Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir: Etkili Olacak 5 Öneri

Buradasınız

Sev 23 Temmuz 2018

Büyük şehirlerde yaşayan ve yoğun bir tempo içerisinde gününü geçiren bireylerin sıklıkla yaşadığı rahatsızlıklardan biri boyun tutulması. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ve hemen her yaşta insanın yaşayabileceği boyun tutulması, günlük hayatı kısıtlayan en önemli hastalıklardan biri. Boyun tutulması nedenleri arasında uzun süre masa başı işte çalışmak, klima önünde durmak, yanlış pozisyonda uyku, boyun bölgesine uygulanan baskı ve zorlama ise bir adım öne çıkıyor. Ancak siz de alacağınız birkaç basit önlem ve uygulayacağınız yöntemle boyun tutulmalarını geçirebilirsiniz. İşte evde de kolaylıkla uygulayabileceğiniz ve boyun tutulmasına iyi gelen pratik yöntemlerden birkaçı…

Masaj

Boyun tutulmasına ne iyi gelir sorusunun belki de ilk yanıtı genelde masaj olur. Masaj, boyun tutulması başta olmak üzere kaslarla ilgili yaşanan birçok sıkıntıda uygulanan ilk yöntemdir. Kan dolaşımını artırırken, kasların rahatlamasını da sağlayan nazik bir masaj ile tutulmayı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Daha etkili ve rahatlatıcı bir etki almak isterseniz zeytinyağını veya hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Ancak masajı da işin ehli tarafından yaptırmayı ihmal etmeyin.

Boyun Egzersizleri

Boyun tutulması nedenleri arasında olan kasılmaları engellemek için uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem de egzersizlerdir. Sıkı ve gergin olan boyun kaslarınızın rahatlamasını bu yolla sağlayabilirsiniz. Günde birkaç kez uygulayacağınız egzersizler için önceden bir doktordan tavsiye almak faydalı olacaktır. Doğru hareketleri yaptığınız anda boyun tutulmanızın azaldığını göreceksiniz.

Soğuk Kompres

Boyun tutulmasına ne iyi gelir diye arayışlarınızı sürdürürken soğuk kompresi deneyebilirsiniz. Kas rahatsızlıklarında ağrıları azaltıcı ve tutulmaları sakinleştirici bir etki yaratan soğuk kompres, kaslardaki laktik asit birikimini azaltır. Ağrıyan bölgeye gün içerisinde aralıklarla 15-20 dakika soğuk baskı yapabilirsiniz. Boyun tutulmalarının önüne geçmek isterken farklı hastalıklara da davetiye çıkarmamak adına soğuk ile cildinizin temasını havlu ile kesebilirsiniz.

Nane Yağı

İçerdiği mentol ile kasların rahatlamasına yardımcı olan nane yağı, ayrıca ağrı kesici özelliği sayesinde ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Masaj ya da bez yardımıyla uygulayabileceğiniz nane yağı, kısa sürede etkili sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Günde 2 kez uygulayabileceğiniz bu rahatlatıcı yöntemi, hassas cilt yapısına sahip kişilerin uygulaması pek önerilmez. En doğru bilgiler için doktorunuza danışabilirsiniz.

Isı Terapisi

Soğuk kompresin yanı sıra bir diğer etkili tedavi yöntemi de ısı terapisidir. Kan akışını artırarak boyun tutulmasının önüne geçen bu yöntemi gün içerisinde tekrar ederek uygulayın. Günde 3-4 kez uygulanabilecek bu tedavi, en az 10 dakika boyunca boyun bölgesine yapılmalıdır. Sıcak akan suyun altında hareketsiz beklemek de kimi zaman aynı sonucu verebilir.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.