3 Dakikada Sakinleşmenizi Sağlayan Meditasyon (Tıpkı Hazır Çorba Gibi)

Buradasınız

Hareket Et 19 Mayıs 2016

Öfke kontrolü önemlidir. Hayatın her alanında işe yarar, olaylara çok daha geniş bir çerçeveden bakmayı sağlar; çünkü sinirlenmiş birinin bakış açısı ister istemez daralır.

Az önce haksız bir şekilde azar mı işittiniz? O gün sevgilinizin anlayışsızlığı mı tuttu? Babanız sizi gereksiz yere öfkelendiriyor mu? Hemen tepki vermeyin, düşünmeden hareket ederseniz olaylar istemediğiniz yönde gelişebilir, ertesi gün “Dün ne yaptım ben öyle ya!” diyerek dizlerinizi dövebilirsiniz:

Öfkenin girdabına kapılmayın, ne kendinize ne de başkalarına zarar verin. Eğer çabuk öfkelenen bir yapınız varsa bu üç dakikalık meditasyon uygulaması size çok iyi gelecek, sinirlendiğiniz zamanlarda mutlaka uygulayın.

Birinci Dakika: Nefesini İzle

Tüm dikkatinizi bedeninize ve zihninize yönlendirin, aklınızda başka hiçbir şeye yer kalmasın. Fark etmeye ayaklarınızdan başlayın, yukarı doğru çıkın: Dizleriniz, kalçanız, göbeğiniz, kollarınız, omuzlarınız ve başınız. Artık aklınız tamamen size ait. Şimdi derin bir şekilde nefes alın ve nefesinizi hissedin; size hayat veren bu enerjiyi keşfedin. Nefesinizi verin, bedeninizi hareket ettirin ve şu soruyu kendinize sorun:

“Şu an dâhilinde duygularımın ve düşüncelerimin esas tabiatı nedir?”

Ardından zihninize gelen tüm imgeleri izleyin.

İkinci Dakika: Bir Kedi Gibi Odaklan

Soruyu sorduktan sonra aklınıza birçok deneyiminiz gelmiş olmalı, muhtemelen öfkelenmenize neden olan olaylardan oluşan bir anılar dizisini izlediniz. Şimdi o anılardan birini alın ve o anı içindeki bir sese, görüntüye ya da kokuya yoğunlaşın. Diğer her şey arka planda kalsın, siz olayı tekilliğe indirgedikçe yavaş yavaş öfkeniz dinmeye başlayacak.

Üçüncü Dakika: Arınma Zamanı

Yavaş yavaş sakinleştiğinizi hissetmeye başlıyorsanız, fırtınadan önce oluşan sessizlik anı gelmiş olabilir, hemen aldanmayın. Odaklanmaya devam edin, tekilliğe indirgediğiniz anıya şimdi daha geniş bir çerçeveden bakın. Okyanus ya da uzay boşluğu düşünün ve odaklandığınız anın, o çerçeve içinde ne kadar küçük kaldığına bakın. İşte öfkelenmenize neden olan anı buydu, boşlukta küçücük bir nokta. Derin derin nefes alıp vermeye devam edin ve günlük işlerinize dönün. O kadar da sinirlenecek bir şey yokmuş değil mi? 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.