Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Dâhilerin Gizli Sırrı: Beyin Geliştiren Smoothie’ler

YE-İÇ21 Haziran 2016

İster çantanızı bulmacalarla doldurun, ister “2048” gibi zihin gücünü arttırıcı mobil oyunları elinizden düşürmeyin, ister başınız ağrıyana kadar sudoku çözün; eğer beyninizi yeterince beslemiyorsanız bunların hepsi boşuna olabilir. Ünlü psikiyatrist, kitapları birçok ülkede çok satan listelerinde olan Daniel Amen’e göre, beynimizi doğru beslemediğimiz sürece onu çok çalıştırmanın bir getirisi yok, aksine götürüsü var. Daniel Amen, “Beyninizi Değiştirin Hayatınız Değişsin” isimli kitabında, beynimizi nasıl beslememiz konusunda bir takım öneriler vermiş.

Madem öyle, o zaman kitapta önerilen besinleri smoothie’lere uyarlayalım, beynimize istediğini verelim. İşte karşınızda her öğünde keyifle içebileceğiniz, beyninizin ihtiyacı olan besinleri sağlayan smoothie’ler:

 

Muzlu-Hindistan Cevizli Smoothie


Hindistan cevizi, doğanın orta zincir uzunlukta trigliseridler içeren en zengin besinlerindendir. Orta zincir uzunluktaki trigliseridler, damarlarımızda dolaşan yağ çeşitlerinden biri olur ve beynimiz için oldukça yararlıdır. Ayrıca hafızayı da güçlendirir.

Hazırlanışı

Az yağlı sütü, dondurulmuş muz dilimlerini, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi parçasını, bir kaşık protein tozunu blender’ın içine koyun ve homojen bir karışım elde edene kadar blender’ı çalıştırın.

Besin Değerleri

365 kalori, 30 gr. protein, 9,8 gr. yağ, 5 gr. lif, 137 mg. sodyum,  46 gr. karbonhidrat, 7 gr. doymuş yağ.

 

Dopamin Zengini Smoothie

Dopamin; mutluluk verici, duyguları düzenleyici ve motive edici bir nörotransmitterdir (nöronlar arasında iletişimi sağlayan kimyasallar). Dopamin, özellikle soya sütündeki proteinden bolca elde edilebilir. Bir miktar kafein, yoğun çalışma temposunda ihtiyaç duyulan zindeliği sağlar ve bu smoothie’nin içinde hepsi var.

Hazırlanışı

Yarım kâse dilimlenmiş ve dondurulmuş muzu, bir yemek kaşığı Chia tohumunu, bir çay kaşığı tarçını, ¾ kâse soya sütünü, bir çay kaşığı protein tozunu ve yarım fincan espressoyu blender’ın içine koyarak iyice karıştırın.

Besin Değerleri

383 kalori, 24 gr. protein, 31 gr. karbonhidrat, 3 gr. lif, 18,6 gr. yağ, 2,8 gr. doymuş yağ, 143 mg. sodyum.

 

Beyin Dopingi Pancarlı Smoothie

Pancar; lif, folik asit ve beta karoten yönünden oldukça zengindir ve bu besinler kan akışını arttırarak beynin gelişimini destekler. Çünkü beyin sürekli olarak beslenmeye ihtiyaç duyar, bu da kan dolaşımıyla sağlanır.

Hazırlanışı

Hepsi yarım fincan ölçeğinde olacak şekilde yaban mersinini, havuç suyunu, yeşil limonu, elma püresini, rendelenmiş pancarı, çiğ bademleri ve buzu bir tutam zencefille beraber blender’ın içine koyun ve iyice karıştırın.

Besin Değerleri

325 kalori, 10 gr. protein, 35 gr. karbonhidrat, 8 gr. lif, 18,9 gr. yağ, 1,5 gr. doymuş yağ, 65 mg. sodyum.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Yumurta konusunda geçmişte bilim dünyasını ikiye ayıran tartışmalar olsa da günümüzde yumurtanın faydaları daha çok dile getiriliyor. Uzmanlar 7’den 70’e herkesin düzenli olarak (aşırıya kaçmadan) yumurta tüketmesi gerektiğini söylüyor. Neden mi? Hemen anlatalım...

1. Yumurta Beyni Tıpkı Bir Zırh Gibi Koruyor


Yumurtada bulunan kolin, beynin en önemli yapı taşı olduğu için hafızayı koruyarak erken bunama riskini azaltıyor. Kolin ayrıca kanser hücreleriyle de savaşıyor. Ancak söz konusu kanser olunca, genetik faktörler ve hayat tarzını da kapsayan pek çok değişken var. Bu nedenle yumurta tüketmenin yanında daha profesyonel önlemler de almak gerekiyor. Örneğin Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak gibi... Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağınız bu sigortayla kendinizi maddi güvence altına almanın yanı sıra spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Yumurta Çok Zengin Bir D Vitamini Kaynağı

Güneş ışığıyla aktif hale geçen D vitamini, her ne kadar balık yağıyla özdeşleşse de yumurtada da bol miktarda bulunuyor. 1 tane yumurtayla günlük D vitamini ihtiyacınızın %4’ünü karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hiç yoktan iyidir!

3. Göz Sağlığını Koruyor

Yumurtanın faydaları, göz sağlığı konusunda da kendini gösteriyor. Yumurtada bulunan lutein, göz sağlığı problemlerini engelliyor, bozulma ve görme kaybı gibi sorunları minimuma indiriyor.

4. Karaciğeri Koruyor

Karaciğer sağlığı yeme, içme ve hayat tarzı gibi birçok faktörden çabucak etkilenebiliyor. Yumurtadaki fosfolipidler karaciğere zarar veren toksinleri yok ettiği için düzenli olarak yumurta tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5. Cilt ve Saçları Koruyor

İşte yumurtanın faydaları arasında en çok hoşunuza gideceklerden biri! Yumurtada bulunan biyotin ve B12 vitamini, saç ve ciltteki yıpranmaları mümkün olduğunca azaltıyor, yaşlanma belirtileriyle erken yaşta yüzleşmenizi engelliyor.

6. Kolesterolü Dengeliyor

Son yıllarda yapılan çalışmalar, yumurtanın sarısında bulunan kolesterolün zararlı olabileceğine dair soru işaretlerini yok ediyor. Bilimsel çalışmalara göre yumurtada bulunan kolesterol dengeleyici olmanın yanı sıra vücudun kendi ürettiği zararlı kolesterolü de engelliyor. Ayrıca yumurtada bulunan omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı da koruyor.

7. Kilo Verdiriyor

Yumurtanın faydaları arasında kilo kontrolü de yer alıyor. Yumurtada bulunan “örnek protein” tok tuttuğu için kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kilo verdirici etkisini artırmak için yumurtayı özellikle kahvaltı masalarından eksik etmemekte fayda var.

 Hemen Başvur