Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Hayat Kalitenizi Arttıracak Uykuya Dalma Teknikleri
Hayat Kalitenizi Arttıracak Uykuya Dalma Teknikleri

iyihisset.com

04 Mar 2016

Uykuya dalmak bazen zor olabilir. Aklınızda türlü türlü düşünceler dolaşır ve bir anda kendi zihninizin koridorlarında kaybolup, “Bir dakika, ne düşünüyordum ben?” sorusuyla uykunuzu tamamen kaçırdığınızı fark edebilirsiniz.

Üzülmeyin, kaçan uykuyu yakalamak için bazı teknikler var:

Rutinler Uyutur

Kendinize bir uykuya geçiş rutini hazırlayın. Çiçekleri sulayın, dişlerinizi fırçalayın, elektronik eşyaları ve ışıkları kapatın mesela. Bir uykuya dalma rutini oluşturduğunuzda uykuya dalmanız kolaylaşır.

Temiz Çarşaflar ve Güzel Kokular Mayıştırır

Yumuşatıcı kokan çarşaflar ve yastıklar sizi sakinleştirir ve gevşetir. Rahatlatıcı kokular yayan oda parfümleri ya da tütsüler de uykunuzun gelmesini kolaylaştırır.

Saatleri Odadan Kovun

Saatlerin çıkardığı tik tak sesleri ve varsa minik ışıkları uykunuzu rahatsız ediyor olabilir. Uyuduğunuz odada saat bulundurmamaya özen gösterin.

Kabartılmış Yastıklar Huzur Verir

Yastıklar kafalarımızın altında ezilirler, bir süre sonra iyice yatakla bütünleşirler. Ayrıca öfkenizi yastıktan çıkartıyorsanız, onun incelmesine neden oluyorsunuz demektir. Bu tür yastıklar uykunuzu bozabilir, uyumadan önce yastıkları iyice kabartın.

Belki Sorun Perdededir

Yeterince kalın olmayan perdeler sokak lambalarının ışıklarını ve başka pencerelerden gelen ışığı yeterince engellemiyor olabilir. Bu ışıklar yüzünden güzelim uykunuzdan oluyorsunuz belki, yatak odanıza kalın ve koyu renkli perdeler takın.

Ustacım, Bu Odayı Rahatlatıcı Bir Renge Boyayalım

Yatak odanızın duvar rengi size rahatsızlık veriyor olabilir. Adaçayı yeşili uyku getirir diye söylenir, yatak odanızı bu renge boyayabilirsiniz. Gökyüzünün rengi olan mavi de size bulutların üstünde uyuyormuşsunuz gibi hissettirir. Açık pembe ise sakinleştirici etkisi nedeniyle rehabilitasyon merkezlerinin duvarlarında kullanılmaktadır, siz de deneyebilirsiniz.

Rahatça Uykuya Dalmak İçin Nefes Egzersizleri

Kaynak

ABD’li sağlık gurusu Andrew Weil, uykuya dalmaya zorlananlar için bir nefes egzersizi geliştirmiş. Teknik şöyle: Dilinizi, damağınıza değdirerek üst ön dişlerinizin arkasına dayayın ve 4 saniye boyunca nefes alın. Sonra da hafif bir vızıltı sesi çıkartarak nefesinizi verin. Ağzınızı kapatın ve tekrar 4 saniye boyunca nefes alın, ardından 7 saniye boyunca nefesinizi tutun. Bu sefer 8 saniye boyunca nefesinizi verin. Bu alıştırmayı uyumadan önce 4 kez yapın, zaman içinde rahatça uykuya daldığınızı fark edeceksiniz.

Rahat Uyku İçin Rahat Kafa

Gelecek kaygısı, maddiyat endişesi veya sağlık sorunları uykularınızı kaçırmasın, QNB Sigorta’nın Hayat Sigortaları ile tanışın, kafanız rahat olsun. 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.