Günlük Sıkıntılardan Kendinizi Korumanın 5 Yolu

Buradasınız

Yaşa 18 Ağustos 2016

Yetişkinliğin çok rahat olduğunu düşündüğünüz günleri hatırlıyor ve “O zamanlara geri dönsem, çocukluğuma hiç büyümemesini söylerdim.” cümlesini ara sıra tekrarlıyorsanız; büyümeyle gelen hayatın sorumlulukları sizi de çok yormuş demektir, kulübe hoş geldiniz.

Ev işleri, ofis mesaisi, sosyal yaşam; yani kısaca gündelik rutinler insanda bazen bıkkınlık yaratır. Bu gibi durumlarda yapılabilecek birkaç şey var. Yüzünüzü asmadan önce bu yolları deneyin, hiçbiri sizi iyi hissettiremiyorsa sizin depresyonunuz gelmiş demektir.

1 – Tebdil-i Mekânda Ferahlık Vardır

Eskilerin tabii ki bir bildikleri var; sonuçta yaşlı başlı insanlar. “Tebdil-i mekân” günümüzde yer değişikliği anlamına geliyor. Günlük rutinleriniz sizi çok sıktıysa, yapılabilecek en iyi şey izin alıp sessiz ve sakin bir yerde bir süre dinlenmek.

2 – Yoga ve Meditasyon

Günlük hayatın monotonluğuna karşı en iyi doğal ilaç yoga ve meditasyondur; üstelik artık akıllı telefon uygulamalarıyla teknikleri öğrenmek çok kolay.

Yoga, kendi fiziğinizi tanıyarak onun sınırlarını zorlama; meditasyon ise zihninizin derinliklerine inerek kendinizi keşfetme öğretisine verilmiş isimlerdir.

3 – Otokontrolü Biraz Gevşetin

Otokontrol, kişinin kendi kendini kontrol edebilme yeteneğine deniyor ve toplum ilişkilerinin sağlıklı yürütülebilmesi için olmazsa olmaz bir şey ama bazılarımız bunu biraz abartıyor. Otokontrolün fazlası basitçe ruhu sıkar çünkü hepimizin ruhu derinlerinde özgür olmak ister.

Hayat artık size monoton geliyorsa, belki de sorun hayatta değil sizdedir, gevşemeye bakın. Hayattaki kimse mükemmel değil ve hiç kimse de olamayacak.

4 – Uykunuz Nasıl, İyi Mi?

Uykusuzluğun ve bozuk uyku düzeninin nedensiz yere gelen sıkıntı ve depresyonun en büyük sebeplerinden olduğunu biliyor muydunuz?

Erken yatıp erken kalkma düzenini bir deneyin.

5 – Dertlerin Kalktıysa Şaha, Bir SMS Yolla Arkadaşa

Gündelik hayatta isteksizlik ve depresyon yalnızlığa bağlı olarak da gelişebilir. Şehirlerde milyonlarca insan bir arada yaşıyor olsak da günümüzde gerçek dostluğa nadiren rastlanıyor. Eğer sıkı bir arkadaşa sahipseniz sıkıntılı anlarınızda onu arayın. O da sıkılıyorsa eğlenceli bir gün geçirmenizin vakti gelmiştir demektir, günlük hayatı bir kenara bırakın ve o günü tamamen kendinize ayırın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.