Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Gerçek Salep Nasıl Yapılır?
Gerçek Salep Nasıl Yapılır?

iyihisset.com

27 Kas 2018

Soğuk bir kış akşamında, evinizde hazırlayacağınız salebin o mis gibi kokusu tüm evi sarar ve mükemmel bir lezzet ortaya çıkar. Bir de hazır salep değil de gerçek salep tozu kullanıyorsanız tadına doyulmaz. Herkesin bayılacağı sıcacık salep nasıl yapılır diye merak edenler için salep tarifi önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Sağlığa Faydası Oldukça Fazla

Doğada yetişen salep orkidesinin, toprak altında kalan yumrularından salep tozu elde ediliyor. Salebin lezzetli ve yumuşak içimi bir yana sağlığa çokça faydası var. Göğüs hastalıklarını dindiriyor, öksürüğün ve bronşitin geçmesine yardımcı oluyor. Yağ yakımını hızlandırıyor, baş ağrısını ve adet sancısını azaltıyor. Kabızlık ve şişkinliği dindiriyor. Hâl böyle olunca, hem sağlığa bu kadar faydalı hem de çok lezzetli olan bu tarifi evlerden eksik etmek olmaz.

Salep Nasıl Hazırlanır?

Kış akşamlarınızı renklendirecek mükemmel bir salep tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler; beş su bardağı soğuk süt, aktarlardan veya kahve dükkanlarından satın alabileceğiniz bir yemek kaşığı toz salep ve bir çay bardağı toz şeker... Sözünü ettiğimiz tüm bu malzemeleri bir tencereye ekleyin ve orta ateşte pişerken metal bir çırpıcıyla karışımı sürekli çırpın. Yoğun bir kıvam almaya başlayacaktır. Bu aşamada eğer isterseniz vanilya ekleyebilirsiniz. Bu, salebinizin daha kıvamlı ve aromatik bir tada sahip olmasını sağlar. Salebin o güzel kokusunu almaya başladığınızda ve yoğun kıvamı elde ettiğinizde salep servise hazır demektir. Saleplerinizi fincanlara boşaltın ve üzerine tercihe göre bir tutam tarçın ekleyerek servis edin.

Osmanlı Yadigarı Salep

8. yüzyıldan günümüze kadar gelen salep, ilk çağlarda sağlık alanında kullanılıyordu. Ardından birçok tıp kitabında salebe yer verildi. Örneğin İbn-i Sina’nın El Kanun fi’t Tıp eserinde salep hakkında birçok bilgi yer alıyor ve “filozoflar macunu” dediği bir macunun tarifinde salebe yer veriyor. Osmanlı saraylarında da padişah macunu malzemeleri arasında yer alıyordu. Anadolu topraklarından günümüze kadar gelen salep, bugün olduğu gibi Osmanlı döneminde de kış aylarının vazgeçilmez sıcak içeceklerinden biriydi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.