Klimalara Bağlı Hastalıklardan Korunma Yolları

Buradasınız

Ye-İç 01 Temmuz 2021

klima, ev, hastalık, sağlık, adam, erkek

Yaz aylarının gelmesi ve sıcaklığın her geçen gün artması ile birlikte klima kullanımında artış yaşanıyor. Sıcak yaz aylarında en iyi dostlarımızdan biri olan klimalar yanlış biçimde kullanıldığında çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmanıza neden olabiliyor. Bel, boyun ve sırt ağrısı başta olmak üzere klimalar, çok sayıda farklı enfeksiyon hastalığına da davetiye çıkarabiliyor. Klimalara bağlı hastalıklardan korunma yollarını senin için sıraladık. 

Klimanın bakımını zamanında yaptırmalısın

klima, ev, hastalık, sağlık, kadın

Öncelikle klimalardan kaynaklı hastalıklardan korumak için cihazların periyodik bakımını zamanında yaptırmalısın. Bu bir yandan sağlığını da korumana destek olurken, bir yandan da makineyi daha efektif kullanmanı da sağlayacak. Klima filtrelerinin düzenli olarak değiştirilmesi klimayı biriken virüslerden arındıracak ve sık sık hasta olmanın önüne geçecek. Ayrıca klimaları kullanım talimatına uygun bir şekilde kullanmalısın.

Klimayı oda sıcaklığında çalıştırmalısın

klima, ev, hastalık, sağlık, soğuk, yaz, serinlik

Klimanızın ısısını ayarlarken bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekiyor. Klimayı oda sıcaklığında veya bu sıcaklığa yakın bir şekilde çalıştırmanın sağlık açısından önemi büyük. Ayrıca bu yöntemlerle yalnızca sağlığını korumakla kalmayacak, aynı zamanda karbon salınımını azaltarak çevreye de katkıda bulunacaksın.

Evi havalandırmalısın

klima, ev, hastalık, sağlık, soğuk, yaz, serinlik, kadın, erkek

Gün içerisinde klimayı minimum seviyede kullanmaya özen göstermelisin. Yazın sıcak ve nemli günlerinde klima sana çok iyi gelecektir ancak pencere ve kapılarını açarak sık sık bulunduğunuz yeri havalandırmalı ve ortamdaki nem miktarını artırmalısın. Böylece klimanın zararlı etkilerinden olabildiğince kendinizi koruyabilirsin.

Klimadan uzak bir yerde durmalısın

klima, ev, hastalık, sağlık, kadın, ilaç

Birçok kişi sıcaktan bunalarak klimayı kendilerine doğru ve genelde yüksek seviyede üfletir. Bu noktada klimanın konumu ve üfleme hızı çok önemlidir. Klimanın direkt olarak üzerinize üflemesi kas tutulmalarına da yol açabilir. Klima kanatlarını kullanarak bu gibi durumların önüne geçebilirsin. Ayrıca doğrudan kendi üzerine de üfletmemelisin.

Sigara içmemelisin

klima, ev, hastalık, sağlık, soğuk, yaz, serinlik

Klimalar hava sirkülasyonu sağladığı için klimalı ortamda sigara içmemelisin. Aksi takdirde çeşitli akciğer hastalıkları, zatürre ve bağışıklık sistemini negatif yönde etkileyen hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabilirsin.

Kendinizi halsiz hissettiğinizde evden çıkmak istemeyebilir ve doktora gitmeden hastalığınızın geçmesini bekleyebilirsiniz. Tam da bu anlarda 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile sağlık sorunu yaşadığınız anda evinizden çıkmadan doktora danışma ihtiyacınızı karşılayabilir ve ücretsiz olarak Online Sağlık Paketi kapsamındaki Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri‘nden faydalanabilirsin.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.