Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

6 Adımda Ailecek Glutensiz Beslenmeye Geçiş
6 Adımda Ailecek Glutensiz Beslenmeye Geçiş

iyihisset.com

09 Ağu 2019


 

Ailenizde çölyak hastası bir birey olabilir ya da ailecek glutensiz beslenmeye karar vermiş olabilirsiniz. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz! Glutensiz beslenmek düşündüğünüzden çok daha kolay. Tek ihtiyacınız olan şey biraz sabır ve yeni lezzetler keşfetmek için biraz merak! İşte 7 adımda ailecek glutensiz beslenmeye geçiş rehberi.

 

1. Öncelikle glutenli gıdaları mutfağınızdan uzaklaştırarak işe başlayalım!

Eğer ki glutene karşı hassasiyetiniz varsa ilk işiniz glutenli ürünleri mutfağınızdan uzaklaştırmak olmalı. Glutenli bir yiyecekle temas etmiş bir gıdayı yemeniz bile vücudunuzun reaksiyon göstermesine neden olur. Bu yüzden glutenli gıdaların tamamını mutfağınızdan temizleyerek işe başlayalım! Eğer ki hassasiyetiniz yoksa ve bunu bir beslenme düzeni olarak sürdürmek istiyorsanız yine aynı yolu izlemenizi önereceğiz. Evde glutenli gıda bulunmazsa onları yeme imkanınız da olmaz!

 

2. Yiyemediğiniz gıdalardan çok, yiyebileceğiniz gıdalara odaklanın ve yeni tarifler keşfedin

Konu glutensiz beslenme olunca karamsarlığa düşmenize hiç gerek yok! Yiyemediğiniz gıdalardan çok, yiyebileceğiniz yeni gıdalara odaklanmaya çalışın. Glutensiz beslenmeyle birlikte birçok yeni gıda sizleri bekliyor. Farklı tarifler keşfettikçe kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Daha önce hiç tatmadığınız gıdalar, bir bakmışsınız favoriniz olmuş!

 

3. Sevdiğiniz yiyeceklerin glutensiz versiyonlarını hazırlamayı deneyin

Glutenli gıdalarla hazırlanan bazı yemeklere bayıldığınızı biliyoruz. O yemekleri özleyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz ama yanılıyorsunuz! Artık tüm glutenli gıdaların glutensiz alternatifleri de mevcut. Sevdiğiniz yiyeceklerden sonsuza dek vazgeçmek zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken tek şey büyük bir markete gidip ihtiyacınız olan gıdaların glutensiz versiyonlarını almak! Sonrasında en sevdiğiniz yemeklerin glutensiz versiyonlarını pişirebilirsiniz.

 

4. Glutensiz beslenen blogger’ları takip edin

Yeni tarifler keşfetmek, zaman zaman yorucu bir hal alabilir. Glutensiz beslenmeyen insanlar bile belli bir zaman içerisinde aynı tarifleri tekrar etmeye başlar. Tekrara düşmemek ve yemeklerinizi çeşitlendirmek için yapmanız gereken şey; glutensiz beslenen blogger’ları takip etmek. Bu sayede fazla vakit ayırmadan her gün yeni tarifler keşfedebilirsiniz. Blogger’lardan öğreneceğiniz minik ipuçları da yeni beslenme düzeninizde size oldukça faydalı olacak!

 

5. Kendi hamur işlerinizi yapmak için bir ekmek makinesi edinebilirsiniz!

Glutensiz beslendiğiniz için hamur işlerinden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey güzel bir ekmek makinesi ve bolca glutensiz un! Bu sayede hamur işi özleminizi dindirebilir, kendi damak zevkinize uygun hamur işleri pişirebilirsiniz.

 

6. Yeni tatlara açık olun!

Elbette ki glutensiz beslenmeye başladığınızda birçok yiyecekten vazgeçmeniz gerekecek. Hep aynı yiyecekleri tüketmemek için yeni tatlara açık olmalısınız. Örneğin daha önce siyah pirinç yememiş olabilirsiniz, fakat ona bir şans verip deneyebilir, beğenirseniz menünüze yepyeni bir seçenek daha ekleyebilirsiniz!

 

Kaynak:

https://www.glutensizada.com/glutensiz-beslenmek/

https://onedio.com/haber/glutensiz-beslenmeye-yeni-baslayanlar-ve-baslamak-zorunda-kalanlar-icin-19-pratik-tavsiye-795034

https://www.aysetolga.com/glutensiz-beslenme-rehberi

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.