Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Dâhilerin Gizli Sırrı: Beyin Geliştiren Smoothie’ler

YE-İÇ21 Haziran 2016

İster çantanızı bulmacalarla doldurun, ister “2048” gibi zihin gücünü arttırıcı mobil oyunları elinizden düşürmeyin, ister başınız ağrıyana kadar sudoku çözün; eğer beyninizi yeterince beslemiyorsanız bunların hepsi boşuna olabilir. Ünlü psikiyatrist, kitapları birçok ülkede çok satan listelerinde olan Daniel Amen’e göre, beynimizi doğru beslemediğimiz sürece onu çok çalıştırmanın bir getirisi yok, aksine götürüsü var. Daniel Amen, “Beyninizi Değiştirin Hayatınız Değişsin” isimli kitabında, beynimizi nasıl beslememiz konusunda bir takım öneriler vermiş.

Madem öyle, o zaman kitapta önerilen besinleri smoothie’lere uyarlayalım, beynimize istediğini verelim. İşte karşınızda her öğünde keyifle içebileceğiniz, beyninizin ihtiyacı olan besinleri sağlayan smoothie’ler:

 

Muzlu-Hindistan Cevizli Smoothie


Hindistan cevizi, doğanın orta zincir uzunlukta trigliseridler içeren en zengin besinlerindendir. Orta zincir uzunluktaki trigliseridler, damarlarımızda dolaşan yağ çeşitlerinden biri olur ve beynimiz için oldukça yararlıdır. Ayrıca hafızayı da güçlendirir.

Hazırlanışı

Az yağlı sütü, dondurulmuş muz dilimlerini, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi parçasını, bir kaşık protein tozunu blender’ın içine koyun ve homojen bir karışım elde edene kadar blender’ı çalıştırın.

Besin Değerleri

365 kalori, 30 gr. protein, 9,8 gr. yağ, 5 gr. lif, 137 mg. sodyum,  46 gr. karbonhidrat, 7 gr. doymuş yağ.

 

Dopamin Zengini Smoothie

Dopamin; mutluluk verici, duyguları düzenleyici ve motive edici bir nörotransmitterdir (nöronlar arasında iletişimi sağlayan kimyasallar). Dopamin, özellikle soya sütündeki proteinden bolca elde edilebilir. Bir miktar kafein, yoğun çalışma temposunda ihtiyaç duyulan zindeliği sağlar ve bu smoothie’nin içinde hepsi var.

Hazırlanışı

Yarım kâse dilimlenmiş ve dondurulmuş muzu, bir yemek kaşığı Chia tohumunu, bir çay kaşığı tarçını, ¾ kâse soya sütünü, bir çay kaşığı protein tozunu ve yarım fincan espressoyu blender’ın içine koyarak iyice karıştırın.

Besin Değerleri

383 kalori, 24 gr. protein, 31 gr. karbonhidrat, 3 gr. lif, 18,6 gr. yağ, 2,8 gr. doymuş yağ, 143 mg. sodyum.

 

Beyin Dopingi Pancarlı Smoothie

Pancar; lif, folik asit ve beta karoten yönünden oldukça zengindir ve bu besinler kan akışını arttırarak beynin gelişimini destekler. Çünkü beyin sürekli olarak beslenmeye ihtiyaç duyar, bu da kan dolaşımıyla sağlanır.

Hazırlanışı

Hepsi yarım fincan ölçeğinde olacak şekilde yaban mersinini, havuç suyunu, yeşil limonu, elma püresini, rendelenmiş pancarı, çiğ bademleri ve buzu bir tutam zencefille beraber blender’ın içine koyun ve iyice karıştırın.

