Hayatını Kolaylaştıran 5 Tıp Teknolojisi

Buradasınız

Yaşa 14 Mart 2021

doktor, teknoloji, tıp, hasta

Teknoloji hayatımızın her alanına olduğu gibi sağlık alanına da yenilikler getiriyor. Yeni tıbbi teknolojiler, insanlara zarar veren hastalıkları veya tıbbi durumları teşhis etmek, izlemek ve tedavi etmek konusunda önemli faydalar sunuyor. Hepimizin hayatımızı kolaylaştıran bu tıp teknolojilerinden beşini senin için derledik.

Cebinizden ultrason

doktor, ultrason, teknoloji

Tıbbi görüntüleme herhangi bir rahatsızlığımız konusunda önceden bilgi sahibi olmamıza olanak sunuyor. Bu süreç ise genelde büyük aletlerin kullanımıyla mümkün olabiliyor. Ancak ilerleyen teknolojinin bu alanda da el attığını görüyoruz. Butterfly iQ, ultrason teknolojisini bir çipe indirgeyerek tıp uzmanlarının taşınabilir ölçüm cihazını telefonlarına takmasına imkan sunuyor. Bu cihaz, hastanın kalbine, akciğerine veya büyüyen fetüsüne bakabiliyor. Ayrıca bazı hastalıkları da teşhis edebileceği öne sürülüyor. Telefon veya tablet ekranına bağlanarak taramanın sonuçlarını takip etme imkanı da sağlıyor.

Cerrahi dikiş atan yara bandı: ZipStitch

dikiş, cerrahi dikiş, yara bandı, çocuk, yaralı

ZipStitch adlı aparat, yara bandının kapatamayacağı nispeten daha derin yaralarımıza doktora ihtiyaç duymadan dikişsiz olarak kendimiz müdahale edebilme şansı sunuyor. Kullanımı oldukça pratik olan ZipStitch’i özellikle dağcılık ve bisiklet gibi sporlarla uğraşanlar ve sakarlıklarıyla sürekli bir yerlerini yaralayanlar sağlık çantalarından eksik etmeyecek gibi duruyor.

Sağlık geçmişiniz artık cebinizde: E-Nabız uygulaması

türkiye, enabız, teknoloji, online

E-Nabız uygulaması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kişisel sağlık bilgilerini bireysel olarak web tabanlı servis üzerinde ve telefon aplikasyonunda görüntüleyip yönetebileceği ve  Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan,  kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bu sistem sayesinde hastalar, herhangi bir tahlil sonucunu kolaylıkla görüntüleyebiliyor, sağlığı hakkında bilgilerini kaydedebiliyor. Sonuçlarımızı hastaneye gitmeden de elde etme kolaylığı sağlayan E-Nabız uygulaması, Covid-19 döneminde de süreçleri oldukça kolaylaştırıyor.

Lazer teknolojisi ile gözlüklere veda

lazer, teknoloji, göz, tıp, doktor

Son dönemlerde lazer teknolojisinin geldiği nokta gözlüklere veda edilmesini oldukça kolaylaştırıyor. Artık uyandığımda her şeyi net görebilmek istiyorum diyorsanız lazer teknolojisi sizlere tüm kapılarını açıyor. Lazer teknolojisi sayesinde gözlerinize yapılacak kısa bir işlemden sonra görme bozukluklarının (miyop, astigmat, hipermetrop) minimuma inmesi ya da tamamen ortadan kalkması mümkün.

3 boyutlu yazıcılar etkisini artırıyor

yazıcı, 3 boyut, teknoloji, tıp

Gelecekte hayatımızda fazlasıyla yer alacak ve günlük hayatımız içinde normalleşecek araçlardan biri 3 boyutlu yazıcılar. İlk olarak mimari, perakende, moda gibi alanlarda kullanılmaya başlanan 3 boyutlu yazıcılar, son dönemlerde sağlık sektörüne de girdi ve insanlara umut ışığı olacak çalışmalarda bu yazıcılar kullanılıyor. 3D yazıcılar olarak da adlandırılan bu yazıcılar sayesinde yapay organlar, protezler, işitme cihazları ve pek çok medikal malzeme üretilebiliyor. 3D yazıcıların gelecekte sağlık sektörüne daha fazla nüfuz etmesi ve sağlık alanında önemli sorunlara çözüm sunması bekleniyor.

Teknoloji her geçen gün değişiyor ve yaşamın her alanında bize yeni olanaklar sunmayı sürdürüyor. Hayatımızdaki en değerli varlığımız olan sağlığımızı korumak için de bu teknolojilerden faydalanıyoruz. Özellikle salgın günlerinde değeri daha da ortaya çıkan sağlığın için sen de bugün bir adım atarak QNB Sigorta’nın sunduğu 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası’nı yaptırabilirsin. Herhangi bir sağlık sorununuzda online olarak doktora danışma şansı bulacağın bu sigorta ile yine online olarak psikolog desteği de alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.