Boyun Tutulması Tedavisi İçin Evde Uygulayabileceğin Yöntemler

Buradasınız

Sev 25 Ağustos 2021

boyun, tutulma, hastalık, tedavi, kadın

Baş ağrısı, stres, hareketsizlik, duruş bozukluğu, ani hareketler, egzersiz sırasında zorlanma ve yanlış uyku pozisyonu gibi birçok etken boyun tutulmasına neden oluyor. Bir kas tutulması veya yumuşak doku zedelenmesi olarak tanımlanan boyun tutulması yaşadığında evde uygulayabileceğin basit ama etkili tedavi yöntemlerini araştırdık.

Boyun tutulmasının belirtileri nelerdir?

boyun, tutulma, hastalık, tedavi, erkek

Boyun tutulmasına yönelik evde uygulayabileceğin tedavi yöntemlerinin etkili sonuçlar sunması oldukça önemlidir. Bu noktada boyun tutulmasını belirtilerini iyi bilmeli ve bu belirtilere yönelik etkili tedavi yöntemlerini doğru seçmelisin. Keskin ağrı, genel ağrı, yayılan ağrı, karıncalanma, uyuşma, baş ağrısı ve zayıflık boyun tutulmasının belirtileri arasında yer alıyor. Bu belirtiler yaşam kaliteni olumsuz yönde etkileyecek ve şiddeti, tutulmanın durumuna göre değişecek olan ağrılar çekmene neden olabilir.

Doktora danışın

boyun, tutulma, hastalık, tedavi, erkek, doktor

Boyun tutulmasının etkisiyle ortaya çıkan şiddetli ağrılar için öncelikle doktoruna danışman da fayda var. Boyun tutulması ile ilgili en doğru teşhis ve tedavi yöntemini doktorun sana söyleyecektir. Boyun tutulmasının nedenine bağlı olarak meydana gelen enflamasyonu en aza indirmek için doktorunun önereceği kas gevşetici veya ağrı kesici gibi ilaçlar kullanabilirsin.

Buz uygulayabilirsin

boyun, tutulma, hastalık, tedavi, erkek

Boyun tutulmasına yönelik evde uygulayabileceğin tedavi yöntemlerinin başında, ağrı olan bölgeye buz uygulamak geliyor. Boyun ve çevresinde meydana gelen, kolun üst bölümü ya da kulak ya da baş arkasına da etki edebilecek ağrılar için buz tedavisi şişkinliği ve uyuşmuş ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Ağrının başladığı ilk 48 saat içerisinde 20 dakika aralıklarla ağrı olan bölgeye buz tedavisi uygulaman hem geçici bir uyuşma etkisi oluşturur hem de olası şişkinliklerinin önüne geçer.

Isı uygulayabilirsin

boyun, tutulma, hastalık, tedavi, kadın

Yine aynı şekilde boyun tutulması ile meydana gelen ağrıyı azaltmak için evde uygulayabileceğin bir diğer tedavi yöntemi de ısı uygulamaktır. Bunun için eczaneden alabileceğin ısı bantları, ısıtma yastığı kullanabilir veya sıcak duş alabilirsin. Bu sayede kasların gevşeyecek ve ağrın azalacaktır. Yine evde ütü yardımıyla bir havluyu ısıtabilir ve bunu da ağrı olan bölgeye uygulayabilirsin.

Uyku ortamını kontrol edebilirsin

boyun, tutulma, hastalık, tedavi, kadın, yatak, sabah

Boyun tutulmasına neden olan en büyük nedenler arasında hızlı ve ani hareketler, zorlama, soğuk hava akışına maruz kalmak, klima karşısında durmak yanında bir de yanlış uyku pozisyonu sayılmaktadır. Yeterince destekleyici olmayan, sert ve uyku pozisyonuna uygun olmayan yastık seçimi, boyun tutulması sorunu ile karşı karşıya kalmana neden olacaktır.

Masaj yaptırabilirsin

boyun, tutulma, hastalık, tedavi, kadın, masaj

Masaj; kolajen ve elastin gibi bağ dokusu üretmeye yardımcı olan hücreleri uyardığı gibi kan akışını da düzene sokar. Bu noktada boyun tutulması sorunu ile karşı karşıya kaldığında dikkatli bir şekilde ağrı olan bölgeye masaj yaptırabilirsin.

Yaşam kalitenizi arttırın

boyun, tutulma, hastalık, tedavi, erkek, yorgun, bilgisayar

Boyun tutulmasına neden olan faktörlerden biri de strestir. Stresten tamamen uzak durman çok mümkün olmasa da stres yönetimini kontrol altına alabilirsin. Yaşam kaliteni arttırmalısın ve daha fazla sosyalleşmelisin. Bu sayede boyun tutulması sorunu ile daha az karşı karşıya kalabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.