Bir Acayip Guru Osho’nun Ezber Bozan 10 Sözü

Buradasınız

Hareket Et 21 Aralık 2015

“Provokatör mistik” ya da “asi ruh” olarak bilinen Osho, 1931 yılında Hindistan Kuchwaa’da dünyaya geldi. 1990 yılına kadar süren yaşamında sıra dışı söylemleri ve geliştirdiği meditasyon yöntemleri ile çok konuşuldu. Hayata dair birçok konuda gelenekleri tepetaklak eden söylemleri ile bazıları tarafından hayranlıkla karşılanan, bazıları tarafından eleştirilen ve nefret edilen bir guru olan Osho’nun öğretilerini ve hayata bakışını anlamanın en iyi yolu onun sözlerine bakmak. 

1. Dünyadan Kopmadan Dünyadan İbaret Kalmamak

Dünyadan Kopmadan Dünyadan İbaret Kalmamak

“Ben senin hem Zorba hem de Gautama olmanı isterim, ama aynı anda. Birinden birini seçmen gerekmez. Zorba dünyayı temsil eder; tüm çiçekleri, yeşillikleri, dağları, ırmakları ve okyanuslarıyla… Buda ise gökyüzünü temsil eder; tüm yıldızları, bulutları ve gökkuşaklarıyla… Dünya olmadığında gökyüzünün bir anlamı olmaz. Gökyüzü dünya olmadan gülemez. Gökyüzü olmadığında dünya ölü olur. İkisini bir araya getirin, orada varlığın dansı başlar. Dünya ve gökyüzü birlikte dans eder ve orada bir kahkaha oluşur. Neşe vardır, kutlama vardır.”

2. Çünkü Asi

Çünkü Asi

“Geçmiş, insanda bir bölünme yarattı. Her insanın içinde sürekli devam eden bir sivil savaş vardır. Eğer huzurlu hissetmiyorsan, bunun sebebi kişisel değildir. Hastalık toplumsaldır.”

3. Ama Ergen Değil

Ama Ergen Değil

“Hiçbir şeyi ayıplama. Aksine, onu kullan. Herhangi bir şeye karşı olma. Nasıl kullanılabileceğinin ve dönüştürülebileceğinin yollarını ara.”

4. Özenti Hiç Değil

Özenti Hiç Değil

“Kendi deneyimine dayalı olmayan her şeyi sadece bir varsayım olarak kabul et.”

5. Kışkırtıcı ve Cesur

Kışkırtıcı ve Cesur

“Sakın unutma, ne zaman karşına bir seçenek çıksa, bilinmeyeni, riskli olan, tehlikeli ve güvencesiz olanı seç. Hiçbir zaman zarara uğramazsın.”

6. Hayatın Anlamı Şimdide

Hayatın Anlamı Şimdide

“Ve sana söylüyorum; gidecek hiçbir yol yok. Her şey bu anda. Bütün varoluş, bu anda toplanmıştır. Bu anın içine sığar. Bütün varoluş, yaşadığın anda akmaktadır. Hepsi bu.”

7. Deli misin Mistik mi?

Deli misin Mistik mi

“Zihninizin altında ezilirseniz deli, onu aşabilirseniz mistik olursunuz.”

8. İyisiyle Kötüsüyle Kabullenmek

İyisiyle Kötüsüyle Kabullenmek
“Ayrılık kaçınılmaz bir sondur, kimse istemez ama gereklidir. Çünkü hayat olduğu gibidir; olması gerektiği gibi değil.”

9. Bilgisiz Bilge

Bilgisiz Bilge

“Gerçek disipline sahip bir adam asla biriktirmez; her an öğrendiği şeyin öldüğünü hisseder ve tekrar bilgisiz olur. Bu bilgisizlik ışık saçar.”

10. Aşk Adamı

Aşk Adamı

“Aşk bir öğrenme değil; bir gelişimdir. Senin tarafından ihtiyaç duyulan şey, aşkın yöntemlerini öğrenmek değil; sevgisizliğin yönlerini unutmaktır.”

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.