Yeme Bozukluğunu Düzenleyen Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Buradasınız

Ye-İç 25 Nisan 2022

yeme bozukluğu, sağlık, beslenme, hastalık

Psikolojik ya da fizyolojik, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan yeme bozuklukları, genelde anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza ve tıkınırcasına yeme bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıklar grubu içerisinde yer almaktadır. Kişinin hayatında yaşadığı herhangi bir olay, o andaki psikolojik durumu ya da farklı bir hastalığa bağlı olarak yeme bozukluğu ortaya çıkabilir ve kişinin yetersiz ya da tamamen yanlış beslenmesi ile sonuçlanabilir. Kişilerin beslenme alışkanlarının bozulması olarak da kısaca tanımlanan bu durum, bazı besinlerin tüketiminin teşviki ile de tedavi edilebilir. Uzmanların kontrolü altında yapılacak bu beslenme programı hakkında detayları bu yazımızda bulabilirsin.

Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor

yeme bozukluğu, sağlık, beslenme, hastalık, salatalık

Yeme bozukluğu, temel olarak sağlığı etkileyecek oranda fazla ya da az yemek yeme ya da bu şekilde bir beslenme düzenine sahip olmak olarak ifade ediliyor. Bir dizi psikolojik durumla tetikleniyor ve ardından fiziksel olarak vücudun buna alışması olarak tanımlanıyor. Bir anda yemek yeme ya da günlerce yememe, yemekten sonra kusma, yemek sonrasında alınan kalorilerin verilmesi için sağlıksız ve yanlış şekilde spor yapma gibi yan etkileri oluyor. Bireysel risk faktörlerinin dışında şişmanlık, ergenlikte yaşanan sorunlar, depresyon, mükemmeliyetçilik, çatışma, alay konusu olma gibi durumlar buna neden olabiliyor.

Beslenme tarzı çok önemli

yeme bozukluğu, sağlık, beslenme, hastalık, kadın

Yeme bozukluklarının birçok farklı tedavisi bulunuyor ve bunların içinde psikolojik olanlar öne çıkıyor. Ancak bunun yanında uzmanların ve doktorların gözetimi altında uygun beslenme düzenine geçilmesi de yeme bozukluklarının tedavisinde önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Yaşa ve bedenin genel durumuna göre beslenmek, yeme atakları geldiğinde abur bucur olarak tabir edilen zararlı besinler yerine sağlıklıları tercih etmek ve hazır gıdalardan uzak durmak yeme bozukluğunun tedavisinde oldukça etkili yöntemler olarak tercih ediliyor.

Abur cubur yerine sağlıklı besinlere geçin

yeme bozukluğu, sağlık, beslenme, hastalık, çikolata

Yeme bozukluklarında sıkça görülen durumlardan biri, bunu yaşayan kişilerin genelde sağlıksız besinlere yönelmesidir. Bu ataklar ve krizler geldiğinde ve önlenemeyen bir yeme durumu olduğunda abur cuburlardan uzak durmak ve sağlıklı besinleri tüketmek işe yarayabilir. Bunu sağlayabilmek için abur cubur gibi yiyecekleri eve almamak ve tüketiminin önüne bir engel koymak önemlidir. Sağlıklı besinleri tüketmek için önceden bir hazırlık yapmak ve bu besinleri daha ulaşılabilir yapmalısın.

Diyetisyen kontrollerine önem verilmeli

yeme bozukluğu, sağlık, beslenme, hastalık, diyetisyen

Yeme bozuklukları çoğunlukla psikiyatrik ve psikolojik hastalıklar olarak kabul edilse ve tedavilerinde bu branşın gözetimi gerekli olsa da süreç boyunca bir diyetisyenin kontrolünün de olması önemlidir. Kişide meydana gelen yeme bozukluğunun tedavisi sürecinde diyetisyenin önereceği beslenme düzenine geçiş, başarı olasılığını son derece artıracaktır. Bunun için bir beslenme uzmanının işin içinde olması ve gerekli desteği vermesi, tedavinin geleceği için de çok gereklidir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.