Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çanakkale Zaferi ile Adını Tarihe Altın Harflerle Yazdıran 5 Kahraman
Çanakkale Zaferi ile Adını Tarihe Altın Harflerle Yazdıran 5 Kahraman

iyihisset.com

18 Mar 2020

Türk tarihinin en şanlı zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi, her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Birbirinden cesur kahramanlıklara sahne olan bu şanlı zafer, güzel ülkemizin kıymetini bizlere bir kere daha hatırlatıyor. Bu özel günde topraklarımız için savaşan yüz binlerce Mehmetçik’e minnetlerimizi sunarken bir yandan da bu zorlu savaşın gidişatını değiştiren 5 kahramanı sizlere tanıtmak istiyoruz. İşte Çanakkale Zaferi’nde gösterdikleri üstün cesaretle hafızalara kazınan 5 isim...

 

1.  Seyit Onbaşı

1909 yılında Osmanlı Ordusu’na katılan Seyit Onbaşı, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Çanakkale Cephesi’ne gönderildi ve orada topçu eri olarak göreve başladı. Takvimler 18 Mart 1915’i gösterdiğinde Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için harekete geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı, Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk askerlerinin yoğun ateşi ve Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlar, yapılan bu saldırıyı geri püskürttü. Yapılan yoğun atış nedeniyle top kaldırma vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Onbaşı, 275 kilo ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak kundağa yerleştirdi. Taşıdığı mermilerle Fransız zırhlısı Bouvet’e ağır yaralar veren Seyit Onbaşı, Çanakkale Zaferi’nin ardından onbaşılık rütbesi ile onurlandırıldı.

 

2. Enver Paşa

Çanakkale Cephesi’nin açılmasında önemli bir rol oynayan Enver Paşa, aynı zamanda Çanakkale Savaşı ordularının başkumandan vekilidir. Enver Paşa, Harbiye Nazırı olduğu dönemde Rusya’ya karşı Türk -Alman ittifakı oluşturmayı önerdi. Bu sayede 2 Ağustos 1914’te Türkiye ve Almanya arasında gizli bir anlaşma yapıldı. Kendisi  aynı zamanda Alman kruvazörlerinin 29 Ekim’de Rus Çarlığı limanına saldırması için gerekli olan onayı bizzat verdi.

 

3. Albay Cevat Çobanlı

Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevkii Komutanı Albay Cevat Çobanlı, 18 Mart’ta göreve gelir gelmez boğaz tahkimatını düzenlemeye koyuldu. Bütün tabyaları elden geçirerek savaşa hazır hale getiren Albay Cevat Çobanlı, düşman birliklerine karşı adeta etten bir duvar ördü. Nusret Mayın Gemisi’ne tarihi görevi olan “26 mayını kıyıya paralel döşeme” görevini verdi, bu sayede düşman donanmasını bozguna uğrattı. 18 Mart akşamı boğazdan geri çekilen düşman donanmasını izleyen Cevat Paşa, şu sözleri söyledi: “Gittiler, geçemediler, geçemeyecekler…”

 

4. Deniz Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey

Çanakkale Zaferi’nin bilinmeyen kahramanlarından Hakkı Bey, ünlü Nusret Mayın Gemisi’nin komutanıdır. 17 Mart’ta mayın grup komutanı Yüzbaşı Nazmi Bey ile beraber elde kalan son mayınları boğaza döşemiştir. Kendisi, bu görevi yerine getirmeden iki gün önce kalp krizi geçirmiş olmasına rağmen yerine yeni bir askerin gönderilmesini de kabul etmemiştir. Mayınlar döşendikten sonra dönüş yolunda düşman gemisinin ışık savaşına kalbi dayanmamış ve orada şehit olmuştur.

5. Nezahat Onbaşı

Çanakkale Cephesi 70. Alay Komutanı Hafız Halit Bey’in kızı Nezahat Onbaşı, babasından başka kimsesi olmadığı için küçük yaşta babasıyla birlikte cephelere katıldı. Henüz 8 yaşındayken cepheyle tanışan Nezahat Onbaşı, adeta savaşın içerisinde büyüdü. Küçük yaşta ata binmeyi ve silah kullanmayı öğrenen Nezahat Onbaşı, Onbaşı rütbesini henüz 12 yaşındayken aldı. Kendisi Çanakkle Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda ve çeşitli savaşlarda gösterdiği başarılardan dolayı İstiklal Madalyası ile onurlandırıldı.

 

Kaynak:

https://onedio.com/haber/100-yilinda-18-mart-canakkale-deniz-zaferi-ne-etki-eden-15-kisi-ve-olay-271097

https://www.turkishairlines.com/tr-tr/18-mart-canakkale-zaferi-ve-sehitleri-anma-gunu/canakkale-kahramanlari/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.