Akşamüstü Yorgunluğunu Alt Etmenin Yolları

Buradasınız

Yaşa 01 Nisan 2016

Sonbaharla kış mevsimleri belki de en çok çalışan kesimi etkiler. Eğer çalışan kitlenin içindeyseniz, ilk cümle belki de size çok yetersiz gelmiş olabilir. Haklısınız, soğuk havaların getirdiği dertlerle mücadele edenler için ne yazık ki cümleler yetersiz kalacaklar.

Soğuk Havalarda İşe Gidip Gelmek Zor Azizim

Soğuk esen rüzgârların burun ve kulakları tırmalaması, aniden bastıran yağmurun altında sucuk gibi ıslanmak, karlı havalarla işe gelirken bacak veya kolları kırma tehlikesi, toplu taşımada balık konservesi şeklinde yolculuk etmek… Ve daha öğleden kararan hava yüzünden saat 15:00/16:00’dan sonra gelen uykuya dalma isteği ve esneme histerileri.

Diğer problemler için çözümler üretmek biraz zor gibi görünüyor ama en azından akşamüstü beliren isteksizliği ve enerjisizliği birkaç basit yöntemle hayatımızdan çıkarabiliriz.

Kahvaltıya İnan, Öğle Yemeğine Güven

Öğünleri kaçırdığınız zamanlar kan şekeri değeriniz hızla düşmeye başlar. Bu durum çalışırken açlık hissi ve stres yaratır, işe odaklanmanız zorlaşır. Bir noktadan sonra da vücut, enerji saklama durumuna geçer ve uykunuz gelir. Öğünleri kaçırdıysanız, şeker değeri yüksek yiyecekler tüketerek gün içinde ekstra enerji kazanabilirsiniz.

Karbonhidratı Fazla Tüketenlere Tatlı Rüyalar

Karbonhidrat, serotonin seviyenizi arttırarak bir parça mutluluk hissi yaratabilir ama beraberinde uyuma isteği de getirir. Karbonhidrat, akşam yemeklerinde tüketilmek için ideal bir besin kaynağıdır ama kahvaltı ve öğle yemekleri için düşük glisemik indeksine (bir besinin kan şekerini yükseltme özelliği) sahip karbonhidratları (esmer pirinç, kinoa vb.) tercih etmelisiniz. Beyin, yüksek kan şeker değerini dengede tutabilmek için vücudu dinlenme moduna alır, yani uyursunuz. O yüzden akşama kadar pasta, börek ve benzeri besinlerden uzak durun.

Mikro Besin Üyeleri ile Her Zaman Dinç Olun

C vitamini, B vitamin grubu, demir ve magnezyum, enerji veren mikro besin öğeleridir. Taze ve yeşil smoothie’lerle, organik sebze sularının içinde bu mikro besinler büyük kalabalıklar halinde yaşarlar, o yüzden öğle öğününden sonra bu tür içeceklerden bir tane tüketirseniz, kahve ve çayın etkilerine oranla çok daha sağlıklı bir şekilde canlanır ve uyku problemini çözersiniz.

Yeterince Su İçmiyorsanız Bu da Bir Neden

Her gün yaklaşık 2 litre kadar su tüketmemiz gerekiyor, bedenimiz buna ihtiyaç duyuyor. Günlük su tüketimini yeterince yapmadığınız zaman cilt ve böbrek rahatsızlıklarına yakalanabileceğiniz gibi, gün içinde de yeterince verimli çalışamazsınız. Çünkü beyin, odaklanma problemi yaşar. En iyisi masanıza 2 litrelik bir sürahi koyun ve gün boyunca azar azar tüketin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.