Gripli Kişilerden Neden Tırım Tırım Kaçmalısınız?

Buradasınız

Ye-İç 13 Aralık 2015

Gripli Kişilerden Neden Tırım Tırım Kaçmalısınız
 
Havaların soğumasıyla başımıza bela olan bir hastalık grip. En sevdiğiniz, en yakınınız, canınız ciğeriniz kişi bile grip olsa maalesef o kişiyle hastalık geçene kadar mesafeli bir şekilde ilişkinizi yürütmelisiniz. Bulaşıyor çünkü. Grip virüsleri tek bir vücutla yetinmiyor, ne kadar çok vücuda girseler o kadar mutlu oluyorlar, böyle mikrop bunlar.
Gelin, grip virüsünü yakından tanıyalım. Kendisini yakından tanıdıkça neden gripli insanlardan uzak durmanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

1. 3 Günlük Ömrü Var

3 Günlük Ömrü Var


 
Grip virüsü, bir odada 3 gün boyunca yeni kurbanını hasta etmek için kalabilir. Yani grip olmuş bir kişi öksürdü diyelim-ki öksürür, grip olmak bunu gerektirir-o öksürükle havaya saçılan grip virüsü 3 gün odada bekler. Siz o odaya “Aman geçti hastalık, gideyim gripli arkadaşımı göreyim.” diye girseniz bile tehlike sona ermiş değildir. 

2. İşi Gücü Hava

İşi Gücü Hava
 
Grip hastalığı hava yoluyla bulaşır. En ufak bir aksırık bile grip virüsünün ortamdaki diğer insanlara bulaşması için yeterli bir nedendir. Hava her yerde var çünkü. Havasız bir ortamda yaşayamayacağımıza göre gripli bir insanın içinde bulunduğu hava sahasına girmemeliyiz. Sonra görüşürüz. Günler çuvala mı girdi?

3. Azılı Bela 

azili bela
 
Grip virüsü hem çok dayanıklıdır hem de çok çabuk çoğalıp ona buna bulaşır. Tam çete bunlar. Ne gerek var pis işlerine alet olmaya?

4. Sanırsın Bukalemun

Sanırsın Bukalemun
 
Grip virüsü sürekli değişir. RNA parçaları habire birbirleriyle karışıp yeni genetik kombinezonlar oluşturduğu için dün kazandığınız grip bağışıklığı yarın işlemeyebilir. 

5. Damlacık Enfeksiyonu

Damlacık Enfeksiyonu
 
Bir insan hapşırdığında etrafa milyonlarca damlacık yayar. Fakat biz bunu göremeyiz. O hapşıran kişi grip virüsü tarafından esir alınmışsa, bu damlacıklar ortamda buluna herkese hemen bulaşma sevdasına kapılırlar. Bu yüzden hapşırırken elimizle ya da daha iyisi bir mendille ağzımızı kapatmak, temel eğitimde ilk öğrendiğimiz şeyler arasındadır.

 
6. Aksırıp Tıksırmaktan İki Çift Laf Edemiyor ki!

Aksırıp Tıksırmaktan İki Çift Laf Edemiyor ki!
 
Hadi diyelim dayanamadınız, gripli yakınınızla görüşmek istediniz. Artık maskeydi, kese kâğıdıydı falan yüzünüze ne bulduysanız geçirdiniz ve tüm iyi niyetinizle önlem aldığınızı düşündünüz. Gripli kişi ile nasıl konuşacaksınız ki? Görmüyor musunuz aksırıp tıksırmaktan helak olmuş, ateş başına çıkmış. Bırakınız dinlensinler, bırakınız yatsınlar.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.