Kokusuyla Cezbeder, Tadıyla Mest Eder Kahve…

Buradasınız

Ye-İç 22 Mayıs 2017

“Gönül ne kahve ister ne kahvehane. Gönül ahbap ister, kahve bahane.”

Kültürümüzün ve günlük hayatımızın en önemli parçalarından biri olan ve neredeyse onsuz yapamadığımız “kahve”, binyıllardır insanoğlunun en önemli dostlarından biri oldu. Bazen tatlı bir sohbetin, bazen koyu bir dedikodunun, bazen de bitmek tükenmek bilmeyen gecelerin yareni oldu. “Bir acı kahveni içmeye geldim” cümlesiyle başlayan her bir sohbet, devam eden bir kültürün yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Baş döndüren kokusu, insanı kendisine çeken tadı ile kahve baş tacımız olmayı sürdürüyor.

kahve

Kahvenin tarihi ya da ilk olarak ne zaman tarih sahnesine çıktığı konusunda onlarca rivayet bulunuyor. Farklı kültürler içerisinde kendisine yer bulan kahve, temel olarak “Rubiacae” ailesinden “Coffea” ağacının meyvesinin çekirdeği. Tamamen tropikal bir iklim, volkanik bir zemin, orta derecede nemli bir hava istiyor. Örneğin kahve bitkisinin doğal olarak yetiştiği yerlerden biri olan Etiyopya’nın güneyindeki eski Habeşistan’ın yüksek yaylaları gibi. Kahvenin ilk olarak bu bölgede keşfedildiği, ardından Yemen’e, Arabistan Yarımadası’na ve oradan da dünyaya yayıldığı tahmin ediliyor. Arap efsanelerinde sıkça adı geçen kahveye Homeros da değiniyor. Rivayetler çeşitli. Ancak bu efsanelerin buluştuğu ortak nokta ise, kahve içeceğinin içerdiği kafeinin zihni açık tutan ve uykuyu gideren özelliğiyle ilk olarak din adamlarınca şifa dağıtmada kullanılmaya başlandığı.

“Bol miktarda, iyi bir kahve ruhumu uyandırır, canlılık verir. Harika bir güç ve kararlı bir harekete geçme isteği.” Honore de Balzac

bol miktarda kahve

Tarihte kısa bir tur attıktan sonra şimdi gelin dünyanın farklı yerlerinde kahvenin nasıl içildiğine, en sevilen kahve çeşitlerine ve hazırlama yöntemlerine bir bakalım.

Espresso, çok güçlü bir makinede, buharla birlikte inceltilen bir kahve çeşidi. Americano ise aynısının sıcak su ile inceltilmişi. İtalyanların tercihi olan doppio, espressonun iki katı su ve kahve barındırıyor. Caffe Latte ise yine espressonun içerisine süt eklenerek yapılıyor. Cappucino, kahvenin üçte ikisi oranında sütün ısıtılması ve köpürtülmesi ile hazırlanıyor. Con panno, espressoya dövülmüş krema eklenerek sunuluyor. Mocha’da ise sıcak çikolata, buharda pişmiş süt ve biraz krema bulunuyor.

kahve sevenler,

Kahveyi dünyada en çok ABD, Almanya, Brezilya, Japonya, Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere ve Endonezyalılar tüketiyor.

Peki ideal kahveyi nasıl hazırlayacaksınız? İşte birkaç tüyo…

- Filtre kahveyi hazırlarken en iyi ölçü 30 ml kahveye, 150 ml su konulması. Filtrenizin de metal olması, hatta mümkünse altın kaplı olması tadını çok değiştirecektir.

- Filtre kahvenizi 20 dakikadan daha uzun süre ısıtıcıda bırakmayın. Kahve acılaşacaktır.

- Espresso kahve asla bekletilmez, hemen içilir.

- Cappucino hazırlarken sütü köpürtmeyi unutmayın. Bunun için de yüksek basınçlı su buharı kullanmalısınız.

- Maccihiato hazırlarken espressoyu yavaşça bardağın kenarından dökün ve süte ekleyin. Bu şekilde kahvenin ortada kalmasını sağlarsınız.

maccihiato

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.