Kansere Karşı Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmenin Yolları

Buradasınız

Ye-İç 04 Nisan 2022

kanser, beslenme, besin, yiyecek, organik

Ülkemizde ve tüm dünyada kanser ile mücadele eden insan sayısı giderek artıyor. Verilere göre Türkiye’de 2020 yılında 233.834 yeni kanser vakası tespit edildi. Bu sayısının 2021 ve 2022 yılında da artacağı düşünülüyor. Kanser bu denli yaygınlaşmışken önlem almak ise bir gereklilik haline geliyor. Kansere karşı organik besinlerle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yollarının Kanser Haftası’na özel olarak kaleme aldık.

Bol bol su tüketmelisin

kanser, beslenme, besin, yiyecek, organik, su

Günlük su tüketimini yeterli düzeyde olması oldukça önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Günlük sıvı ihtiyacının bilincinde olmalı ve yeterli düzeyde su tüketmelisin. Yeterli düzeyde su tüketimi yalnızca kişiyi kanserden değil, birçok farklı hastalığa karşı da koruyacaktır. Bu noktada doktorunun seni yönlendireceği ölçüde su tüketmelisin. Suyu tüketirken de saat başı bir bardak su içme şeklinde yapmalı, hepsini aynı anda içmemelisin.

Günde en az 3 porsiyon meyve-sebze tüketmelisin

kanser, beslenme, besin, yiyecek, organik, meyve, sebze

Sebze ve meyveler, besin değerleri açısından oldukça önemli yiyeceklerdir. Sebze ve meyvelerin içerisinde yer alan A, C ve E vitaminleri, antioksidanlar, folik asitler, mineraller ve bazı fenolik bileşikler bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kişileri kansere karşı korurlar. Bu nedenle uzmanlar günde en az 3 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Kansere karşı savaşında beslenme düzeninde mutlaka sebzelere ve meyvelere yer vermelisin.

Düzenli olarak yulaf tüketmelisin

kanser, beslenme, besin, yiyecek, organik, yulaf

Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde yulafın kansere, mikrobiyal enfeksiyonlara, diyabete ve yüksek kolesterole yönelik etkili sonuçlar ortaya koyduğu görülüyor. Ayrıca yulafın bağışıklık sistemini uyarıcı özelliği de bulunuyor. Dolayısıyla düzenli aralıklarla yulaf tüketmek kişileri kansere karşı koruma konusunda oldukça önemli.

Yoğurt ve kefiri listenden çıkarmamalısın

kanser, beslenme, besin, yiyecek, organik, yoğurt, kefir

Yoğurt ve kefir, probiyotik etki gösteren besinler arasında yer alıyor ve bağırsak florasını geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca yoğurt ve kefirin antioksidan içermesi de bağışıklık sisteminin güçlenmesine ekstra katkı sağlıyor. Bu nedenle kansere karşı mücadele için yoğurt ve kefiri beslenme listenden kesinlikle çıkarmamalısın.

Şeker tüketimini azaltmalısın

kanser, beslenme, besin, yiyecek, organik

Yapılan araştırmalar şeker tüketiminin bağırsak florasını bozarak bağışıklık sistemini baskıladığını ortaya koydu. Bu noktada özellikle glikoz bazlı şeker tüketiminden kaçınmalı, vücudunun ihtiyacı olan şeker miktarını sebze ve meyveler gibi organik ve besin değeri yüksek besinler ile karşılamalısın.

Kanserle savaş ve ona karşı korunmak ciddi yaşam tarzı değişikliklerini ve disiplini gerektiren bir süreçtir. Sen de bu noktada organik besinlerin gücünden faydalanabilir ve kansere karşı bir koruma kalkanı oluşturabilirsin. Ancak ne kadar önlem almaya çalışsak da hayatın normal akışında, herhangi bir anda bu hastalıkla karşılaşma riskimiz bulunuyor. Bugünden, cilt kanseri hariç tüm kanser türlerini birinci fazdan itibaren koruma altına alan QNB Sigorta’nın Yaşasın Hayat Sigortası ile kendin ve sevdiklerin için maddi güvence sağlayabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.