Besin Değerleri

325 kalori, 10 gr. protein, 35 gr. karbonhidrat, 8 gr. lif, 18,9 gr. yağ, 1,5 gr. doymuş yağ, 65 mg. sodyum.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YE-İÇ 18 Eylül 2017

Şekerin sadece şeker hastaları için mi zararlı olduğunu düşünüyorsunuz? Öyleyse şeker konusunda bilinçlenmenizin zamanı gelmiş! Çünkü yüksek kan şekeri konusunda bilinçli olmayan, beslenme şekline özen göstermeyen herkes farklı hastalıkların riskini taşıyor.

1. Bitmeyen Açlık Krizleri


Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini engellediği için vücut yeterli enerjiyi bulamıyor ve bitmeyen açlık krizleriyle karşılaşıyor.

2. Sık Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma, kan şekeri yüksek kişilerde en çok görülen belirtilerden biri. Çünkü şekerin yükselmesiyle birlikte böbrekler emilemeyen glikozu dışarı atarak kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışıyor.

3. Ağız Kuruluğu

Böbreklerin fazla şekerden kurtulmak istemesi beraberinde sıvı kaybına yol açıyor. Hal böyle olunca kişilerin su ihtiyacı arttığı için ağız kuruluğu problemiyle karşılaşmaları da kaçınılmaz oluyor.

4. Artan Yorgunluk

Glikoz vücutta depolanıp emilmediği için kan şekeri yüksek kişiler, ihtiyaç duydukları enerjiyi üretemiyor. Bu da kendilerini sürekli yorgun hissetmelerine neden oluyor. Özellikle sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsan ve gün ortasında uyuklamaya başlıyorsan, şeker tüketimini gözden geçirmelisin.

5. Kilo Kaybı

Glikoz dengesizliği kısa süre içinde kilo kaybına sebep olabilir. Bunun olası sebepleri:

-Sık sık idrara çıkma nedeniyle oluşan sıvı kaybı zayıflamanıza  neden olabilir.

-Glikoz metabolizması için insülin seviyesi yetersizse vücut yağ yakmaya başlayabilir.

-İdrardaki yüksek glikoz, vücudun daha fazla kalori harcamasına yol açabilir.

6. Bulaşıcı Hastalıklardaki Artış

Yüksek kan şekeri olan kişilerin, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazla. Çünkü fazla miktardaki şeker, bakteri ve mayaların çoğalmasına ortam hazırlar. Başta kadınlar olmak üzere herkes özellikle cinsel organlarla ilgili enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı.

7. Cilt Kuruluğu

Çok sık idrara çıkma ve hasar gören sinirlerin ter bezlerini bozması gibi nedenlerden ötürü yüksek kan şekeri olan kişiler, cilt kuruluğu problemi yaşayabilir. Bu yüzden sık sık nemlendirici kremler kullanmaları gerekir.

8. Zihinsel Bozukluklar

Yüksek kan şekeri seviyesi glikozun beyin hücrelerine girip enerji üretmesini engeller. Bu nedenle konsantrasyon problemleri, düşünme ve karar verme hızında azalma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

9. Bulanık Görme

Kan şekeri yüksek kişiler, dehidrasyon etkisinin bir sonucu olarak bulanık görme problemiyle sık sık karşılaşırlar. Bu, göz sağlığının bozulmasına hatta kalıcı görme kayıplarına bile neden olabilir.

10. Yaraların Geç İyileşmesi

Yüksek kan şekeri, damarlara hasar vererek vücuttaki yaraların geç iyileşmesine neden olabilir.

11. Kaşıntı

Cilt kuruluğuna bağlı olarak vücutta genel bir kaşıntı hali olabilir.

12. Gerginlik

Araştırmalara göre kan şekeri yüksek kişiler daha endişeli, sinirli ve depresyona meyilli oluyorlar. Beynin glikoz dengesi bozulduğu için ruh hali de olumsuz etkileniyor. Unutmayın ki sinir, stres gibi faktörler hücrelerin yıpranmasına neden olduğu için kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalığa meydan hazırlıyor. Ancak söz konusu kanser olunca çok daha iyi önlemler almak gerek.

Cigna Finans Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

 Hemen Başvur