Karda ve Buzda Yürümenin 7 Püf Noktası

Buradasınız

Yaşa 04 Aralık 2016

Kar ve buz, güzel olduğu kadar kötü sonuçlara da sebep olabilmektedir. Kar ve buzda düşmemek için nasıl önlem almalıyız?

Özellikle içinde bulunduğumuz kış döneminde yağan kar ve sonrasında oluşan buz, kaldırım ve yollarda yürüyen yayalar için büyük tehlike oluşturabiliyor. Nasıl mı?...

Kar yada buzun etkisini arttırması ile birlikte, etkili önlemler alınmaz ise kayıp düşmeler sonucu yaralanmalar meydana gelebilir. Bunu önlemek için bu yazımızda önemli ip uçlarından bahsetmeye çalışacağız...  

1. Adımlarınızı Küçük Atın

Uzmanların en büyük tavsiyesi, hızlı ve aceleci şekilde yürümemektir. Atılan adımların emin biçimde atılması, olası düşmelerin önüne geçebilir. Adımların ebatı omuz genişliğinde olmasıoldukça önemlidir.

2. Ellerinizi Asla Cebinize Koymayın!

Eller cepte asla olmamalıdır. Böyle yapılması yürüme esnasında denge problemi yaratabilir. Bu durum düşme anında elleri kullanarak, olası büyük yaralanmaların önüne geçer. Kolların ve ellerin, düşme esnasında uygun biçimde kullanılmaması, vücudun farklı yerlerinde olası kırık ve çıkıklara neden olabilir.  

3. Merdiven Ve Yokuşlara Dikkat Edilmeli

Bazı bölgelerde yokuş oldukça fazladır. Böylesi yerlerde merdiven yada yokuş çıkarken ellerinizi ve kollarınızı denge olarak kullanmayı unutmayın! Yürüme esnasında ellerin tamamen dolu olmaması gerekir.

4. Dışarıdaki Şartlara Uygun Kıyafet Giyilmeli

Dışarıda kar yada buz olması durumunda bu koşullara uygun biçimde kıyafet giyilmelidir. Dar kıyafetlerden ve topuklu gibi rahat yürümenizi engelleyecek ayakkabılardan uzak durmalısınız. Ayakkabının tabanı, kauçuk yada lastik olmalıdır. 

5. Düşerseniz Hemen Kalkmayın!

Düşme anında hemen acele biçimde kalmaya uğraşmayın. Çünkü vücudunuzda düşmeye bağlı görmediğiniz ve hissetmediğiniz bir kırık, çıkık ve çatlak olabilir. Bu tip düşmeler, bazen tehlikeli olabilmektedir.

6. İki Kişi Yürüyüşlerde Aranızda Mesafe Bırakın!

İki kişi yürünmesi durumunda, yanyana olunursa birinin düşmesi; diğerinin de düşmesine sebep olabilir. Bunun gibi durumlarda, dikkatli yürümek ve yanınızdakinin yürüyüşlerine ve vücut hareketlerine dikkat etmek gerekir.  

7. Yaşlılar Daha Dikkatli Olmalı

Yolların kar ve buz gibi olumsuz durumla kaplı olması durumunda, yaşlı kesimin mümkün olduğunca dışarı çıkmamasında yarar vardır. Bunun devamında kemik erimesi gibi rahatsızlıkların sık görülmesinden dolayı, en küçük bir düşmede büyük kırıklara sebep olabilirsiniz.   

Kaynak: OfPof

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.