Ana içeriğe atla

Teknoloji

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Wi-Fi'nin Tahtını Sallayacak mı? Li-Fi ile İlgili Merak Edilenler...
 Wi-Fi'nin Tahtını Sallayacak mı? Li-Fi ile İlgili Merak Edilenler...

iyihisset.com

29 Nis 2021

lifi, kablo, teknoloji, gelecek, veri, aktarım

Teknoloji her gün hayatımıza yeni bir ürünü, sistemi ya da uygulamayı sokarken, bizlerin de günlük hayatı giderek farklılaşıyor ve değişiyor. Özellikle internet ve online birçok yeniliğin hayatlarımızda yer almaya başladığı bugünlerde en gündemdeki konulardan biri de Li-Fi Teknolojisi. Henüz geliştirilme aşamasında olan ve emekleme dönemini yaşayan bu teknoloji, radyo sinyallerini kullanan wi-fi’ya göre veriyi aktarmak için LED ışıklarını kullanıyor. Bu da ortalama 100 kat daha hızlı bir internet olacağını öngörüyor. Li-Fi’nin ne olduğu ve özelliklerini bu yazımızda bulacaksın.

Li-Fi teknolojisi nedir?

lifi, kablo, teknoloji, cep telefonu, gelecek, veri, aktarım

Günlük hayatlarımızın temel bir parçası haline gelen internete kablosuz olarak erişmemizi sağlayan temel teknoloji Wi-Fi. İlk üretildiği andan itibaren giderek gelişmesini sürdüren bu teknoloji, son dönemde internete duyulan ihtiyacın artmasıyla birlikte zaman zaman yetersiz kalmaya başladı. Bunu öngören araştırmacılar ise yeni bir teknoloji ile yapay zeka, büyük veri yönetimi, nesnelerin interneti gibi çok büyük güçlere ve hızlı ağlara ihtiyaç duyan sistemlere yanıt verecek bir teknoloji geliştiriyorlar; Li-Fi. Li-Fi tıpkı Wi-Fi’da olduğu gibi verileri elektromanyetik bir sistemle transfer ediyor ancak farkı radyo dalgaları yerine görünen ışığın kullanılması. Işığın sağladığı avantajları kullanacak Li-Fi, düzgün çalışmak için sadece bir ışığı yakalayacak bir foto-dedektör ve sinyali alıp işleyecek bir ekipmanla çalışıyor.

Çok daha hızlı erişim sağlıyor

lifi, kablo, teknoloji, gelecek, veri, aktarım, bilgisayar

Wi-Fi teknolojileri yapılan çalışmalarla çok daha geliştirilip hızlandırılsa da Li-Fi’ın ulaştığı hızın yanında bunlar çok düşük kalıyor. Yapılan son araştırma ve deneylerde Li-Fi’ın saniyede 224 gigabayta kadar ulaştığı görüldü. Bu hızlarda bir insan bir saniyede 20 film uzunluğunda veriyi indirebilecek. Bu oranı daha iyi anlamak için Wi-Fi’dan 1000 kat daha fazla veri yoğunluğuna ulaştığını söyleyebiliriz. Bunun altında yatan temel teknoloji ise Li-Fi’ın sinyalleri daha dağınık olan radyo sinyallerinin aksine küçük bir bölgede toplaması.

Daha güvenli bir veri akışı sağlıyor

lifi, kablo, teknoloji, gelecek, veri, aktarım, cep telefonu

Li-Fi, Wi-Fi’a göre çok daha hızlı olmasının yanı sıra çok daha fazla da güvenli bir veri akışı sağlıyor. Wi-Fi’ın yaydığı radyo sinyalleri çevrelerindeki duvarlardan geçebilirken bir evde Li-Fi sinyalleri perdeler aracılığıyla ev içinde tutulabilecek. Bunu yaparken herhangi bir şekilde ışıkların kapanması ya da kısılması da gerekmeyecek. Bu da ağ üzerine yüklenen bilgileri aktarımının Wi-Fi’a oranda çok daha güvenli olabileceğini gösteriyor.

Farklı avantajlar da sunuyor

lifi, kablo, teknoloji, gelecek, veri, aktarım, ışık

Yepyeni bir teknoloji olarak verinin hızla arttığı bu dönemde ihtiyaç duyulacak hızı ve yükü kaldırabilecek Li-Fi, daha bugünden geleceğin teknoloji olarak adlandırılmaya başlandı. Sistemin devreye girmesi ile birlikte Wi-Fi’ın handikaplarından biri sayılan daha fazla dağıtıcı cihaz ihtiyacının ortadan kalması bekleniyor. Li-Fi ile tek bir cihazın olduğu noktadan 100’den fazla cihazın internete bağlanabileceği düşünülüyor. Bu arada nesnelerin internetinin tam olarak hayata geçmesiyle ihtiyaç duyulacak hızı sağlayabilir. Bunun yanında veri iletişimi ile birlikte aydınlatma da tek yerden sağlanacağı için enerji tasarrufu konusunda da ciddi sonuçlar doğuracağı hesaplanıyor.

Bir handikap, güneş ışığı

lifi, kablo, teknoloji, gelecek, veri, aktarım

Li-Fi ışık temelli bir teknoloji üzerinde çalıştığı için yoğun ışık altında nasıl tepki vereceği de merak konusu. Uzmanlar bir yandan bu sorun hakkında çalışadururken, şimdiki teknolojisi ile Li-Fi’ın güneş ışığı altında çalışmayacağı öngörülüyor. Bu da ev dışına çıkıldığında internetin kesilmesi anlamına geliyor.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.