Rahat Uyu, Zinde Kalk: Sola Yatarak Uyumak

Buradasınız

Ye-İç 27 Mayıs 2016

Stresi, yorgunluğu atmak ve “Ay düşün düşün içinden çıkamadım.” dediğimiz şeyleri unutmak için en iyi yöntem uyumaktır. İyi bir uyku kadar insanı şarj edebilen ne var şu hayatta? Peki, uyku pozisyonlarının uyku kalitesini ve sağlığı etkilediğini biliyor muydunuz? Sola yatarak uyursanız bedeninizde neler olacağını yazalım dedik. Uyurken sol tarafınızın üzerine yatın, yürürken sağdan sağdan yürürsünüz (Bu şekilde cüzdan bulan var mı gerçekten?).

1- Sola Yat, Sindirimi Kolaylaştır

Sol tarafa yatmak sindirimi kolaylaştırıyor. Arada sırada mideniz yanıyorsa ya da reflü problemi yüzünden içiniz yana yana uyumaya çalışıyorsanız sol tarafınıza yatın, daha rahat bir şekilde uyuduğunuzu fark edeceksiniz.

2- Kalbe Destek, Soldan

Kalbin vücuda çok daha verimli bir şekilde kan pompalaması da yine sola yatmakla mümkün. Daha verimli kan pompalamak ne demek? Kanın vücutta daha kolay ve akıcı bir şekilde dolaşmasını sağlamak demek. Kalbin büyük bir kısmı sol tarafta zaten, yerini yadırgaması önlenmiş oluyor belki de bu şekilde yatmakla.

3- Selam Dalak ve Lenf Bezleri, Daha İyi Çalışabilir misiniz Lütfen?

Sola yatarak, dalağın ve lenf bezlerinin işlevlerini daha iyi yerine getirmelerini sağlamış oluyoruz. Bunlar hep lokasyon. Daha iyi çalışan bu organlar da stressiz bir şekilde uyumamızı sağlıyor.

4- Toksinleri Ayıklar, Vücudu Temizler

Vücuttaki toksinlerin daha kolay atılmasını sağlamak da sol tarafa yatmanın etkilerinden biri. Toksinsiz bir vücut, içi tertemiz bir vücut demektir. Yaşasın temizlik.

5- Karaciğer Kendisini Baskı Altında Hissetmez

Sağ tarafta ya, üzerine yatınca baskı hissediyor. Kendisine baskı yapmayalım, çok işi var.

6- Hamilelerin Hayatını Kolaylaştırıyor

Sol tarafa yatmak özellikle hamilelere öneriliyor; çünkü bu şekilde fetüse ve böbreklere daha fazla kan pompalanıyor. Ayrıca bu pozisyonda uyumakla besinler plesantaya maksimum oranda ulaşırken, böbrek de en iyi şekilde çalıştırılmış, dolayısıyla toksinler de daha kolay atılmış oluyor. Dizlerde ve ellerde görülen şişmeler de azalacak bu durumda, teşekkürler sol tarafımız.

Sol Tarafa Yatmaya Alışmak İçin İpuçları

Uyku pozisyonunu değiştirmek kolay değildir; çünkü bu tür alışkanlıklar yıllar içinde ediniliyor. Ama insan nelere alışmıyor, sola yatmayı mı başaramayacaksınız? İşte sol tarafınıza yatmayı alışkanlık haline getirmenizi sağlayacak birkaç öneri:

  • Sağ tarafınıza loş bir ışık koyarsanız uyurken istemsizce ışığa arkanızı dönersiniz ve sol tarafınızın üstüne yatmış olursunuz.
  • Uyurken arkanıza sırtınızın uzunluğunda bir yastık koyabilirsiniz. Böylece uyku sırasındaki dönüp durmalarınızı bir nebze engellemiş olursunuz.
  • Yatağınızı ya da yatağınızdaki yerinizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
  • Yatağınızda uyumak dışında kitap okumak ya da film izlemek için de zaman geçiriyorsanız, bu etkinlikleri de sol tarafınızın üzerine uzanarak yapmayı deneyin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.