Yeni Yıla Umutla Girmenizi Sağlayacak 10 Yılbaşı Filmi

Buradasınız

Yaşa 23 Aralık 2016

Yeni yıla yaklaşırken içinizi sebepsiz bir mutluluk ve umut kaplıyor değil mi? İşte bu duygularınızı daha da körükleyecek 10 yılbaşı filmi.

Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)

 

İflasın eşiğine gelen George Bailey bir Noel gecesinde kendini nehre atarak intihar etmek üzereyken yeryüzüne gönderilen melek yani Clarence onu ölümden kurtarır. Melek Clarence, bu umutsuz adama farkına varmadan dünyayı olumlu yönde değiştirecek birçok şey yapmış olduğunu gösterir. Kısacası “şahane bir hayat” yaşamış olduğunu fark eder. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Frank Capra’nın yaptığı 1946 tarihli film, yeni yıla umut dolu girmek isteyenler için ideal bir yılbaşı filmi.

Aşk Her Yerde (Love Actually)

Noel yaklaşırken Londra’da yaşanan 10 ayrı aşk hikayesini anlatan Aşk Her Yerde, sevgiliniz olsa da olmasa da yüreğinizi ısıtacak filmlerden. Zaten adından da belli, aşkın beklenmedik anlarda yer yerde karşınıza çıkabileceğini anlatıyor. Aşka inancınızı kaybettiğiniz günlerdeyseniz bu filmi izlemelisiniz. 2003 yapımı filmi Richard Curtis yazıp yönetmiş. Başrollerinde Alan Rickman, Bill Nighy, Colin Firth, Emma Thompson, Hugh Grant, Liam Neeson ve Keira Knightley yer alıyor.

Sen Uyurken (While You Were Sleeping)

İşte aşkın umulmadık zamanlarda ve yerlerde hayatımıza nasıl girdiğini gösteren naif filmlerden biri. 1995 yapımı olan Sen Uyurken, televizyonda o kadar çok yayınlandı ki, izlemiş olmanız muhtemel. Ama yıllar sonra bir kez daha izleyip mutlu olacağınız filmlerden olduğunu belirtelim. Genç ve güzel Lucy, Noel zamanı metro beklerken bir adamın raylara düştüğünü görür ve bu adamın hayatını kurtarır. Hastanede başında beklerken bu adamın yıllardır beklediği kişi olduğuna inanıyordur. Ta ki adamın kardeşi hastaneye gelene kadar...

Kutup Ekspresi (The Polar Express)

Çocuk filmi gibi görünse de ailecek zevkle izleyeceğiniz filmlerden. Yönetmenliğini Robert Zemeckis’in yaptığı bu animasyon filminde, artık Noel Baba’ya inancı kalmayan küçük bir erkek çocuğu, tuhaf bir trene atlayarak hiç bilmediği yollara düşer. Bu aslında mucizelerin trenidir ve Noel Baba'nın yaşadığı Kuzey Kutbu'na doğru yol almaktadır… 2005 yapımı olan Kutup Ekspresi’nde Tom Hanks, seslendirmeleriyle dikkat çekiyor.

Tesadüf (Serendipity)

Yine Noel’den hemen önce, bu kez New York’tayız. Sara ve Jonathan bir dükkanda kalan son çift eldiveni almak isterken tanışırlar. Ve o günü beraber geçirirler. Günün sonunda Sara telefonunu bir kitabın içine yazarak kitapçıya bırakacağını, Jonathan ise telefonunu bir paranın üzerine yazıp sokak satıcısına bırakacağını söyler. Eğer kader tekrar bir araya gelmelerini isterse para Sara’yı, kitap Jonathan’ı bulacaktır... Biraz da bu tarz şeyler ancak filmlerde olur dedirten cinsten... Ama umut veren bir yılbaşı filmi, o ayrı!

Tatil (The Holiday)

Başrollerini Kate Winslet ve Cameron Diaz’ın paylaştığı filmde yılbaşı arifesinde kader, bu iki kadının yollarını birleştirir. Biri karşılıksız aşk beslediği adamın evleneceği haberini almıştır; diğeri ise kendisine ihanet eden adamdan ayrılmıştır. Hayatlarında köklü bir değişim yapmak için evlerini takas ederler. 2006 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Nancy Meyers var.

Aile Bağları (The Family Stone)

Sevgilimizin ailesiyle tanışmak hemen hepimize az da olsa gerilim verir. Everett bir yılbaşı tatilinde sevgilisi Meredith’i ailesiyle tanıştırmak üzere ailesinin evine götürür. Ama ailesiyle sevgilisinin hayata bakış açıları, tarzları biraz farklıdır. 2005 yapımı filmde müstakbel gelin rolünde Sarah Jessica Parker, müstakbel kaynana rolünde ise Diane Keaton’ı görüyoruz.

Grinç (The Grinch)

Ailecek izlenebilecek eğlenceli bir yılbaşı filmi daha. Grinç. Başrolde Jim Carrey’i izlediğimiz 2001 yapımı film, yeni yılı coşkuyla bekleyen Whoville kasabasında geçiyor. Kasabanın ahalisi bu özel gün için neşeyle hazırlık yaparken, kasabaya tepeden bakan Crumpit Dağı’nda yaşayan Grinç’in hain planları vardır. Çünkü yılbaşından nefret etmektedir...

Yeni Yıl Şarkısı (Disney's A Christmas Carol)

Forest Gump filmiyle Oscar kazanan Robert Zmeckis’ın yazıp yönettiği 2009 yapımı film, Charles Dickens’ın Bir Noel Şarkısı hikayesinden uyarlanmış. Zira Zmeckis bu hikaye için "Sanki Charles Dickens bu hikayeyi filmi yapılsın diye yazmış!" demiş. Konusuna gelirsek, huysuz bir ihtiyar olan Scrooge, zengin ama paylaşmayı bilmeyen mutsuz bir adamdır. Noel akşamı üç hayalet onu ziyaret eder ve eskiden nasıl bir insan olduğunu gösterirler. Filmde yine Jim Carrey harikalar yaratıyor.

Neşeli Hayat

Ülkemizde pek denenmeyen bir tür olan yılbaşı filmleri listemizde bir de yerli yılbaşı filmi ekleyelim. 2009 yapımı bir Yılmaz Erdoğan filmi olan Neşeli Hayat’ta Rıza, bir alışveriş merkezinde part-time Noel Baba olarak çalışmaktadır. Kültürel olarak Noel Baba’ya oldukça uzak bir şehrin arka sokaklarında yaşayan bu adam, hayata tutunmaya çalışırken bizi hem komik hem de hüzünlü bir yolculuğa çıkarıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.