Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kötü Bildiğimiz Ama Özünde İyi Olan Yiyecekler
Kötü Bildiğimiz Ama Özünde İyi Olan Yiyecekler

iyihisset.com

29 May 2016

Nesillerdir yiyeceklere dair birbirimize aktardığımız bilgilerin bazıları hatalı çıkabiliyor, sağlık ve beslenme konusunda geliştikçe bu yanlışları ayıklıyoruz. Örneğin, birçok beslenme programında yağların zararlı olduğu belirtildi, börekler kınandı, makarnalara söylenildi. Kadınlarda görülen fazla kiloların sorumlusu olarak günlerde yapılan pasta ve kısırlar hedef gösterildi. Peki, bu lezzetli yiyecekler gerçekten suçlular mı?

Sevindirici bir haberimiz var: Hayır.

Yasaklara Hoşça Kal, Merhaba Dengeli Beslenme

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı dengeli beslenmedir. Dengeli beslenme, vücudumuzun ihtiyacı olan besin maddelerini doğru oranlarda tüketmek demek. Burada dikkat etmemiz gereken nokta şu: Hepimiz farklıyız! Hiçbirimizin değerleri aynı değil, kimimizin metabolizması bir maraton koşucusu gibi çalışırken, kimimizinki ise siestasının sefasını sürmekte olan bir Meksikalı gibi davranır. En iyisi önce bir test yaptırarak hormon değerlerinizi öğrenin ve vücudunuzu tanıyın.

Pasta, Börek ve Çörek Sorunsalı

Başlıkta adı geçen ve diyetisyenler tarafından “çete lideri” olarak görülen yiyecekler, karbonhidrat açısından oldukça zengin besinlerdir ve oldukça lezzetlidirler. Karbonhidratlar, enerji veren besinlerin listesinde ilk sırada bulunur. Bu yüzden özellikle yorucu günlerin akşamlarında biraz enerji depolamak için tüketilebilirler. Yani, doğum günü partilerinde dans ederek enerji harcıyorsanız, pastaları götürmenizin bir zararı olmaz. Sadece bu tür besinleri tüketirken rafine edilmiş şeker kullanılmadığına dikkat edin. Rafine edilmiş beyaz şeker vücudumuz için oldukça zararlı, o yüzden tatlılarınızı olabildiğince doğal yollardan şekerlendirmeye çalışın. Mesela meyveler bu konuda size yardımcı olabilir.

Kremalı tatlıları da elinizden geldiğince az tüketmeye çalışın.

Kahvaltılarda karbonhidrat tüketimini olabildiğince minimuma indirin; çünkü karbonhidrat içeren besinleri sindirmek için sindirim sisteminiz biraz fazla mesai yapar, sonra da akşama doğru esnemeleriniz başlar. Bu yüzden kahvaltılarda daha çok lifli besinlere yönelin.

Makarna, Ekmek, Pilav… Bunları Yiyen Obez mi Olur?

Bu yiyecekler insanları aşırı şişmanlatıyor olsaydı, üniversitelerimizde çok daha fazla obez öğrencinin olması gerekirdi; çünkü bahsedilen yiyecekler onların ana menüsünü oluşturuyor. Tabii ki hareketsiz bir yaşamla kendinizi kısıtlayıp, bir tencere soslu makarnanın dibini görüyorsanız suçu makarnada aramamalısınız.

Ne yapmalısınız? Mesela makarnanızı seçerken beyaz undan üretilmiş olanlarını değil, tam tahıldan yoğurulmuş olanlarını tercih edin. Beyaz pirinci fazla kullanmayın, esmer pirince ve bulgura alışın. Beyaz ekmeği zorda kalmadıkça yemeyin, tahıllı ve çavdarlı ekmeklerden tüketin.

Son olarak, besinlerimizi kalori bombası haline getiren içeriklerden biri de kullandığımız yağlar. Margarinler sizi hem şişmanlatır hem de kalp rahatsızlıklarına neden olur. O yüzden margarini potansiyel bir suçlu olarak görebilirsiniz. Elinizden geldiğince zeytinyağı kullanın, ayrıca sadeyağ diye mucize bir besinimiz var. Hiç duymadınız mı?

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.