Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Buradasınız

Yaşa 08 Ocak 2017

Karın kokusunu, ayakların altından yumuşacık kayıp geçme hissini özleyenler? İşte sizin için Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri listesi!

Palandöken Kayak Merkezi (Erzurum)

Ara vermeden uzun uzun kayak yapmak isteyenler bu yılki rotalarını Palandöken’e doğru çizebilir. Zira Türkiye’deki en uzun pistler burada. 2011 yılında Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Palandöken’in kayak mevsimi oldukça uzun. Kasım sonundan mayıs başına kadar olan süreçte bir Palandöken planı yapabilirsiniz. Ulaşımı da oldukça kolay; Erzurum şehir merkezine yalnızca 10 km mesafede.

Erciyes Kayak Merkezi (Kayseri)

Normal şartlarda kasım sonundan nisan ortalarına kadar karla kaplı olan Erciyes, ülkemizdeki beşinci en yüksek dağ. Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıkta olan bu kayak merkezinde pek çok otel ve konuk evi var. Buraya kadar gelmişken tatili biraz uzatıp Kapadokya’yı da görebilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi (Bolu)

Ankara ve İstanbul’un tam ortasında yer alan Kartalkaya, konumu nedeniyle yıllardır popüler kayak merkezleri arasında yer alıyor. Özellikle sömestr tatilinde oldukça kalabalık. Konaklamak için de pek çok seçenek var. Aralık ortasından mart ortasına kadar kayak imkanı bulunan merkezde, saatte yaklaşık 5 bin kişiyi ağırlayan kayak kapasitesi bulunuyor.

Uludağ Kayak Merkezi (Bursa)

Aslında Türkiye’de kayak denilince ilk akla gelen yer Uludağ olur. Ama artık çok kalabalık olması ve de daha uzun pistlere sahip kayak merkezlerinin açılması, bu popülariteyi az da olsa düşürdü. Yine de otelcilik hizmetleri ve renkli gece hayatı, Uludağ’ı vazgeçilmez kayak merkezleri arasında tutuyor tabii ki. “Bu kalabalığı kaldıracak altyapısı var mı?” diyenlere şu bilgiyi verelim: 3000 yatak ve saatte 8470 kişilik kayak kapasitesi var.

Ilgaz Kayak Merkezi (Kastamonu)

Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında yer alan Ilgaz Kayak Merkezi’nde aralıktan nisan ayına kadar kayak yapılabiliyor. Ankara’ya yaklaşık 200 km uzaklıkta olan Ilgaz’a Ankara’dan günübirlik turlar da yapılıyor. Bir adet teleski, bir adet de telesiyej olan bu kayak merkezi, Kastamonu merkeze de 40 km uzaklıkta.

Sarıkamış Kayak Merkezi (Kars)

Çam ağaçları arasında yaklaşık 12 km uzunluğunda beş etaplı pisti bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’a 55 km mesafede yer alıyor. En önemli özelliği ise kar kalitesi. Kristal karla kaplı bu kayak merkezi, bu özelliği nedeniyle dünyaca ünlü. Aralık ortasından mart ortasına kadar keyifli bir şekilde kayak yapabileceğiniz gibi, sadece temiz havasını solumak için bile Sarıkamış’a yolunuzu düşürebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkesi (Kocaeli)

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle hafta sonları günübirlik gelen kayakçılarla da dolu olan Kartepe’de sadece bir otel bulunuyor. Bu da tek bir ski pass ile tüm pistlerde kayabileceğiniz anlamına geliyor. Bu otelde konaklamak istemeyenler için dağın yamacında butik pansiyonlar ve kiralanabilen dağ evleri olduğunu belirtelim. Kartepe’nin saatte 4650 kişi kapasiteli 12 adet pisti bulunuyor.

Davraz Kayak Merkezi (Isparta)

Kayak deyince aklınıza güney şehirlerinin gelmemesi çok normal. Ama Isparta şehir merkezine 26 km mesafedeki Davraz Kayak Merkezi, yumuşak karlarıyla ünlü. Aralık ortasından nisan ortasına kadar kayak yapılabilen merkezin toplam pist uzunluğu 5 km ve saatte 1000 kişi kapasitesi var. Diğer kayak merkezleri ile karşılaştırıldığında daha hesaplı bir seçenek olduğunu belirtelim.

Kayak yaparken stres atmak, eğlenmek güzel ama tehlikelere karşı önlem almakta da fayda var. En iyisi valizinizi hazırlarken bir yandan da Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alın. Üstelik bu sigortayla Cigna Ayrıcalıklar Kulübü’ne de hiçbir ücret ödemeden üye olup ücretsiz/indirimli hizmetlerden faydalanabilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.