Hormonal Sistemi Bozan ve Dengeleyen Besinler

Buradasınız

Ye-İç 18 Şubat 2023

hormon, hormonal denge, sağlık, vücut, bağışıklık, sistem

Hormonlar; büyüme ve gelişim süreci, metabolizma hızı ve ruh hali de dahil olmak üzere vücudun birçok işlevini düzenlemede ve yerine getirmeden oldukça önemli bir rol oynuyor. Ancak bazı gıdalar vücuttaki hassas hormon dengesini bozarak bir dizi sağlık sorununa yol açabiliyor. Öte yandan, hormonları dengelemeye ve genel sağlığı geliştirmeye yardımcı olabilecek birçok yiyecek seçeneği de bulunuyor. Hormonal sistemi bozan ve dengeleyen besinleri senin için kaleme aldık.

Hormonları önemli ölçüde bozan besinler şu şekilde sıralanıyor:

İşlenmiş gıdalar

hormon, hormonal denge, sağlık, vücut, bağışıklık, sistem, ilenmiş gıda

İşlenmiş gıdalar genellikle insülin direncinin gelişmesine katkıda bulunabilecek ve insülin hormonunda artışa yol açabilecek ilave şekerler, yapay içerikler ve sağlıksız yağlar bakımından yüksektir. Bu, açlığı ve tokluğu düzenleyen leptin ve ghrelin gibi diğer hormonların dengesini bozarak çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmana zemin hazırlayabilir. Bu noktada işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durman sağlıklı bir yaşam için elzem.

Soya 

hormon, hormonal denge, sağlık, vücut, bağışıklık, sistem, soya

Soya, vücutta östrojen hormonunu taklit edebilen bitki bazlı bileşikler olan fitoöstrojenler içeriyor. Bazı çalışmalar soyanın potansiyel sağlık yararları olabileceğini öne sürerken; aşırı tüketim, özellikle kadınlarda hormon dengesizliğine yol açabiliyor. Bu noktada soya ve soyadan üretilen besinleri dikkatli ve yeterli ölçüde kullanmalısın.

Alkol

hormon, hormonal denge, sağlık, vücut, bağışıklık, sistem, alkol

Alkol, testosteron, östrojen ve insülin gibi hormonların üretimine ve metabolizmasına müdahale ediyor. Aşırı alkol tüketimi, kadınlarda düzensiz dönemler ve doğurganlık sorunları ve erkeklerde düşük testosteron seviyeleri gibi hormonal dengesizliklere yol açıyor. Bu noktada alkolden kesinlikle uzak durmalısın.

Kafein

hormon, hormonal denge, sağlık, vücut, bağışıklık, sistem, kafein

Kafein, stres hormonu kortizol dahil olmak üzere hormonların üretimini etkiliyor ve metabolizması aşırı tüketim durumlarında olumsuz etkiliyor. Orta düzeyde kafein alımının bazı sağlık yararları olabilirken, aşırı tüketim hormonal dengesizliklere yol açıyor ve uyku düzenini bozuyor. Kafein kullanım oranına bağlı olarak sağlığa olumlu katkı sunsa da aşırı tüketim durumlarında ciddi sağlık sorunlarının da önünü açıyor. Bu noktada gün içerisindeki kafein alımına dikkat etmelisin.

Hormonları dengeleyen besinler şu şekilde:

Yapraklı sebzeler 

hormon, hormonal denge, sağlık, vücut, bağışıklık, sistem, sebzeler

Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler, hormon üretimini ve dengeyi destekleyen besinler açısından oldukça zengindir. Ayrıca hormonal dengesizliklere katkıda bulunabilen oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerirler. Dolayısıyla beslenme düzeninle yapraklı sebzelere önem vermelisin.

Meyveler

hormon, hormonal denge, sağlık, vücut, bağışıklık, sistem, meyveler

Meyveler, özellikle ahududu ve böğürtlen, hormonları dengelemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar ve fitokimyasallar açısından yüksektir. Ayrıca, insülin ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilecek lif içerirler. Uzmanlar özellikle früktoz içeren ve glisemik indeksi dengeli olan meyvelerin tip-2 diyabet hastaları tarafından sıklıkla tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Balık 

hormon, hormonal denge, sağlık, vücut, bağışıklık, sistem, balık

Somon ve sardalye gibi yağlı balıklar, anti-inflamatuar özelliklere sahip olan ve hormonları dengelemeye yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Ayrıca hormon üretimini destekleyebilen iyi bir protein kaynağıdırlar. Bu noktada haftada en az 2 defa balık tüketmen oldukça önemli.

Kuruyemişler

hormon, hormonal denge, sağlık, vücut, bağışıklık, sistem, kuruyemiş

Badem ve kabak çekirdeği gibi kabuklu yemişler ve tohumlar; hormon üretimini ve dengesini destekleyen sağlıklı yağlar, protein ve mineraller açısından zengindir. Ayrıca hormonlar üzerinde olumlu etkisi olabilecek antioksidanlar ve bitki bileşikleri içerirler.

Sonuç olarak, bazı yiyecekler vücuttaki hassas hormon dengesini bozabilirken, hormonları dengelemeye ve genel sağlığı geliştirmeye yardımcı olabilecek birçok yiyecek de vardır. Diyetine çeşitli besleyici yoğun gıdalar dahil ederek, hormonal sisteminin düzgün çalışmasını destekleyebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.