Ana içeriğe atla

Sağlıklı Tüyolar

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yaza Zinde Girmenin 6 Yolu
Yaza Zinde Girmenin 6 Yolu

iyihisset.com

09 Haz 2018

Baharın tüm renklerini ruhumuzda hissettiğimiz bugünlerde artık cıvıl cıvıl bir yaz mevsimi için geri sayıma başlamış bulunuyoruz! Peki yaz mevsimi tüm neşesi ve dinamizmi ile kapıdayken acaba siz bu mevsime yeterince hazır mısınız? Sorumuza bir çırpıda “Evet!” yanıtını veremeyenlere yardımcı olacak, yaza hazırlık için faydalı bir rehber hazırladık.

Günlük Sıvı Alımınızı Artırın

Kabul edelim havaların soğuk olduğu sonbahar ve kış aylarında su içmeyi bazen unutabiliyoruz. İşte bu yüzden yaza daha zinde ve daha sağlıklı girmek için günlük su tüketiminizi 2,5 litreye sabitleyin. Böylece hem toksinlerden arınabilir hem de bedeninizde biriken ödem kütlesinden kurtulabilirsiniz. Eğer su içmekte zorlanıyor veya gün içinde su içmeyi unutuyorsanız hatırlatıcı ve motive edici mobil uygulamalardan faydalanabileceğiniz gibi kendinize leziz meyve aromalı sular hazırlayabilirsiniz.

Her Gün En Az 1 Saat Boyunca Aktif Olun

İster sokaklarda yürüyün, ister spor salonuna gidin ister evde pilates yapın veya kendi kendinize dans edin! Ama ne yaparsanız yapın kışın üzerinizde oluşturduğu soğuk enerjiden kurtulmak için günde en az bir saat boyunca hareket edin. Böylece hem birkaç fazla kilonuzdan kurtulabilir hem de kas ve eklemlerinizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Uyku Düzeninizi Gözden Geçirin

İnsan vücudunun biyolojik saati de tıpkı doğanın diğer unsurları gibi mevsimsel değişimlere uğrayabilir. Eğer siz de günlerin uzamasıyla birlikte uyku saatinizi geç saatlere çektiyseniz şimdi bu durumu gözden geçirmenin tam sırası. Çünkü eğer 23:30’dan önce uykuya geçmezseniz vücudu onaran melatonin salgısını tehlikeye sokmuş oluyorsunuz.

Rafine Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Doğanın bambaşka renklere büründüğü bu mevsimde rafine şekeri ve işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkararak enerjinize enerji katabilirsiniz. Hele ki etrafta bu kadar güzel yaz meyveleri varken, yapay şekerlere hiç ihtiyacınız yok!

Pazardan Alışveriş Yapmaya Başlayın

Bahardan yaz mevsimine geçmekte olduğumuz bu günlerde pazar tezgahları da yaza hazırlık yapıyor ve rengarenk oluyor. İşte tam da bu yüzden, sebze-meyve alışverişinizi süpermarketlerden yapmak yerine doğruca semt pazarlarının yolunu tutun ve bol antioksidan içeren renkli yaz sebze ve meyvelerinin en hasını ellerinizle seçin.

Doğada Daha Fazla Vakit Geçirin

Havaların henüz çok fazla ısınmamasını fırsat bilerek uzun doğa yürüyüşlerine, kamp kaçamaklarına veya şehirden uzak pikniklere çıkarak ruhunuzu tazeleyebilirsiniz. Doğada geçirdiğiniz zamanı arttırmak hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecektir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Tüyolar yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.