Soğuk Kış Günlerine Hazırlıklı Olmak İçin 6 Tüyo

Buradasınız

Yaşa 06 Aralık 2016

Pastırma sıcakları da geçtiğine göre soğuk kış günlerine hazırlanmanın zamanı geldi! Kıyafet seçiminden vücut direncini artırma yollarına kadar yapmanız gerekenleri sizler için listeledik.

Evinizi İdeal Sıcaklıkta Tutun

Soğuk kış günlerinde hepimiz evimizin sıcacık olmasını seviyoruz. Ama çok sıcak havadan birden çok soğuğa çıkmak, hasta olmamızı kolaylaştırıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ideal oda sıcaklığı salonlarda 21 derece olmakla birlikte, yatak odalarında 18 derece. Salonunuza ve yatak odanıza yerleştireceğiniz bir termometre sayesinde, radyatörünüzün derecesini bu ideal ısıya göre artırıp azaltabilirsiniz.

Kıyafet Seçerken Dikkat

Kış aylarında iç mekanlarla dış mekanlar arasında, ısı dengesini korumanın yollarından biri de kat kat giyinmek. Yani çok kalın bir kazak ve çok kalın bir kaban yerine, birkaç kattan oluşan kıyafetler seçebilir ve ortamın sıcaklığına göre kıyafetinizin kalınlığını ayarlayabilirsiniz. Böylece sıcak iç mekanlarda kalın kazaklarla terlemekten kurtulursunuz. Diğer taraftan giydiğiniz her kat kendi içinde ısıyı tutacağı için dışarıda daha az üşürsünüz.

Vücut Direncini Artırın

Vücut direncini artırmak için de beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Dengeli bir beslenmenin yanı sıra C vitamini ihtiyacını karşılamak için bolca sebze ve meyve tüketmekte fayda var. Balık, pancar, sarımsak ve kuru incir, direnci arttırmada etkili.

Gelsin Kış Çayları

Kış çayını hasta olduğunuzda değil, hasta olmadan önce tüketmeye başlamalısınız. Yeri gelmişken harika bir tarif de verelim. 2 yemek kaşığı kuşburnu, 2 yemek kaşığı ıhlamur, 1 yemek kaşığı adaçayı, 1 adet kabuk tarçın, 5 adet karanfil, yarım elma kabuğu, 5 adet papatya ve 2 adet zencefili karıştırın. Kaynamış suyun içine bir fincan için 1 tatlı kaşığı bu karışımdan koyun. 5 dakika bekletin, biraz limon suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Kış çayınız hazır.

Asıl Şimdi Spor Zamanı

Soğuk kış günlerinde spor yapmak daha da zor gelebilir. Ama hem vücut direncini artırmak hem de karanlık kış günlerinde vücudun daha çok endorfin üretmesini sağlamak için spor şart!

Bonus:

Hem İçinizi Hem de Ellerinizi Isıtacak Bir Sevgili

Bu sıkıcı kış günlerini aşktan daha iyi ne renk katabilir ki! 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.