Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

“O Erkek İşi” Demeyen Marjinal Kadınlar
“O Erkek İşi” Demeyen Marjinal Kadınlar

iyihisset.com

26 Şub 2016

Erkeklerin fiziksel yönden daha avantajlı olmaları, kadınların ise erkeklere oranla çok daha ayrıntılı düşünebilme yetenekleri, zaman içinde bazı mesleklerde cinsiyet ayrımı oluşturmuştur. Örneğin güç gerektiren ağır işlerde erkekler ön plana çıkarken, dekorasyon ve program düzenleme işlerinde kadınlar daha başarılı olur.

Spor Dallarında Kadınlar

Fiziksel avantaj spor dallarında da kendini gösterir, bu yüzden spor dalları kadınlar ve erkekler olarak ikiye ayrılmıştır. Güç gerektiren ve dövüşme sanatlarını içine alan sporlar erkeklere ait görülürken, zarafete ve esnekliğe bağlı spor dallarında kadınlar daha çok göz önündedir.

Ama bu kadınlar ezberleri bozuyorlar:

Sophie Horn

Kaynak

Golf, erkek işi olarak (nedense?) görülen sporlardan biridir. Sophie Horn, başarılı golf kariyeriyle bu alanda erkeklerin egemenliğini kırmaya aday. Daha 15 yaşındayken 3 yıl boyunca Norfolk Country şampiyonu olan Sophie, 2001 yılında da Midlands Championship turnuvasında birinci oldu.

2010 yılında Sports Illustrated Dergisi onu “En Seksi Golf Oyuncusu” olarak seçti.

Ronda Rousey

Kaynak

1987 doğumlu Ronda, ilk kadın UFC (Ultimate Fightning Championship) şampiyonudur. 2008 yılında Beijing’de düzenlenen olimpiyatlarda judo dalında altın madalya kazanmıştır. Onun sayesinde judo dalında ilk kez bir kadın altın madalya almıştır. Ronda aynı zamanda başarılı bir aktristir.

Marta Vieria da Silva

Kaynak

1986 doğumlu Brezilyalı forvet, FIFA tarafından verilen “Yılın Kadın Futbolcusu” ödülüne 5 kere layık görülmüştür. 2007 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda turnuvanın en iyi futbolcusuna verilen “Altın Top” ödülünü aldığı yetmezmiş gibi bir de gol kralı olarak “Altın Ayakkabı” ödülünü de kazanmıştır.

İş Dallarında Kadınlar

Halk otobüsü şoförlüğü yapan kadın gördünüz mü hiç? Ya da tır kullanan?

Belarus’ta Elena Budai halk otobüsü şoförlüğü yapıyor, tıpkı İstanbul’daki meslektaşı Şengül Tunç gibi.

Eskişehir’de hafif tramvayda vatmanlık yapan 12 kadın var. Datça’da kadınlar da balıkçılık yapıyorlar. Kastamonu’da Mediha Özdemir minibüs şoförlüğü yapıyor.

Kayseri’de Tuba Erkara saat tamirciliği yapıyor.

ABD’nin Aranan Tır Şoförü: Lisa Kelly

Kaynak

Lisa Kelly sıradan bir tır şoförü değil. History Channel’da yayımlanan ve en zorlu tır güzergâhlarını konu alan “Buz Yolu Kamyoncuları: Ölümcül Yollar” şovunun tek kadın tır şoförü, ulaşılması en zor destinasyonlara mal götürüyor.

Maud Stevens Wagner

1877 doğumlu Maud, bilinen ilk kadın dövme sanatçısıydı. Aynı zamanda çizgi romancı ve sirkten sirke gezen başarılı bir ip cambazıydı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.