Dâhilerin Gizli Sırrı: Beyin Geliştiren Smoothie’ler

Buradasınız

Ye-İç 21 Haziran 2016

İster çantanızı bulmacalarla doldurun, ister “2048” gibi zihin gücünü arttırıcı mobil oyunları elinizden düşürmeyin, ister başınız ağrıyana kadar sudoku çözün; eğer beyninizi yeterince beslemiyorsanız bunların hepsi boşuna olabilir. Ünlü psikiyatrist, kitapları birçok ülkede çok satan listelerinde olan Daniel Amen’e göre, beynimizi doğru beslemediğimiz sürece onu çok çalıştırmanın bir getirisi yok, aksine götürüsü var. Daniel Amen, “Beyninizi Değiştirin Hayatınız Değişsin” isimli kitabında, beynimizi nasıl beslememiz konusunda bir takım öneriler vermiş.

Madem öyle, o zaman kitapta önerilen besinleri smoothie’lere uyarlayalım, beynimize istediğini verelim. İşte karşınızda her öğünde keyifle içebileceğiniz, beyninizin ihtiyacı olan besinleri sağlayan smoothie’ler:

 

Muzlu-Hindistan Cevizli Smoothie

Hindistan cevizi, doğanın orta zincir uzunlukta trigliseridler içeren en zengin besinlerindendir. Orta zincir uzunluktaki trigliseridler, damarlarımızda dolaşan yağ çeşitlerinden biri olur ve beynimiz için oldukça yararlıdır. Ayrıca hafızayı da güçlendirir.

Hazırlanışı

Az yağlı sütü, dondurulmuş muz dilimlerini, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi parçasını, bir kaşık protein tozunu blender’ın içine koyun ve homojen bir karışım elde edene kadar blender’ı çalıştırın.

Besin Değerleri

365 kalori, 30 gr. protein, 9,8 gr. yağ, 5 gr. lif, 137 mg. sodyum,  46 gr. karbonhidrat, 7 gr. doymuş yağ.

 

Dopamin Zengini Smoothie

Dopamin; mutluluk verici, duyguları düzenleyici ve motive edici bir nörotransmitterdir (nöronlar arasında iletişimi sağlayan kimyasallar). Dopamin, özellikle soya sütündeki proteinden bolca elde edilebilir. Bir miktar kafein, yoğun çalışma temposunda ihtiyaç duyulan zindeliği sağlar ve bu smoothie’nin içinde hepsi var.

Hazırlanışı

Yarım kâse dilimlenmiş ve dondurulmuş muzu, bir yemek kaşığı Chia tohumunu, bir çay kaşığı tarçını, ¾ kâse soya sütünü, bir çay kaşığı protein tozunu ve yarım fincan espressoyu blender’ın içine koyarak iyice karıştırın.

Besin Değerleri

383 kalori, 24 gr. protein, 31 gr. karbonhidrat, 3 gr. lif, 18,6 gr. yağ, 2,8 gr. doymuş yağ, 143 mg. sodyum.

 

Beyin Dopingi Pancarlı Smoothie

Pancar; lif, folik asit ve beta karoten yönünden oldukça zengindir ve bu besinler kan akışını arttırarak beynin gelişimini destekler. Çünkü beyin sürekli olarak beslenmeye ihtiyaç duyar, bu da kan dolaşımıyla sağlanır.

Hazırlanışı

Hepsi yarım fincan ölçeğinde olacak şekilde yaban mersinini, havuç suyunu, yeşil limonu, elma püresini, rendelenmiş pancarı, çiğ bademleri ve buzu bir tutam zencefille beraber blender’ın içine koyun ve iyice karıştırın.

Besin Değerleri

325 kalori, 10 gr. protein, 35 gr. karbonhidrat, 8 gr. lif, 18,9 gr. yağ, 1,5 gr. doymuş yağ, 65 mg. sodyum.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.