Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Taylan Kümeli’den Ramazan İçin 8 Öneri
Taylan Kümeli’den Ramazan İçin 8 Öneri

iyihisset.com

02 Haz 2016

UNUTMAYALIM:

1- Ramazan, iradenin terbiyesi için eşsiz bir fırsattır… Sofralarımızı olabildiğince mütevazi tutmak bu yüzden çok önemli.

2- Misafirliklerde ağırlandığınızda da tüketimdeki dinginliğini asla elden bırakmayınız.  Bu sağlıklı beslenme yolculunuza da katkı sağlar.

3- Olası bir peklik, gaz sorununu listemizde belirtilen bitki çaylarımızı ve sıvılarımızı doğru tüketerek ve kati suretle asitli içeceklerden kaçınarak aşabiliriz.

4- Sahursuz oruç olmaz. Eğer sahura kalkmadıysanız orucunuz bu hava koşullarını da göz önünde bulundurursak sizin için zorlayıcı, sağlığınız içinse riskli olabilir.

5- Ortadoğu ve Arap ülkelerindeki hazmetme unsurlarından faydalanın… Önce çorba içer, araya 1,5/ 2 saat koyup sonra bir öğün daha yaparlar bu yöntemle gün içinde kaçırdığınız öğünleri de telafi edersiniz. Ayrıca  bu iki öğün arasında yeşil kahve ya da yeşil çay tüketirler… Siz de yeşil çayınıza tarçın ilave edip açlığın neden olduğu baş ağrısından uzaklaşabilirsiniz. Ayrıca optimal düzeyde kafein alımı hem baş ağrınızı düzenler hem de bağırsak hareketlerinizi hızlandırır…

6- Bağırsaklarım adeta durdu diyorsanız, siz de biliyorsunuz ki hacmini dolduracak kadar beslenmedik… Ama posalar, alındıktan sonra hacmen büyürler ve hiç kalorileri yoktur. Şu durumda bol bol lifli gıda tüketin…

7- Sahurda gazlı ve asitli içeceklerden katiyen kaçınmalısınız, basit karbonhidratlar ise sizi o an şişiren ancak sonra daha çok aç hissetmenize neden olan besinlerdir. Ayrıca o saatte yediğiniz ağır bir yiyeceğin metabolizma hızınızın azalması nedeniyle yağ olarak depolanması büyük bir olasılıktır. Şu durumda kan şekerinizi dengeleyecek gıdalardan yana tercihinizi kullanın. Süt grubundan seçtiğiniz uygun porsiyonda bir besine, bol sebzeli bir yumurta ilave edebilir; 1 küçük dilim de esmer ekmek tüketebilirsiniz…

8- LÜTFEN HER ŞEYİ BİR ARADA YEMEKTEN KAÇININ… Uygulamaya çalışacağımız ilk şey, iftar ve sonrasındaki öğünleri organize edip, kendimizi buna alıştırmak. Eski alışkanlıklarımızda olduğu gibi sofraya her şeyi toplayıp, bir anda tüketmemek…  İlk 5 gün çok önemli… Sonrasında oldukça rahatlayacak ve ayak uydurabileceksiniz.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.