Güçlü Kemiklerin Olması İçin Nasıl Beslenmelisin?

Buradasınız

Ye-İç 08 Şubat 2023

sağlık, kemik, vücut, beden, iskelet, sistem

Güçlü kemikler özellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilecek fiziksel sorunların önüne geçmek için oldukça önemlidir. Güçlü kemiklere sahip olmanın en önemli faktörü ise doğru ve dengeli beslenmedir. Uzmanlar bu noktada iyi bir beslenme düzeninin fiziksel aktiviteler ile desteklenmesi gerektiğinin de altını çiziyor. Güçlü kemiklere sahip olman için nasıl beslenmen gerektiğini senin için araştırdık.

Kalsiyum

sağlık, kemik, vücut, beden, iskelet, sistem, kalsiyum

Kalsiyum, kemik sağlığı için belki de en iyi bilinen temel mineral olarak ön plana çıkıyor. Güçlü kemikler ve dişlerin oluşmasına katkı sağlayan kalsiyumun, insan yaşına göre farklı etkileri bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından yetişkinler için önerilen günlük kalsiyum alımı, 50 yaşına kadar erkekler ve kadınlar için günde 1000 mg, 50 yaş üstü kadınlar ve 70 yaş üstü erkekler için 1200 mg'dır. Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri ile brokoli, lahana ve ıspanak gibi yapraklı yeşil sebzeler dahil olmak üzere kalsiyum açısından zengin birçok yiyecek vardır. Portakal suyu, soya sütü ve tofu gibi kalsiyum takviyeli yiyecekler de iyi kaynaklardır.

D vitamini

sağlık, kemik, vücut, beden, iskelet, sistem, d vitamini

Kalsiyuma ek olarak, vücudumuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olduğu için yeterli miktarda D vitamini almak da oldukça önemlidir. D vitamini, güneş ışığına maruz kalmanın yanı sıra yağlı balık, yumurta ve güçlendirilmiş süt ürünleri gibi belirli yiyecekler yoluyla elde edilebilir. Bunun yanı sıra doktor kontrolü ve tavsiyesi ile D vitamini takviyesi de alınabilir. Ayrıca D vitamini güçlü kemiklerin yanı sıra güçlü bir bağışıklık sisteminin de anahtarıdır.

Protein 

sağlık, kemik, vücut, beden, iskelet, sistem, protein

Kemik sağlığı için bir diğer önemli besin proteindir. Protein, kemik yapısı ve işlevinde önemli bir rol oynar. Ayrıca protein açısından yüksek bir diyet kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur. İyi protein kaynakları arasında et, kümes hayvanları, balık, yumurta, fasulye ve fındık bulunur. Özellikle fiziksel aktiviteler öncesi veya sonrasında protein alımı hayati önem taşır ve vücudun deformesini azaltır.

Magnezyum ve çinko 

sağlık, kemik, vücut, beden, iskelet, sistem, magnezyum, çinko

Kemik sağlığı için önemli olan diğer faktörler arasında K vitamini, magnezyum ve çinko da yer alır. Bu besinler yapraklı yeşillikler, fındık ve kepekli tahıllar gibi çeşitli yiyeceklerde bulunur.

Genel olarak, çeşitli besin değerleri açısından zengin gıdaları içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet, güçlü kemikleri korumanın en önemli yoludur. Yeterli kalsiyum, D vitamini, protein ve diğer önemli besinleri alman, kemiklerini yıllarca güçlü ve sağlıklı tutmana yardımcı olacaktır. Ancak hem beslenme düzenine hem de yaptığın fiziksel antrenmanlara bağlı olarak çeşitli talihsizlikler yaşayabileceğin ihtimalini de aklından çıkarmamalısın. Tam da bu noktada sana özel bir teklifimiz var. QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile kendini ve sevdiklerini güvence altına alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.