Çikolata Yedikten Sonra Dakika Dakika Vücudunuzda Yaşanan Değişimler

Buradasınız

Ye-İç 07 Temmuz 2019

Yaklaşık 3 bin yıllık bir tarihi bulunan çikolatanın, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgılanmasına yardımcı olduğu birçok kez kanıtlandı. Ancak çikolatanın ham maddesi olan kakaonun faydaları yalnızca bununla sınırlı değil. Kakao çekirdeği yüksek oranda flavanol içerir. Flavanol ise, sinir koruyucu etkilere sahip olan bir bileşiktir. Kakao oranı yüksek olan çikolataların belirli bir miktarda tüketimi sağlığınıza faydalıdır. Bir parça tüketeceğiniz bitter çikolata, vücudunuza girdiği andan itibaren olumlu değişimlere neden olur. İşte çikolatanın vücudunuza girdiği andan itibaren bir saat içerisinde yarattığı değişimler...

İlk 10 dakika... 

Beyin, çikolata gibi lezzetli bir yiyeceği algıladıktan sonra yemek yeme dürtüsünü artar ve daha fazlasını ister. Çikolatanın içerisinde bulunan triptofan, mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin vücutta salgılanmasına yardımcı olur. Böylece kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Ayrıca çikolatanın içerisinde bulunan triptofan, daha sakin ve rahat bir gece uykusu için de yardımcı olur. 

20 ile 40 dakika sonra….

 

Şekerli bir şey yedikten 15-30 dakika sonra kan şekeri yükselmeye başlar. 40 dakika sonra ise kendinizi çok daha dinamik hissedersiniz. Bunun nedeni kakao çekirdeğinin içinde bulunan kafeindir. Kafein enerji verir. Bazı çikolataların içinde neredeyse bir kutu kolada olduğu kadar kafein vardır. Eğer kafeine karşı duyarlıysanız yatmadan önce çikolata yememenizi tavsiye ederiz. 

60 dakika sonra....

 

Ne çeşit çikolata tükettiğinize ve vücudunuzun kafeine verdiği tepkiye bağlı olarak 60 dakika sonra çikolatanın sindirim sisteminiz üzerindeki etkilerini hissedebilirsiniz. Örneğin bitter çikolatanın, düzenli tüketildiğinde sindirim sistemini düzenleyerek kilo alımını engellediği biliniyor.

Çikolatayı nasıl tüketmek gerekir? 

 

Çikolata, içerisinde bulunan kakao sayesinde günlük belirli miktarlarda tüketildiğinde sağlığa faydalıdır. Yüksek kakao içeren çikolataların düzenli olarak tüketimi, kan şekerini düzenleyerek zayıflamaya yardımcı olur. Çikolata ayrıca, yapısındaki tekli doymamış yağ asidiyle kötü kolesterolün düşmesini de sağlar. 

Kaynak: 

https://yemek.com/cikolata-yedikten-sonra-vucutta-neler-oluyor/

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/cikolata-yemek-icin-5-sebep/3/?_szc_galeri=1

https://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/taylan-kumeli/cikolata-ve-sagligimiz-1064455//

https://www.jotags.org/2016/vol4_issue1_article5.pdf

https://legionathletics.com/what-happens-when-you-eat-chocolate/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.