Sağlıklı Kalp Yolunda Diş Bakımı Molası

Buradasınız

Yaşa 27 Temmuz 2016

Uzmanlar uyarıyor: Sürekli tekrar eden ağız rahatsızlıkları, kalp sağlığınızın da pekiyi durumda olmadığının habercisi olabilir. Ağız ve diş sağlığının kalp ile olan ilişkisini merak ediyorsanız, ayrıntılar ve uzman görüşleri aşağıdaki satırlarda.

Yarısı hayatında bir kez kalp krizi geçirmiş olan 320 yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre; diş eti kanamaları ya da diş kaybı görülen hastalarda kalp rahatsızlıkları oluşma oranı çok daha yüksek. Neden?

Araştırmalar hala devam ediyor ama uzmanların bu konu hakkında şimdiden birkaç fikri var:

Çünkü Her Şey Birbiriyle Bağlantılı

Lincoln’de bulunan University of Nebraska Medical Center College of Dentistry’dan doçent diş hekimi Peter M. Spalding’e göre ağız ve diş eti rahatsızlıkları ilerleyen süreçte kalp rahatsızları oluşturuyor.

“İkisinin bağlantılı olması konusunda çok mantıklı bir açıklama var. Çoğu bakteri ağızda ürer; eğer düzenli olarak diş ve diş eti bakımı yapılmazsa da bu bakteriler giderek çoğalır ve yeni bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Ondan sonra diş eti rahatsızlıkları başlar ve normalde ağızda yaşamayan bakteriler de ortama katılır, çünkü yaşanacak alan genişlemiştir. Sonunda diş eti kanamaları vasıtasıyla bakteriler kan dolaşımına sızar ve oradan vücudun her yerine gidebilir.”

Bu bakteriler kalbe nasıl zarar verebiliyorlar? Bu konu üzerinde araştırmalar devam ediyor, uzmanlar yakın zamanda tüm yanıtlara ulaşacaklarına inanıyorlar.

Yakın Bir Zamanda Kontrole Gitmenizi Gerektiren Belirtiler

Diş eti rahatsızlıklarının ana nedeni: Olmayan dişler. İmplant vb. tedavilerin önemi bu noktada ortaya çıkıyor, üstelik yaş ilerledikçe bu tür rahatsızlıkların oluşma riski artıyor.

Aşağıdaki semptomları fark ettiğiniz anda mutlaka diş hekiminize kontrole gidin:

  • Ağızda ekşime,
  • Devam eden kötü ağız kokusu,
  • Kanayan diş etleri (Gidin yani bir zahmet artık bu noktada),
  • Şişmiş diş etleri,
  • Çiğneme sırasında ağrı,
  • Aşırı hassaslaşmış dişler.

Gülümseyişinizle Mutluluğunuzu Yansıtın

Ağız sağlığı, direkt olarak yaşam kalitesini etkiliyor. Mutluluk, ağızdan başlıyor ve tüm vücuda yayılıyor. Paylaşılan gülümsemelerle mutluluğunuzu arttırmak için Cigna’nın Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’na bir göz atın, yılda 2 kez ücretsiz diş hekimi muayenesinden diş taşı temizliğine ağız bakımından ücretsiz faydalanın!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.