Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Akıllı Telefon Kullanıcıları İçin Pek Yararlı Meditasyon Uygulamaları

HAREKET ET16 Temmuz 2016

Meditasyon, ezelden beri rahatlamanın ve huzur bulmanın en bilinen yollarından biri. Bunu fark eden insanlar onu hayatlarının içine çoktan aldılar ve artık iç huzuruna sahipler. Tarihi insanlık kadar eski olan meditasyona bir nevi bilinçaltı temizliği diyebiliriz.

Çeşitli yöntemler kullanılarak kişiyi tarafsız bir gözlemciye dönüştüren meditasyon teknikleri, geliştiricilerine bağlı olarak değişik isimler alabiliyor. Örneğin “Dinamik Meditasyon” Osho tarafından geliştirilmiş; “Zen Meditasyonu” ise Çin’de bir zen manastırı kurmuş olan Pai-Chang tarafından ortaya çıkarılmış.

Meditasyon çeşitleri sınırsız ama hepsinin ortak bir amacı var: Ruh dinginliğine ulaşmak.

Günümüzde her şeyin bir uygulaması varken; meditasyonun başı kel mi ki onun olmayacak? İşte karşınızda akıllı telefonlar için meditasyon uygulamaları:

Headspace


Kaynak

Geliştiricilerinin “zihninizi eğitmeye yardımcı, kişisel antrenör” olarak tanımladığı Headspace uygulamasını Emma Watson düzenli olarak kullanıyormuş ve onu dahice bulmuş.

Uygulama ilk on gün boyunca, onar dakikalık programlarla kullanıcılarına meditasyonun temellerini öğretiyor. Uygulama, ilk dersleri alıp meditasyonun inceliklerini kavradıktan sonra, daha ileri seviyelere geçmek isteyen kullanıcıları için süreleri iki dakika ile iki saat arasında değişen daha gelişmiş programlar sunuyor; ama uygulama ücretli oluyor.

Simple Being

Meditasyon yaparken gereksiz düşüncelerden kurtularak zihni arındırmak gerekir. Teoride yapması oldukça kolay görünür; fakat pratiğe dökmesi pek zor olan bir kavramdır bu. New York Times, Yoga Journal ve The Huffington Post gibi dünyaca ünlü medya kuruluşları tarafından önerilen Simple Being, bilinçaltınızı temizleyebilmeniz için size rehberlik yapan bir uygulama ve onu 0.99 $ karşılığında satın alabiliyorsunuz.

Buddhify

Kaynak

Tamamen kendinize özgü bir meditasyon programı oluşturmak istiyorsanız; Buddhify sizin kaleminiz. Uygulamayı başlattıktan sonra meditasyon programları arasından seçim yapıyorsunuz. Her ders sonunda da kendinize farkındalık, konsantrasyon ve denge puanları veriyorsunuz; böylece kişisel gelişiminizi takip etmiş oluyorsunuz. Uygulamanın ücreti 4.99 $.

Relax Melodies

Kaynak

Meditasyon yaparken doğada bulunan sesler odaklanmayı kolaylaştırıyor; ama büyük şehirlerde doğa sesini ara ki bulasın! Relax Melodies, kullanıcılarına yüksek kalitede kaydedilmiş doğa sesleri sağlayarak bu sorunu çözüme ulaştırmış; kullanışlı ve yetenekli bir uygulama. Doğa seslerini istediğiniz gibi karıştırarak ruhunuzu huzura erdirecek olan ezgilerini kendiniz oluşturabiliyorsunuz. Üstelik uygulama ücretsiz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Saç beyazlaması yaşlılık belirtisi olarak kabul edilse de pek çok kişi bu sorunla henüz gençliğinin baharındayken bile karşılaşabiliyor. Vitamin ve mineral eksikliği, stres, genetik, tiroid bezi bozuklukları, sağlıksız hayat tarzı gibi faktörler erken yaşta saç beyazlamasının en önemli tetikleyicileri arasında yer alıyor. Bu durum pek çok kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkileyebiliyor. İşte bu nedenle erken yaşta saç beyazlamasına çözüm niteliğinde olan 10 öneriyi bir araya getirdik...

1. Saç Boyalarından Uzak Durun


Özellikle genç kadınların tarz değişikliği olarak başvurdukları saç boyaları, içeriklerindeki zararlı kimyasallar nedeniyle saça renk veren pigmentleri öldürdüğü için erken yaşta saç beyazlamasına neden olabiliyor. Kimyasal saç boyalarından mümkün olduğunca uzak durarak saç yıpranmasını ve beyazlamasını mümkün mertebe engelleyebilirsiniz.

2. Badem Yağı Sürülebilir

Badem yağı, saç beyazlamasına çözüm önerileri arasında yer alıyor. Haftanın üç günü duş almadan bir saat önce saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Sıkıntı ve Stresten Uzak Durun

Stres ve sıkıntı henüz erken yaşlardan itibaren hücrelere ve bedene zarar verdiği için saç beyazlamasının günlük hayattaki en bariz nedenleri arasında yer alıyor. Aynı nedenlerle saç dökülmesi problemi de yaşamak söz konusu. Huzurunuzu kaçıran ve sizi strese sokan faktörleri kökten yok etmeniz saç beyazlamasını yavaşlatabiliyor.

4. Proteine Önem Verin

Protein eksikliği nedeniyle de erken yaşta saçlar beyazlayabiliyor. Kırmızı et, balık, yoğurt, yumurta gibi gıdaları, yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmekte fayda var.

5. A, C ve E Vitaminlerine Dikkat

A, C ve E vitaminleri saç sağlığı konusunda da ağırlığını ortaya koyuyor. Bu vitaminlerin eksikliği özellikle erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri arasında yer alabiliyor. Saç beyazlamasına çözüm, mümkün olduğunca doğal yollarda aranmalı.

6. Spor Yapın

Düzenli spor her konuda olduğu gibi erken yaşlılık belirtilerini önleme konusunda da çok büyük önem taşıyor. Çünkü spor yaparken vücuttaki stres azalıyor, hücreler gerekli enerjiyi buluyor ve toksinler terleme yoluyla uzaklaştırılıyor. Bu nedenle herkes daha sağlıklı yaşlanmak, enerjisini artırmak ve kendini her daim genç hissetmek için sporu bir hayat tarzı olarak kabul etmeli.

7. Kendi Saçlarınızın Yağı da Faydalı

Saçlarda kendiliğinden üretilen yağ, doğal bir bakım niteliğinde olduğu için saçları besliyor, uzamasını sağlıyor ve saç beyazlamasını yavaşlatıyor. Bu nedenle her gün saçları yıpratan ve kurutan, ağır kimyasallar içeren şampuanları kullanmaktan kaçınmalısınız.

8. Horoz İbiği Çiçeği

Belki de adını ilk kez duyduğunuz bu çiçek, saç beyazlamasına çözüm olacak türden. Uzmanlara göre horoz ibiği çiçeğinin mor kısımları ezilerek elde edilen su, saça ve saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir.

9. Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin

Başta yeşil yapraklılar olmak üzere sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz. Çünkü bu gıdalarda bulunan beta karotenin faydaları su götürmez bir gerçek.

10. Çörek Otu Yağı

Saç dökülmesine karşı mucizevi etkileriyle ön plana çıkan çörek otu, saç beyazlamasını önleme konusunda da oldukça güçlü bir yöntem. Saçlarınıza masaj yoluyla uygulayabilir veya her gün bir çay kaşığı çörek otunu çiğneyerek yutabilirsiniz.