Tüm Dünya Topluca Ava Çıktı: Pokemon Go

Buradasınız

Yaşa 14 Temmuz 2016

Dünyada son bir haftadır bir çılgınlık hali söz konusu. İnsanların hayatı yaşama biçimi, günlük rutini, sohbet konuları, uyku düzenleri değişti. Sebebi yeni global fenomenimiz: Pokemon’un uzun zamandır beklenen oyunu, Pokemon Go.

Nedir bu Pokemon Go? Bir kuşağın çizgi filmiyle büyüdüğü Pokemon’un, artırılmış gerçeklik kullanan mobil oyunu. Yani gerçek bir haritada oynadığınız, gerçek binaların yanından geçerek bir şeyler toplayıp seviyenizi yükselttiğiniz, gerçek hayatta yaptıklarınızla ilerlediğiniz bir oyun. Bu açıdan, klasik oyunlardan farklı olarak oyun severleri hareket etmeye ve sosyalleşmeye de yönlendiriyor. Pokemon Go’nun yeni yaptığı temel şey bu. Oturduğunuz yerden değil, hayatın içinde oynuyorsunuz! Örneğin, bazı tür su Pokemonları sadece deniz kenarlarında bulunabilirken, bazı özel destek nesnelerini toplamak için şehrin bilinen noktalarına gitmeniz gerekiyor. Pokemon avlarken kameranız da açıldığı için, sanki yakalamanız gereken Pokemon mesela otobüste karşınızda oturan adamın kafasında gözükebiliyor!

Haliyle bu yeni oyun anlayışı büyük bir merak ve ilgiyle karşılandı. Çıktığı kısa süre içinde popüler dating uygulaması Tinder’ı sollayan Pokemon Go’nun indirilme rakamları Twitter’ın mobil uygulamalarına yetişti bile – üstelik oyun henüz pek çok ülkede resmi olarak sunulmamasına rağmen. Oyunun resmi olarak sunulmadığı üç ülke dışında yaşayanlar, keza Türkiye’deki Apple / iOS kullanıcıları da dahil, genelde bir başka ülkeden hesap açıp o şekilde oyunu indiriyor.

 

Oyun kısa sürede büyük bir fenomene dönüştü diyebiliriz. Örneğin; büyük parklardan, ellerinde telefonlarla tuhaf hareketler yapan, koşup bir yere yetişmeye çalışan kalabalıkların görüntüleri paylaşılıyor. Pokemon yakalamaya çalışırken kaza yapanlar / gözaltına alınanların hikayeleri de cabası.

Oyunlara getirilen temel eleştiri olan; kişiyi tembelleştirdiği ve asosyalleştirdiği eleştirisini tamamen değerlendirme dışı bırakan ve aksine sosyal ve dinamik bir oyun deneyimi sunan Pokemon Go üzerine belli ki daha çok konuşacağız. Tabii avlanmaktan vakit bulabilirsek!

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.