DNA Testi ile Kanseri Önceden Öğrenmek Mümkün mü?

Buradasınız

Hareket Et 29 Haziran 2017

dna testi

Kanserle ilgili son yıllarda herkesin konuştuğu bir soru var: DNA testi yaptırarak kanseri önceden öğrenmek mümkün mü? Kanserden korunmanın yolları arasında devrim niteliğinde olabilecek bu konu için son çalışmaları ve farklı görüşleri bir araya getirdik…

DNA Testleri Riskli Kanser Türleri İçin Umut Veriyor

dna testleri

ABD ve Avrupa’da yapılan araştırmalar kanserle ilgili devrim niteliğinde bilgilere ulaşıyor.  Kan testi, akciğer kanserini geleneksel yöntemlere oranla 1 yıl önceden tespit etmeyi başarıyor. Sıvı biyopsi olarak bilinen bu test, kanser henüz herhangi bir belirti vermeden ve sağlık taramalarında çıkmadan önce hastalığı teşhis edebiliyor. Hal böyle olunca Cambridge Enstitüsü’nde çalışan uzman doktorlar, DNA tabanlı testlerin kanseri daha erken öğrenip kontrol altına almaya destek olabileceğini vurguluyor. Bu çalışmalar, özellikle akciğer kanseri gibi metastaz yaparak tüm bedene yayılma riski bulunan kanser türleri için umut vadediyor.

Akciğer Kanserinde Erken Uyarı Mekanizması

Tehlikeli kanser türlerinin önemli bir kısmı, belirtiler geç dönemde ortaya çıktığı için geç teşhis ediliyor. Bu konuda iyi bir haberimiz var: Akciğer kanseri gibi hiçbir klinik bulgu vermeyen bir hastalıkta DNA testi erken uyarı mekanizması olarak 14 kişiden 13’ünde işe yarıyor. Ayrıca kan testi tümörleri sadece 0,3 milimetre hacme sahipken ortaya çıkarabildiği için hastalığı atlatma şansını çok fazla artırıyor.

Genetik Testler Risk Faktörü Olanlar İçin Öneriliyor

genetik testler

Türkiye’de günde ortalama 450 kişiye kanser teşhisi koyulduğundan yola çıkarsak erken teşhisin önemini anlatabiliriz. Özellikle meme kanseri gibi her 8 kadından birini etkileyen bir hastalık söz konusu olunca genetik testlerin önemi yadsınamaz. Bu testler, özellikle ailenizde kanser hikayesi varsa oldukça önemli. Genetik testler, yüksek risk grubunda olup olmadığınızı öğrenebilmeniz için de pek çok uzman tarafından tavsiye ediliyor.

Her Şeyden Önemlisi Önlem Almak

önlem almak

Kan ve DNA testi gibi genetik testler, henüz %100 kesin sonuçlar vermese de her geçen gün artan bilimsel araştırmalar yakın gelecekte umutları maksimum düzeye çıkaracak gibi. Ancak kansere karşı önlem almaya daha genç yaşlardan başlamalı ve sağlık kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız. Sigara ve alkolden uzak durup, düzenli spor yaparak ve sağlıklı beslenerek sadece kanseri değil daha birçok hastalığı engelleyebileceğinizi unutmayın!

Yine de ne zaman ne olacağının hiçbir garantisi yok. Her kötü ihtimale karşı önlem almaktan zarar gelmez. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortayla birlikte kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak, sağlıklı bir hayat için şart olan pek çok destekleyici hizmetten size özel indirimlerle yararlanabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.