya da fiziksel faktörlerden etkilenmeyen nadir sporlardan biri. Ve enerji veren gençleştirici etkisiyle de herkese hitap ediyor.

yüzmenin faydaları

6. Ferahlatıyor

Bunaltıcı yaz günleri gelip çattığına göre serinlemek ve ferahlamak için herkesin deniz ya da havuz hayali kurduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta bu serinleme ihtiyacının sadece insanlar değil, hayvanlar için de ne kadar gerekli olduğunu yakında görmeye başlayacağız.

7. Sosyalleştiriyor

İster havuzda ister denizde olsun aynı amaçla bir araya gelindiği için sosyalleşmek de kolaylaşıyor. Her ne kadar ebeveynlerin deniz veya havuz keyfi, çocuklarını kontrol ederek geçse de onların bile kaliteli zaman geçirdikleri kesin!

8. Ruh Sağlığına Destek Oluyor

Fiziksel aktivitelerin her yaşta psikolojik sağlığı desteklediği, uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Yüzmenin faydaları arasında bu etki de yer alıyor. Su içindeyken bedeni üzerinde hakimiyet kurarak denge sağlayabilenler, zaman içinde düşünceleri üzerinde de kontrol sahibi olabiliyor. İyi hissetmek için harika bir neden daha!

yüzmenin vücuda faydaları

9. Esnekliği Artırıyor

Su içindeyken kemik ve eklemlerde çok düşük düzeyde bir baskı olduğu için kaslarınız gevşiyor, haliyle esnekliğiniz de artıyor. Böylece koşu, bisiklet ve ağırlık çalışması gibi sporlara oranla daha çok verim alıyorsunuz. Kendinizi daha az yorgun hissetmeniz de cabası.

10. Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Yüzmenin bağışıklık sisteminizi koruyup güçlendirdiğini biliyor muydunuz? Hücreleriniz yüzerken eşit oranda kan ve oksijen aldığı için vücudunuz toksinlerden arınıyor. Yüzmek, lenf sistemini de düzenleyerek akyuvarlarınızı koruyor ve bedeninizde dengeli bir şekilde dağıtıyor. Bu da başta kanser olmak üzere pek çok sağlık sorunundan korunmanıza yardımcı oluyor.

Kanserle mücadele konusunda sporun yanında beden ve ruh sağlığınıza iyi gelen her şey fazlasıyla önemli. Ancak dünyanın bin bir türlü hali olduğu için her ihtimale karşı önlem almakta fayda var. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alırken QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz olarak üye olarak  sağlıklı beslenmeden sigara bırakma danışmanlığına kadar pek çok hizmetten size özel indirimlerle yararlanabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.