Duygusal Açlığı Yenmek İçin Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Ye-İç 18 Nisan 2022

duygusal, sağlık, açlık, psikoloji

Hepimiz zaman zaman duygusal olarak sıkıntıya girdiğimiz, çok stresli olduğumuz, sorunlar yaşadığımız ya da psikolojik olarak kendimizi iyi hissetmediğimiz dönemlerden geçebiliriz. Böyle durumlarda herkesin savunma mekanizması birbirinden farklı çalışabilir. En sık görülen yan etkilerden ya da savunma mekanizmalarından biri de duygusal açlıktır. Yeme isteğini kontrol edememek ve sürekli olarak bir şeyler tüketmeyi istemek olarak ifade edilebilecek bu durum, kontrol altına alınmadığında sıkıntılı sonuçlara da yol açabilmektedir. Duygusal açlık ile baş etmenin ve onu yenmenin yöntemlerini bu yazımızda araştırdık.

Duygusal açlık nedir?

duygusal, sağlık, açlık, psikoloji, yemek

Uzmanlar ruhsal olarak sıkıntılı anlarda ya da dönemlerde ortaya çıkan yeme isteğini ve buna bağlı olarak gelişen tüketim arzusunu duygusal açlık olarak adlandırıyorlar. Temelde bir psikolojik rahatsızlık kabul edilen bu durum, bulimia ya da anokresiya tarzında bir hastalık olarak düşünülüyor. Normal yemeklerin ve vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin dışında sürekli olarak bir şeyler yeme isteği ve özellikle de abur cubur olarak tabir edilen yiyecekleri yeme arzusu olarak ortaya çıkıyor. Günlerce sürebilen bu durum tedavi edilmez ve uzmanlar tarafından kontrol altına alınmazsa çok daha uzun sürelere de yayılabiliyor. Duygusal açlık, o anda ortaya çıkan duyguları ve duygu durumunu yemekler ile aşmak olarak da kabul edilebiliyor.

Açlık hissettiğinde kendini başka yere yönlendir

duygusal, sağlık, açlık, psikoloji, kadın, yatak

Tüm insanlar fiziksel olarak güçlerini kazanmak ve ihtiyaç duydukları enerjiyi alabilmek için yemek yemek zorundalar. Ancak duygusal açlıkta bununla yetinilmeyip daimi olarak bir şeyler yeme isteği ortaya çıkıyor. Fiziksel açlık durumu bedenimizde yavaş yavaş oluşurken, duygusal açlık çok daha hızlı ve hemen ortaya çıkıyor. Beynimiz sanki yemek yenilmediğinde bir sorun olacağını vücuda söylüyor. Bunun için duygusal açlık durumlarında, bir şeyler yeme isteği doğduğunda kendini farklı bir alana yönlendirerek bu hissi bastırabilirsin. Eğer vücudunun fiziksel olarak o yiyeceğe gereksinim duymadığını hissediyorsan ve bunu anlıyorsan, kendini kontrol altına alarak bu süreci atlatabilirsin.

Yediklerini not edebilirsin

duygusal, sağlık, açlık, psikoloji, not, beslenme

Duygusal açlıkla mücadelede kullanabileceğin bir diğer yöntem de yediklerini ve tükettiklerini not etmektir. Eğer duygusal açlık yaşıyorsan ve sürekli bir şeyler yiyorsan, bunları not ettiğinde bir süre sonra ne kadar çok, gereksiz ve zararlı şey yediğini fark ederek kendini uyarabilirsin. Böyle bir farkındalıkla duygusal açlık krizlerini ve ataklarını daha rahat ve hızlı savuşturman da olasıdır.

Sağlıksız atıştırmalıkları azaltabilirsin

duygusal, sağlık, açlık, psikoloji, donut, gece

Duygusal açlık ataklarında genellikle tüketilen şeyler abur cuburlar veya zararlı diğer atıştırmalıklardır. Normal ve sağlıklı besinlerin dışında bu tarzdaki yiyecekler tüketildiğinde vücudumuz sanki doyacağını ve daha mutlu olacağını zanneder. Bunun önüne geçmek için duygusal açlık yaşadığında kendini daha sağlıklı yiyeceklere yönlendirebilirsin. Cips, kola, şekerli yiyecekler, çikolata yerine kuruyemiş, meyve ya da organik atıştırmalıklar tüketerek bu süreçleri en azından daha sağlıklı atlatabilirsin.

Stresini yenmeyi ya da kontrol etmeye çalış

duygusal, sağlık, açlık, psikoloji, pizza, beslenme

Duygusal açlıkla ortaya çıkan temel ve en sık rastlanan durumlardan biri de strestir ve stres aslında duygusal açlığı da tetikleyen bir sürecin başlangıcıdır. Bir sarmal ya da kısır döngü yaratan bu durumla başa çıkmak için en başından stresini kontrol etmeyi öğrenmeli ve bu durumlarda kendini farklı bir alana kanalize etmeyi denemelisin. Stres seviyeni azaltmak ve hatta tamamen ortadan kaldırmak için bulunduğun yeri terk edebilir, konuştuğun insanla iletişimi kesebilir, bir müzik açabilir ya da sakinleşmek için yürüyüşe çıkabilirsin. Böyle olunca stres seviyen azalacak ve duygusal açlık durumuna gelmeden bir önlem almış olacaksın.

Uzmanlardan destek almalısın

duygusal, sağlık, açlık, psikoloji, yemek

Duygusal açlıkla başa çıkmak çoğu zaman için kolaydır ancak psikolojik olarak daha zorlu durumlarda en doğrusu bir uzmandan ve profesyonelden destek almaktır. Hem yeme isteğini bastırmak hem de buna neden olan hastalık ve durumu tedavi etmek için en doğru olan bir doktora görünmek ve onun yönlendirmesini almaktır. Bu şekilde duygusal açlığın yaratabileceği diğer olumsuz durumların da önüne geçilmesi sağlanabilir.

Duygusal açlık, hayatın akışı içerisinde zaman zaman hepimizin yaşadığı ya da yaşayabileceği olası bir durum. Böyle bir durumla karşılaştığında sen de uygulayabileceğin basit yöntemlerle bunun üstesinden gelebilir ya da bir uzman desteğiyle bunu aşabilirsin. Sağlığınla ilgili aklına takılan başka sorular olduğunda ise QNB Sigorta’nın 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası kapsamında hem ücretsiz online doktor ve psikolog hizmetlerinden faydalan hem de hayatta karşılaşabileceğin olası risklere karşı kendin ve sevdiklerin için maddi güvence sağla.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.