Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kalp Sağlığını Koruyacak Diyet Listen Nasıl Olmalı?
Kalp Sağlığını Koruyacak Diyet Listen Nasıl Olmalı?

iyihisset.com

29 Eyl 2021

kalp, kalp sağlığı, sağlık, beslenme, yiyecekler

Kalp sağlığına dikkat ederken ve kalp hastalıklarına karşı kendini korumaya çalışırken sana destek olacak en önemli öğelerden biri de doğru, dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Özellikle yanlış ve doktor kontrolü olmadan yapılan diyetler, bilinçsiz bir şekilde uygulanan beslenme programları ciddi sonuçlara neden olarak kalp hastalıklarını da tetikleyebilirler. Sen de kalp sağlığını korumak için uygun besinlerden oluşan bir program izleyebilir ve hem kilo kontrolünü sağlayabilir hem de kalp ve damar hastalıklarına karşı kendine bir koruma sağlayabilirsin. Dünya Kalp Günü’nde kalbin için nasıl bir beslenme programı izlemen gerektiğini bu yazımızda bulabilirsin.

Uzun süre açlık ve şok diyetleri tercih etmemelisin

kalp, kalp sağlığı, sağlık, beslenme, yiyecekler, balık, avokado, baklagil

Kalp ve damar hastalıklarına karşı nasıl beslenmen konusunda dikkat etmen gereken ilk nokta uzun süreli açlıklar, aralıklı oruçlar ya da şok diyetlerden uzak durmaktır. Bu tür diyetler, özellikle de doktor kontrolü altında olmadığında vücudundaki potasyum, sodyum ve farklı minerallerin dengesini bozabilir ve bu da özellikle kalp ritminde bozulma gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ritim bozulduğunda ise baş dönmesi, göz kararması, bulantı, çarpıntı ya da fenalık gibi durumlarla birlikte kalp sağlığında sıkıntılar yaşanabilir. Bunun için kan şekerin dengesini çok bozmayan, daha sık aralıklı bir şeyler tüketebileceğin diyetleri tercih etmelisin.

Hızlı kilo verdiren diyetlerden uzak dur

kalp, kalp sağlığı, sağlık, beslenme, yiyecekler, doktor, meyve

Kalp sağlığın için uygun olmayan bir diğer diyet türü de hızla kilo verdiren ve çok az kalori alımını sağlayan diyetlerdir. Bunlar vücudunun insülin direncini hızla indirerek vücudun yağ dengesini bozar ve farklı kalp hastalıklarını tetikleyebilir. Özellikle sadece su içmeye yönlendiren ve vücudun bu yolla kilo vereceğini öneren diyetlerde su zehirlenmesi gibi olaylara neden olabilir ve yine kalp sağlığın için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Daha az karbonhidratlı olanları seçin

kalp, kalp sağlığı, sağlık, beslenme, yiyecekler, karbonhidrat

Hemen her diyette olması gereken temel unsurlardan biri karbonhidrat tüketiminin az olmasıdır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı kendini koruma altına almak için sen de çok az ya da hiç karbonhidrat tüketmeyeceğin diyetleri tercih edebilirsin. Yine diyetisyenin ya da doktorunun kontrolü altında gün içerisinde ihtiyaç duyacağın enerjiyi sağlayacak kadar karbonhidrat tüketmen gerekir. Fazlasının olduğu diyetlerden ve beslenme programlarından uzak durmalısın.

Daha az yağlı süt ürünleri olmalı

kalp, kalp sağlığı, sağlık, beslenme, yiyecekler, peynir, portakal

Süt ürünleri vücudumuz için çok önemli ve protein gibi önemli içeriklerle sağlığımız için gerekli. Ancak kalp ve damar sağlığını korumak için sen de bu ürünleri tüketirken mutlaka az yağlı olanlarından tercih etmelisin. Uygun ve dengeli bir diyet içerisinde mutlaka süte ve süt ürünlerine yer vermeli ancak bunları da seçerken az yağlı olanlarını beslenme programına eklemelisin.

Kolesterole dikkat

kalp, kalp sağlığı, sağlık, beslenme, yiyecekler, kızartma, yağ

Kalp ve damar sağlığını en çok etkileyen yiyecek türlerinden biri de bol yağlılar ya da kızartmalardır. Kan içerisindeki kolesterol miktarını çok hızlı şekilde yükselten bu durum uzun sürelerde kalp sağlığını direkt olarak etkiler. Bunun için sen de diyetlerinde ve beslenme programlarında kolesterolünü yükseltecek besinlerden uzak durmalı ve bu noktada yine doktorunun önerilerine kulak vermelisin.

Kalp - damar hastalıklarını korumak ve sağlığına dikkat etmek için hayatının her döneminde dengeli ve uygun beslenmeli, doğru diyet programlarını uygulamalısın. Ancak hayatının belirli bir anında olası bir sağlık sorunu yaşadığında kendini ve sevdiklerini korumak için 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası yanında. Pandeminin etkilerinin devam ettiği bugünlerde evinden çıkmadan ücretsiz ve online olarak doktora danışma hizmeti alabileceğin bu sigorta ile Online Sağlık Paketi kapsamındaki Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri’nden faydalanabilirsin.

 

 

 

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.