Göz Tansiyonunu Önlemenin 5 Yolu

Buradasınız

Hareket Et 16 Mayıs 2017

göz tansiyonu

Göz içi sıvısı basıncının yükselmesiyle meydana gelen göz tansiyonu (glokom), kan basıncının yüksekliğiyle doğrudan ilgisi olan önemli sağlık sorunlarından biri. Çünkü göz içi sıvısının basıncı artarsa, görme sinirlerine baskı yapabilir. Bu da görme sinirlerinin zayıflamasına, hatta görme kayıplarına bile neden olabilir. Öyle ki görme kayıplarının dörtte biri göz tansiyonu kaynaklı oluyor ve göz doktoruna başvuran 10 hastadan birinin göz tansiyonu yüksek çıkıyor. Hal böyle olunca göz tansiyonu konusunda çok dikkatli olmalı ve gerekli kontrolleri düzenli aralıklarla yapmalısınız. Sizin için göz tansiyonunu önlemenin 5 yolunu derledik…

1. Düzenli Spor Yapın

düzenli spor

Sağlıklı yaşamın anahtarlarından biri olan spor, göz tansiyonu söz konusu olunca da ön plana çıkıyor. Çünkü zayıf kan dolaşımı, göz içinde bulunan arterlerin sertleşmesine neden olarak göz tansiyonu riskini artırıyor. Ağır egzersizlerden ziyade esneklik artıran ve sağlıklı yaşam için her gün 20-30 dakikası yeterli olan basit kardiyo egzersizleri, göz tansiyonunu önlemeye destek oluyor.

2. Şeker ve Tuz Kullanımına Dikkat

şeker ve tuz kullanımı

Sofra tuzu yerine deniz veya Himalaya tuzunu tercih etmelisiniz. Ancak yeni araştırmalara göre sadece tuz değil, şeker de kan basıncını yükseltiyor. Yani diyabet ve glokom arasında bir bağlantıdan söz edebiliriz. Şeker açısından zengin, işlenmiş gıdalardan ve hazır yiyeceklerden uzak durmak da vurgulanması gereken noktalardan biri. Ayrıca brokoli, karnabahar, kereviz, pancar, soğan, salatalık, lahana gibi potasyum içeren yiyeceklere öncelik vermelisiniz. Raf ömrü olmayan gıdalar, doğal ve renkli sebze-meyvelerle göz tansiyonu haricinde pek çok tehlikeli hastalığa karşı önlem alabilirsiniz.

3. Kalıtımsal Faktörlere Dikkat

kalıtımsal faktörler

Göz tansiyonu genetik faktörlerden büyük oranda etkileniyor. Eğer aile üyelerinizden birinde göz tansiyonu varsa ekstra dikkatli ve özenli olmalısınız; çünkü kalıtımsal faktörler göz tansiyonu riskini sekiz kat artırıyor.

4. Sigarayı Bırakın

sigarayı bırakın

Kan basıncını artıran her şey gibi sigara da göz tansiyonu için en az abur cubur kadar tehlikeli. Vücuttaki bütün damarları tıkayan sigarayı bırakmak, göz sağlığı kadar diğer bütün hastalıklar ve kaliteli yaşam için tahmin ettiğinizden çok daha önemli.

5. Yılda En Az İki Kez Göz Tansiyonunuzu Ölçtürün

göz tansiyonu

Göz tansiyonu kolayca anlaşılmadığı için altı ayda bir doktor kontrolü yaptırmalı, göz basıncınızı ölçtürmelisiniz. Unutmayın ki göz tansiyonu çok sinsi bir hastalıktır ve yüzde 90 ihtimalle hiçbir belirti vermeden ilerler. Bunun için de size kolay bir önerimiz var: İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası yaptırarak QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz olarak üye olabilir, yılda iki kez para ödemeden göz doktorunun yanı sıra diş doktoru muayenesi de olabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı kurumlardan yapacağınız optik ve güneş gözlüğü alışverişlerinde yüzde 60’a kadar varan indirimler de sizleri bekliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.