Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sindirim Sistemimizin Çalışmasına Yardımcı 12 Besin
Sindirim Sistemimizin Çalışmasına Yardımcı 12 Besin

iyihisset.com

13 Oca 2019

Yemek yedikten sonra zaman zaman hazımsızlık problemiyle karşılaşıyor, hatta midenizi bir davul gibi şişmiş hissediyor olabilirsiniz. Oysa ki sağlık için büyük önem taşıyan, düzenli çalışan bir sindirim sistemine sahip olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak aslında hiç de zor değil. Şimdi size sıralayacağımız sindirime yardımcı besinler sayesinde sindirim sisteminizin düzenli bir şekilde çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Yoğurt

Vücudunuzun ve sindirim sisteminizin ihtiyacı olan iyi bakterileri size kazandıran yoğurt, sindirime yardımcı besinler arasında. Yoğurt tüketerek ishal, iltihabi bağırsak hastalığı gibi rahatsızlıkların önüne geçebilir, bağırsak hareketlerinizi düzenleyebilir ve kolon kanseri riskinin önüne geçebilirsiniz. Yemeklerinizle birlikte ya da sonrasında küçük bir kap yoğurt yiyerek şikayetlerinizden kurtulmanız mümkün.

Tam Tahıllılar

Tam tahıllılar hem çözünür hem de çözünmez lif kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Çözünür lifler kolesterol ve kan glikoz seviyesini dengelerken çözünmeyen lifler ise kalın bağırsak üzerinde oldukça etkin rol oynuyor. 2005 yılında Amerikan Diyet Rehberi araştırmaları sonucunda bu iki lifi de barındıran ve sindirime yardımcı besinler arasında yer alan tam tahıllıların günde yaklaşık 85 gr kadar tüketilmesi öneriliyor.

Muz

Muz hem lif hem de sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı, karbonhidrat sindirimini kolaylaştıran pektin açısından oldukça zengin bir meyve. Muzun bu özelliği onun sindirime yardımcı besinler arasında yer almasını sağlıyor. Günde bir adet muzu sade olarak tüketebileceğiniz gibi, dilerseniz yoğurdunuza katarak ya da kahvaltılık gevreklerinizle karıştırarak da yiyebilirsiniz.

Balık

Soğuk su balıkları, Omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin. Mide ya da kolon duvarı iltihaplanmalarını önleyen Omega-3 içeren balığı bolca tüketerek sindirim sisteminizi düzenleyebilirsiniz.

Zencefil

Alternatif tıp, yüzyıllardır zencefilin iyileştirici gücünden yararlanıyor. Soğuk algınlığından öksürüğe, iltihaplanmadan mide bulantısına kadar birçok rahatsızlığa deva olan zencefil, yağ yakmaya da yardımcı oluyor. Sindirime yardımcı besinler arasında önemli bir yere sahip zencefili yiyeceklerinizle birlikte tüketebilir ya da zencefil kökünü kaynatarak çay halinde içebilirsiniz.

Kimyon

Kimyon sadece yemeklere tat veren bir baharat değil, aynı zamanda antioksidan, mikrop karşıtı, antidiyabetik, kanser karşıtı ve antiepileptik özelliklere sahip bir mucize. Sindirime yardımcı besinler arasında bulunan ve iştah açıcı özelliğiyle de bilinen kimyon, ishalin düzelmesine ve sindirim zorluğunu ortadan kaldırmaya da yardımcı oluyor.

Rezene

Gaz giderici bir özelliğe sahip olan rezene şişme, hazım güçlüğü, mide ağrısı gibi sorunlarla savaşmada birebir. Sindirime yardımcı besinler arasında her zaman kullanılması gereken bir bitkisel güç olan rezeneyi salatalarınıza baharat olarak ekleyebileceğiniz gibi kaynatıp demleyerek çayını da içebilirsiniz.

Pancar

Mideyi ve bağırsakları güçlendirici bir etkiye sahip olan pancar da sindirime yardımcı besinler arasında yer alıyor. İltihap önleyici ve antioksidan özelliğine sahip bir bitki olan pancarı salatalarınıza katarak sindirim sisteminize yardımcı olabilirsiniz.

Tatlı Patates

Son yıllarda ülkemize hızlı bir giriş yapan tatlı patates, bağırsak hareketlerini düzenleyen, lif açısından oldukça zengin bir besin. Midedeki hücre sentezini de desteklemeye yardımcı olan tatlı patates, kalın bağırsaktaki hareketlenmelere de yardımcı oluyor.

Elma

Diyet fiber, vitamin ve mineral açısından zengin olan elma da sindirime yardımcı besinler grubunda... Elmada bulunan ve sindirim işlemini kolaylaştıran pektin, iyi bakterilerin de gelişmesine katkı sağlıyor.

Salatalık

Antioksidan, vitamin, mineraller açısından zengin, iltihap karşıtı bir besin olan salatalık, içeriğindeki yüksek lif oranı ve su sayesinde kabızlığı önlemeye yardımcı oluyor. Bağırsak hareketlerini yumuşatan, sindirim rahatsızlıklarının önüne geçen ve mide enfeksiyonlarını önleyen salatalığı gün boyunca tüketebilirsiniz.

Avokado

Gastrit, mide yanması gibi rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz avokado tüketebilirsiniz. Kolit, iç zehirlenme ve safra problemlerinde de etkili olan avokado sindirime yardımcı besinler arasında bulunuyor.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.