Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ergen Olmanın Hiç de Kolay Olmadığının 5 Kanıtı
Ergen Olmanın Hiç de Kolay Olmadığının 5 Kanıtı

iyihisset.com

24 Oca 2016

ergen


Hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişinin kendisini bulması adına türlü türlü değişiklikler geçirdiği, insanların “Ay ergen, kaç kaç!” şeklinde algıladığı zorlu bir dönem ergenlik. Tamam, yıllar geçtikten sonra ergenken yaptığımız şeylerden, hâl ve hareketlerimizden utanıyoruz ama bunların yaşanması maalesef gerekli. Karakter öyle şıp diye oturmuyor, kolayına yetişkin olunmuyor. (Ya da çocukluktan çıkılmıyor.)
İşte ergen olmanın zorlukları, işte mücadele:


Bu Nasıl Bir Orantısızlıktır

bu nasıl


Ergenlik döneminde fiziksel gelişim o kadar hızlı olur ki, ellerde ayaklarda orantısız uzamalar, yüzün sabit kalıp burnun büyümesi, hunharca kıllanma, “Maşallah iyi boy attı.” diyen teyzelerden kaçma isteği, yani aslında fiziksel olarak yaşanılan değişimin gözle görülür hale gelmesi ve ne yazık ki tamamlanmamış olması ile mücadele etmek zordur. Ergenliğe girmiş çocuklara yaratık gözüyle bakan insanlar var, çok ayıp.


Sivilce Sorunu

sivilce

 
Ergenlik sivilcesi denen illet kırmızı noktalarla yaşamak ne kadar kolay olabilir ki? Bir kere ergenken herkesten farklı olduğumuzu düşünürüz ve hepimizin yüzünde bize ergen etiketi yapıştıran sivilcelerden vardır. Yaman çelişki.


Hey Özgürlük

ozgurluk
 
Çocukluktan çıkıp yetişkinliğe girme aşamasında olan ergenler, asi tavırlarla “Ben büyüdüm.” demeye çalışırlar. Özgür ve asi olmayı başkalarına saygısızlık yapmak, ortalığı kırıp dökmek, herkesten ve her şeyden nefret etmek, kendisi bile nedenini bilmediği halde her şeye karşı olmak olarak algılayan ergenler, elbette gülünç duruma düşüyorlar. Ama normal, deneye deneye bulunacak böyle şeyler.

Eyvah Akraba

akraba
 

Çocukken gelsin de sizi sevsin ve size hediyeler versin diye beklediğiniz akrabalarınız, ergenken son sürat kaçmanız gereken kişilere dönüşür. Odanızda dünyanın en karanlık müziklerini dinliyorken akrabaların misafirliğe çay içmeye gelmeleri büyük tezattır. Sizin odanızdan çıkıp onları karşılamanız ve beraber oturup televizyon izlemeniz ise beklenen harekettir. Ama aileler ve akrabalar sanki kendileri hiç böyle dönemlerden geçmemişler gibi halinizden anlamazlar. İçinizde fırtınalar kopuyor, halanızın aldığı simli bluzu beğenmiş gibi yapmak istemiyorsunuz ya da hayır, dayınızın askerlik hatıralarından gına geldi. 


Ani Değişiyorum, Haberin Olsun

ani değişim
 
Sadece fiziksel olarak değil; ruhsal olarak da değişim geçiren ergenlerde ani öfke patlamaları, başına kötü bir şey gelmediği halde dünyanın en mutsuz insanı olma, sonra nereden geldiği belli olmayan özgüven ve yaşama sevinci, tipteki değişiklikler ve oturmayan karakter yüzünden arada bir pörtleyen kompleks sonucu saldırganlık ve tüm bunlar yüzünden insanlarla iletişimin bozulması… Evde fısır fısır “Ne olacak bu çocuğun hali?” diye konuşan anne baba, şey, çocuk değil ergen, lütfen ona göre panik yapabilir misiniz?

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.